Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Fizica distractiva de Perelman- sumar

Creat de foton01, Noiembrie 14, 2009, 12:25:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Capitolul I
1. In natura exista corpuri ce se pot misca cu diferite viteze.
2.Un cop trebuie sa parcurga o viteza de v=d/t in timpul deplasarii sale pentru a 'depasii' pamantul in miscarea de rotatie. v-viteza;d-distanta; t- diferenta de timp zonal intr-e punctul de plecare al  corpului si punctul de sosire.
3.Trecerea timpului este perceputa in mod diferit de diverse corpuri. Pentru ca trecerea timpului sa para mai indelungata trebuie ca actiunea sa contina un numar mai mare de momente. Pentru ca trecerea timpului sa para mai putin indelungata trebuie ca actiunea sa contina un numar mai mic de momente.
4.Distanta parcursa de un corp in camp gravitational, cadere libera, distanta parcursa este de S=1/2*g*t^2.
5. Noaptea, viteza de translatie a Pamantului se adauga la viteza de rotatie, de aceea noaptea parcurgem o distanta mult mai mare in sistemul solar decat ziua. Ziua viteza de translatie se scade din viteza de rotatie.
6.Acelasi lucru se intampla cu un corp care efectueaza aceeasi miscare: de rotatie si de translatie.
7.Cand un corp efectueaza o miscare de rotatie pe o suprafata data, punctele din partea de sus a corpului se misca in acelasi sens cu corpul. Punctele din partea de jos a corpului se misca in sens opus.
8.Sunt doua corpuri in stare de miscare pe o suprafata. Directiile lor de deplasare sunt perpendiculare. Fiecare corp va avea impresia ca sta pe loc, celalat corp se misca cu aceeasi viteza dar in sens opus pe o directie oblica , viteza pe care corpul are impresia ca nu o poseda.
Directia este rezultata din "compunerea" celor doua directii.

Electron

Citat din: foton01 din Noiembrie 14, 2009, 12:25:13 PM
7.Cand un corp efectueaza o miscare de rotatie pe o suprafata data, punctele din partea de sus a corpului se misca in acelasi sens cu corpul. Punctele din partea de jos a corpului se misca in sens opus.
Asta nu am inteles. Poti detalia putin?

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Roata unui tren pe sina. Punctele de sus ale rotii de deplaseaza in acelasi sens cu trenul iar punctele de jos ale rotii se deplaseaza in sens opus trenului. Era in carte acest exemplu.

Electron

Acum e mai clar, si nu contest acest exemplu.

Necazul e ca te exprimi foarte rau si de multe ori nu se intelege ce vrei sa spui, situatie care se intampla cam des, si ca atare e greu de stiut daca vrei sa spui ceva dar iti iese prost, sau chiar spui nonsensurile pe care le gandesti...

e-
Don't believe everything you think.

foton01


Electron

Aici:
Citat din: foton01 din Noiembrie 14, 2009, 12:25:13 PM
7.Cand un corp efectueaza o miscare de rotatie pe o suprafata data, punctele din partea de sus a corpului se misca in acelasi sens cu corpul. Punctele din partea de jos a corpului se misca in sens opus.
Daca avem de exemplu o roata care se roteste in plan orizontal, atunci e un complet nonsens ce ai scris tu aici.

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Ba nu, punctele din partea de jos se misca in sens opus, punctele din partea de sus se misca in acelasi sens...

Electron

Aha, deci asemenea nonsensuri gandesti, nu era doar o eroare de exprimare. Pacat.

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Asa scria in cartea de fizica distractiva a lui Perelman...nu am gandit eu, eu doar am facut o idee....

Adi

Citat din: foton01 din Noiembrie 14, 2009, 04:22:04 PM
Asa scria in cartea de fizica distractiva a lui Perelman...nu am gandit eu, eu doar am facut o idee....

Da citat. Nu credem ca scrie asa in carte. PS. Eu tin minte ce scrie in carte si nu zice asta. Sau nu ai explicat bine. Zice ca la o roata de la  masina mergand, unele puncte merg pe o durata foarte scurta de timp in spate, unele in fata si unul chiar sta pe loc, anume acela care face contactul intre roata si sol. Dar numai pe o clipa sta pe loc. Pracitc ai doua miscari care se compun, una de translatie odata cu toata masina si una de rotatie.

Electron a inteles (pe buna dreptate) ca tu zici ca daca o roata se roteste singura (fara miscare de translatie a centrului rotii), atunci unele puncte de pe roata se rotesc intr-un sens si altele in alt sens.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01


Adi

Citat din: foton01 din Noiembrie 14, 2009, 05:02:01 PM
Da, asta voiam sa spun...

Pai sa spui asa atunci. Sa incerci sa spui detaliile. Altfel ce ai spus tu a fost fals.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

foton01 inca nu  inteles ca daca o roata se roteste in plan orizontal, nu exista o miscare diferita a "punctelor de sus" fata de "punctele de jos", toata roata fiind la aceeasi inaltime.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: Electron din Noiembrie 14, 2009, 05:16:37 PM
foton01 inca nu  inteles ca daca o roata se roteste in plan orizontal, nu exista o miscare diferita a "punctelor de sus" fata de "punctele de jos", toata roata fiind la aceeasi inaltime.

e-

Corect.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Ceea ce spui tu inteleg...in plan orizontal nu se intampla ceea ce am spus eu....