Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Fizica distractiva de Perelman- sumar

Creat de foton01, Noiembrie 14, 2009, 12:25:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Adica tu zici ca viteza de rotatie a acelui punct e zero si viteza de translatie e zero? Pai cum sa fie zero miscarea de translatie? Ea este v, spre dreapta, si e data de tren. Tot trenul se translateaza spre dreapta. Deci?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Punctul de contact nu poate fi acelasi pentru o perioada de timp nenula.Prin urmare viteza acelui punct trebuie sa fie 0.Am dreptate?

Electron

foton01, hotaraste-te cum e. Nu de mult punctul de contact avea viteza v, aucm o are zero, fata de sina. Chiar nu-ti dai seama ca te contrazici?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

foton01, pentru un interval de timp infinitemal de mic, nenul, se poate considera ca punctul are aceeasi viteza. Este notiunea de viteza instantanee, primul lucru ce se invata in clasa a noua. In realitate orice viteza instantanee este o limita a unei viteze pe un interval de timp, cand intervalul de timp devine infinitezimal de mic.

Dar studiem acel punct in acel moment cand este in contact cu solul. Nu ne intereseaza alte puncte de pe cerc in acelasi moment. Nu ne intereseaza acelasi punct la alte momente de timp. Punctul ale are o miscare de translatie si una de rotatie. Ce viteze dau cele doua miscari punctului in acel moment? Asta trebuie tu sa rezolvi. Ca un ajutor, noi ti-am spus deja ca viteza finala este suma vitezelor si rezultatul este zero. In acel moment, punctul sta pe loc. Intr-un moment ulterior, punctul se va misca si altul va sta pe loc.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

#34
Tocmail asta este... punctul de contact nu are cum sa se afle in stare de repaus un timp nenul. Practic el nu are cum sa stea pe loc...
Ceea ce nu se misca este LOCUL de contact, nu punctul. Mereu locul de contact va avea mereu aceeasi pozitie pe roata.Prin acest loc de contact trec diferite puncte ale rotii de la suprfata...
http://docs.google.com/Doc?docid=0AVFWwfistX0QZGd6N21qanhfMjdjY3p6Z3Zkaw&hl=en
Ceea ce am facut cu rosu este spatiul de contact pe care diferite puncte de la suprafata rotii il ocupa, realizand  contactul cu solul.Acest spatiu nu se misca....
Sa o luam altfel... am inteles ca punctele din partea de sus se misca in sens invers punctelor din partea de jos deoarece miscarea este circulara...am inteles ca in partea de sus si partea de jos au viteze diferite. Daca punctul de contact s-ar afla in stare de reapus atunci un timp nenul ca pentru acel interval de timp punctul de contact sa NU fie substituit de  un alt punct de la suprafata rotii, asta ar insemna ca roata se afla in stare de repaus, fals, roata se afla in stare de miscare.

Electron

foton01, vad ca insisti sa fabulezi in mod irelevant, folosind aiurea termenii de "spatiu" si altele relationate (loc, pozitie etc).

Cat despre document, cand o sa intelegi ca ceea ce pui tu pe Google Docs nu e vizibil de catre altii? Doar celor cu cont pe gmail carora le partajezi documentul pot sa-l vada. Daca vrei sa vada cineva de pe forum documentele tale, foloseste functia "Attach" de la optiuni aditionale ("Additional Options...) a acestui forum, asa cum faceai cu desenele tale de mana la inceput.

e-
Don't believe everything you think.

foton01

#36
<Adi: Am eliminat codul de imagine goala si am sters unul din  mesaje ca era pus de doua ori>

Adi

foton01, subscriu si eu la spusele lui Electron ca trebuie sa atasezi aici pe forum fisiere si ca constat ca nu ai inteles ce am spus. Sa o iau atunci altfel, plecand de la ce zici tu. Tu zici ca ce e in partea de jos a rotii in stanga punctului aceluia se misca in sens invers trenului, iar ce este in dreapta lui in senul trenului. Cum este normal ca aceste functii sa fie continui, sa treaca prin toate valorile, adica sa treaca prin zero si tocmai pentru acel punct.

