Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

marab

Buna,
As dori sa aplic la facultate in Marea Britanie insa nu sunt sigura inca si de aceea incerc sa obtin cat mai multe informatii.Am citit tot ce se putea de pe internet,inclusiv de pe site-ul UCAS si de pe site-ul a catorva universitati care m-ar putea interesa.Cu toate acestea as avea nevoie sa discut cu o persoana care cunoaste cat de cat sistemul deoarece am foarte multe intrebari si doar asa m-as simti mai in siguranta.Daca cineva este dornic sa ma ajute,va rog sa-mi trimiteti un PM.
Multumesc anticipat.

Mihnea Maftei

Salut. Poti sa ma intrebi pe mine pe forum sau la miihnea at yahoo punct com. Dar pana pe 15 august sunt destul de ocupat, insa voi incerca sa raspund cate putin daca gasesc timp. Oricum, poate si altii vor putea raspunde pe forum. Vezi si www.TheStudentRoom.co.uk—poate te ajuta.

Reveuse.Kaari

#407
Hello:D. Deja am hotărât că o sa fac facultatea în străinătate, de preferat în UK. Dar după ce am citit toate aceste pagini şi am văzut că se poate, că Bianca a reuşit, mă cam bate gândul să mă duc de la liceu, după ce termin clasa a 9a. Dar există mai multe probleme. Prima ar fi că nu sunt olimpică, pentru că m-am trezit cam târziu că trebuie să învăţ (dar totuşi am destul de multe diplome de la diverse activităţi). Nu vă închipuiţi că am rămas corigentă sau ceva de genul, căci în clasa a 5a am avut media 9,56, în a 6a am avut media 9,78, în a 7a am avut media 9,52 (până în clasa a 7a nici nu îmi deschideam caietele să învăţ, dar prindeam din clasă sau îmi citeam lecţia cu 5 minute înainte), iar în a 8a, când m-am trezit şi eu la realitate am avut media 9,94. În plus am cam dat-o în bară la Tezele Unice (am avut media 8,86) şi la Testul Pisa(9,05). Nu vă gândiţi că faptul că am avut medii bunicele (după părerea mea) se datorează faptului că profesorii au fost indulgenţi. Nici vorbă. Învăţam la o şcoală cu renume, una din cele mai bune din Cluj, iar notele se iau pe bună dreptate. Ca dovadă am avut note de aproape toate felurile. Până şi 4 am avut, la muzică, căci mi-am uitat caietul acasă. Şi am avut şi colegi care cu greu au trecut clasa... O altă problema la fel de importantă, sau poate chiar mai importantă ar fi cea că 8500 de lire pe an (700 de lire pe lună= 3541 Ron, aproape tot salariul părinţilor mei pe lună...şi mai trebuie şi mâncare) mi se pare prea mult, nu cred că părinţii mei şi-ar permite. Şi dacă nu aş primi bursa ar fi chiar mult prea mult. Cazare...aş avea unde să stau dacă colegiul ar fi în Londra, având în vedere că unchiul şi mătuşa mea stau acolo. Deci după problemele acestea, ce mă sfătuiţi să fac? Oare există un împrumut şi pt cei care merg la colegiu, nu doar pt cei care merg la universitate? Nu prea cred...Totuşi cred că o să rămân în ţară şi o să mă duc doar la facultate în străinătate. A, uitasem ceva. Nu am probleme cu engleza, am luat 96 de puncte din 100 la testul pt bilingv.

Edit: Dacă vreau să aplic trebuie să o fac cu un an înainte?

Edit 2: În Scoţia şi liceul e gratuit pt cei din UE?

Adi

Ai un progres excelent pana acum, o sa te primeasca usor. Daca ai si activitati extracuriculare, cu atat mai bine. Daca nu, ai timp sa iti faci, gen voluntariate la Stiinta Azi si/sau in proiecte din comunitatea ta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

daniela

Buna ziua!
Va anunt cu bucurie ca fiica mea a fost acceptata la Edinburgh. Insa, a aparut o mare problema. A aplicat pentru cazare si a primit o camera destul de scumpa desi ceruse una mai ieftina. Ne va fi extrem de greu sa o sustinem. Am lua in considerare cazare la particular, insa ma tem de inselaciune. Ce alte variante imi sugerati?
Subliniez faptul ca as vrea sa-mi stiu fiica in siguranta. Astept raspuns si posibile solutii urgent.
Va multumesc anticipat.

