Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Citeste cu atentie toate discutiile de la acest topic si vei gasi raspunsul la intrebarea ta. Bianca Sala e voluntara pe acest forum si a facut ca si tine. A plecat in Anglia direct de la liceu si ea parca tot din Timisoara era.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Citat din: Adi din August 16, 2010, 07:07:15 PM
si ea parca tot din Timisoara era.
Tot din Timisoara.
Iar Andreea, cum a zis si Adi, citeste cu atentie tot acest topic si cel despre studii in strainatate. Ambele sunt foarte mari si au multe informatii. Te asteptam apoi cu intrebari si nelamuriri!

mara

Poate sa-mi spuna cineva ce se intampla cu imprumutul de la guvern daca dupa un an de facultate vrei sa renunti si sa incepi o alta facultate(ma refer la o schimbare radicala de genul renunti la literatura ptr matematica)?
Se poate obtine imprumutul de la guvern in aceasta situatie sau trebuie neaparat terminata facultatea inceputa?
Sper sa ma puteti ajuta cu aceasta informatie.Multumesc.

Adi

Buna intrebare, eu nu stiu raspunsul, dar poate stie cineva ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Citat din: mara din August 19, 2010, 05:21:26 PM
Poate sa-mi spuna cineva ce se intampla cu imprumutul de la guvern daca dupa un an de facultate vrei sa renunti si sa incepi o alta facultate(ma refer la o schimbare radicala de genul renunti la literatura ptr matematica)?
Se poate obtine imprumutul de la guvern in aceasta situatie sau trebuie neaparat terminata facultatea inceputa?
Sper sa ma puteti ajuta cu aceasta informatie.Multumesc.
Asta sincer nici eu nu stiu...Dar o sa incerc sa aflu cand incepe scoala, in cazul in care nu raspunde nimeni pana atunci.

Mihnea Maftei

Citat din: mara din August 19, 2010, 05:21:26 PM
Poate sa-mi spuna cineva ce se intampla cu imprumutul de la guvern daca dupa un an de facultate vrei sa renunti si sa incepi o alta facultate(ma refer la o schimbare radicala de genul renunti la literatura ptr matematica)?
Se poate obtine imprumutul de la guvern in aceasta situatie sau trebuie neaparat terminata facultatea inceputa?
Sper sa ma puteti ajuta cu aceasta informatie.Multumesc.

Am un coleg britanic care tocmai s-a lasat de fizica (a terminat vara asta anul 2) si incepe toamna asta drept (tot la Universitatea Manchester). Va primi in continuare niste suport pentru studii (care, pe langa imprumutul pentru taxe mai include si alte lucruri, pentru ca e cetatean britanic), dar mai redus, cel putin mai redus pentru un an. Nu stiu foarte bine ce si cum primeste, dar stiu ca tot mai primeste ceva, dar nu chiar la fel ca inainte, cel putin la inceput. Poate in anul 2 si 3 va primi mai mult...

bbb

Am vazut ca se discuta pe aici despre acele 20 de ore de munca la care studentii au dreptul. Cred ca ar fi bine sa va spun ca Oxford nu permite studentilor sa lucreze in timpul trimestrelor. In schimb e voie sa lucreze part-time sau full-time in timpul vacantelor.

Adi

Aha, bine de stiut despre Oxford. E universitate mai tare, ai mai mult de munca ca student si ei vor s se asigure ca te concentrezi pe scoala.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

#443
Da, asta cred si eu ca e cauza. Vor sa te concentrezi pe studii in timpul trimestrelor. Dar oricum, din cate am citit, astea sunt doar 26 de saptamani pe an. In restul timpului e voie sa lucrezi si full-time, ca nu spun nimic.
Acestea este totalul costurilor pt. Oxford.

i.rox266

Multumesc mult pentru sfaturi ! Am intrat pe site-ul UCAS, si am cautat facultatile la care pot studia medicina. Problema este ca imi apar diferite tipuri de studii -"medicine","medicine -graduate entry","medicine-pre-medical entry". Imi poate spune cineva care e diferenta intre acestea ?sau care mi se potriveste? Vreau sa ma specializez mai departe pe chirurgie. Multumesc.

LittleJ

Buna!sunt in cls a 12a si as vrea sa urmez facultatea d medicina din anglia.Nu stiu dak s-a mai pus aceasta intrbare... As vrea sa stiu dak la toate facultatile de medicina se da BMAT...eu am intrat p siteul oficial al BMAT si scria k este folosit dekt de urmatoarele facultati:    *  University of Cambridge Medical and Veterinary Schools
    * Imperial College London
    * Oxford University Medical School
    * Royal Veterinary College.
    * University College London
Acum nuj kt d adevarat este ??? ??? ???



bbb

Citat din: i.rox266 din August 20, 2010, 10:28:03 PM
Multumesc mult pentru sfaturi ! Am intrat pe site-ul UCAS, si am cautat facultatile la care pot studia medicina. Problema este ca imi apar diferite tipuri de studii -"medicine","medicine -graduate entry","medicine-pre-medical entry". Imi poate spune cineva care e diferenta intre acestea ?sau care mi se potriveste? Vreau sa ma specializez mai departe pe chirurgie. Multumesc.
Cred ca medicine simplu. Uita-te la cerinte, intra pe site-ul universitatii apoi si vezi la "job prospectus". Ar trebui sa afli de acolo ce poti face mai departe dupa ce termini respectiva facultate si sa iti dai seama care e pt. tine.

bbb

Citat din: LittleJ din August 21, 2010, 12:29:10 AM
Buna!sunt in cls a 12a si as vrea sa urmez facultatea d medicina din anglia.Nu stiu dak s-a mai pus aceasta intrbare... As vrea sa stiu dak la toate facultatile de medicina se da BMAT...eu am intrat p siteul oficial al BMAT si scria k este folosit dekt de urmatoarele facultati:    *  University of Cambridge Medical and Veterinary Schools
    * Imperial College London
    * Oxford University Medical School
    * Royal Veterinary College.
    * University College London
Acum nuj kt d adevarat este ??? ??? ???
Pe acest forum se scrie corect romaneste, fara prescurtari de genul "k" sau "nuj". Daca pe siteul oficial BMAT scrie asta, inseamna ca asa e. Pt. siguranta ta insa poti sa verifici cu facultatile la care vrei sa aplici. Le trimiti un mail si ei iti raspund prompt.

Adi

Citat din: LittleJ din August 21, 2010, 12:29:10 AM
Acum nuj kt d adevarat este ??? ??? ???

Ca sa poti spera sa intri la facultate in Anglia trebuie intai sa scrii corect ortografic. Nu doar atat, dar este o conditie obligatorie si pe acest forum. Noi aici te ajutam cu sfaturi, informatii, dar tu vei fi banat(a) daca mai scrii ca pe messenger si nu corect ortografic. Ai grija.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

LittleJ

ma scuzati :)...nu credeam ca daca scriu prescurtat inseamna ca nu stiu sa scriu corect in limba romana:)...oricum multumesc