Gandeste-te la miscarea unui pendul. Cand ajunge in locul cel mai de sus, el are viteza zero. Pentru un timp foarte scurt de timp, are viteza zero. La fel gandeste-te cand arunci un corp in sus. Are viteza tot mai mica, pana cand pentru un timp foarte scurt, are viteza zero, cand ajunge la inaltime maxima. Apoi viteza isi schimba semnul si o ia in jos. Ca sa treaca o valoarea de la + la -, trebuie musai sa treaca prin zero. Nu?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Primul desen a iesit pe dos... sper sa intelegeti acum ce am vrut sa spun....

Adi

Citat din: foton01 din Noiembrie 15, 2009, 03:41:54 PM
Primul desen a iesit pe dos... sper sa intelegeti acum ce am vrut sa spun....

Ai atasat acelasi desen de doua ori si l-am sters pe al doilea. Intelegem ce ai vrut sa spui. Ai desenat acel punct. Asta facuse si Mihnea mai sus. Dar acel punct este in repaus pentru un timp foarte scurt de timp. Are o viteza instanee cu minus in stanga, cu plus in dreapta si atunci musai trebuie sa treaca si prin zero, sa fie functie continua. Vezi ce analogii dadui si mai sus cu aruncatul unui obiect in sus. Si el va avea viteza zero pentru o clipa.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Am atasat un desen... Adi, eu sunt de acord cu ce zici tu... dar nu poti compara pendulul cu  roata. Ultima pozitie a pendulului, daca nu intervine o forta exeterioara, nu trebuie sa vina din nou pendulul. Il locul punctului de contact trebuie sa exista in permanenta un punct...faptul ca trece de la dreapta la stanga nu inseamna ca trece prin 0, tine de adunarea vectorilor viteza de rotatie si de translatie...

foton01

Citat din: Adi din Noiembrie 15, 2009, 03:43:53 PM
Citat din: foton01 din Noiembrie 15, 2009, 03:41:54 PM
Primul desen a iesit pe dos... sper sa intelegeti acum ce am vrut sa spun....

Ai atasat acelasi desen de doua ori si l-am sters pe al doilea. Intelegem ce ai vrut sa spui. Ai desenat acel punct. Asta facuse si Mihnea mai sus. Dar acel punct este in repaus pentru un timp foarte scurt de timp. Are o viteza instanee cu minus in stanga, cu plus in dreapta si atunci musai trebuie sa treaca si prin zero, sa fie functie continua. Vezi ce analogii dadui si mai sus cu aruncatul unui obiect in sus. Si el va avea viteza zero pentru o clipa.

putem avea viteza cu minus????????!!!!!!!

Electron

#42
Citat din: foton01 din Noiembrie 15, 2009, 03:46:14 PM
faptul ca trece de la dreapta la stanga nu inseamna ca trece prin 0, tine de adunarea vectorilor viteza de rotatie si de translatie...
foton01, ca sa aiba vreo noima ce spui, trebuie sa precizezi ale cui sunt aceste viteze, si fata de ce le definesti. Viteze absolute nu exista.

Cat despre toata tarasenia asta cu punctele, as dori sa-mi indice cine poate vreun punct de pe o roata care se misca, fata de sina, in sens opus trenului.

e-
Don't believe everything you think.

foton01

Viteza de translatie, cand si punctul si trenul se misca , viteza de rotatie, cand punctul se misca in jurul axului. Viteza punctlui nu trebuie sa treaca prin 0 ca punctul sa-si scimbe sensul de miscare. Eu nu am auzit niciodata de viteza negativa, nici nu cred ca e posibil...
Uitati: in partea de sus se misca intr-un sens si in  partea de jos in alt sens deoarece roata se invarte in cerc....

Electron

foton01, tu chiar nu intelegi ca daca nu precizezi fata de cine definesti vitezele, acestea nu au nici un sens fizic? Cand o sa renunti sa vorbesti in nonsensuri?

e-


PS: semnul (ca si valoarea) oricarei vitezei depinde de referential.
Don't believe everything you think.