constantin.a

CitatBuna ziua!
Va anunt cu bucurie ca fiica mea a fost acceptata la Edinburgh. Insa, a aparut o mare problema. A aplicat pentru cazare si a primit o camera destul de scumpa desi ceruse una mai ieftina. Ne va fi extrem de greu sa o sustinem. Am lua in considerare cazare la particular, insa ma tem de inselaciune. Ce alte variante imi sugerati?
Subliniez faptul ca as vrea sa-mi stiu fiica in siguranta. Astept raspuns si posibile solutii urgent.
Va multumesc anticipat.
Felicitari! Ma bucur mult pt fiica dumneavoastra!
In privinta cazarii eu am contract cu Unite-Students: http://www.unite-students.com/student-accommodation-edinburgh?
Puteti gasi mai ieftin daca cautati direct sau, mai sigur, printr-o agentie imobiliara. La agentia imibiliara va vor cere recomandare de la universitate, de la banca si parca de la ultimul loc unde a avut cazare.
In privinta inselaciunii sunt mici sanse. Se face contract obligatoriu iar banii se vireaza in momentul cand se semneaza contractul. Eu unul nu am auzit de cineva sa fie inselat.

Punct

Salut,

Am terminat anul acesta liceul si am fost acceptat la 2 facultati. Una dintre ele este Academia de Studii Economice din Bucuresti (sectia marketing), iar a doua este University of Glasgow (Scotia). Toata vara am fost indecis si nici astazi nu stiu ce hotarare sa iau.
Problema cu plecatul in Scotia este de natura financiara, suportul pe care il pot primi din partea parintilor fiind de maximum 500 de lire lunar si asta pentru primele 6 luni urmand ca dupa sa-mi gasesc un loc de munca part-time.
Nu stiu exact cam care ar fi costurile lunare in Glasgow. Caminul stiu ca este foarte scump (undeva pe la 80 de lire pe saptamana). Mai am 2 colegi de clasa care au fost si ei acceptati in Glasgow la University of Strathclyde si am gasit impreuna cateva oferte de apartamente undeva pe la 500 de lire in total (aproximativ 160 de persoana). Insa la pretul asta nu am prea gasit nimic central si as fi curios daca stie careva cam care ar fi preturile abonamentelor pe mijloacele de transport in comun.
As mai dori sa stiu cam care sunt costurile lunare cu mancarea si ce alte cheltuieli pot aparea. Sunt foarte indecis si nu stiu daca m-as putea descurca cu 500 de lire lunar. As dori parerea voastra.

Multumesc.

constantin.a

CitatProblema cu plecatul in Scotia este de natura financiara, suportul pe care il pot primi din partea parintilor fiind de maximum 500 de lire lunar si asta pentru primele 6 luni urmand ca dupa sa-mi gasesc un loc de munca part-time.
Atentie! Daca esti student full-time nu ai voie sa lucrezi mai mult de 20 de ore pe saptamana.

CitatNu stiu exact cam care ar fi costurile lunare in Glasgow. Caminul stiu ca este foarte scump (undeva pe la 80 de lire pe saptamana). Mai am 2 colegi de clasa care au fost si ei acceptati in Glasgow la University of Strathclyde si am gasit impreuna cateva oferte de apartamente undeva pe la 500 de lire in total (aproximativ 160 de persoana). Insa la pretul asta nu am prea gasit nimic central si as fi curios daca stie careva cam care ar fi preturile abonamentelor pe mijloacele de transport in comun.
As mai dori sa stiu cam care sunt costurile lunare cu mancarea si ce alte cheltuieli pot aparea. Sunt foarte indecis si nu stiu daca m-as putea descurca cu 500 de lire lunar. As dori parerea voastra.
Caminul este intr-adevar intre 70-80 de lire daca alegi caminele universitatii. Te-ai putea descurca, la limita, cu 500 de lire pe luna insa cu mari restrictii insa daca nu te poti baza pe banii astia decat 6 luni atunci e tare problematic. Va trebui sa iti gasesti rapid serviciu, cu restrictia mentionata mai sus.
In conditiile astea eu nu as risca sa te sfatuiesc sa alegi Glasgow si apoi "fie ce o fi". Servicii se cam gasesc, unele chiar la universitate, dar daca nu poti lucra full time e "big trouble". In rest costurile nu sunt foarte mari, cu 200 de lire poti sa iti platesti mancarea (un pic rationalizata), gazul si lumina.

Mihnea Maftei

@Punct: Poti sa lucrezi full-time in vacante, din cate stiam. Mai ales in vacanta de vara ai putea castiga in felul asta o suma semnificativa...

Adi

Pai daca 200 de lire ii ajung pe mancare si cazarea e 250 de lire pe luna, se poate descurca cu 500 de lire pe luna. In plus, apoi se mai poate angaja. In cel mai rau caz, papa 3000 de lire pe 6 luni si se intoarce acasa si intra la ASE anul urmator (adica e intrat de acum si pune cerere sa i se pastreze locul). Eu unul as pleca si azi si apoi vad acolo ce o fi. De fapt, asa am plecat si acum 10 ani imediat dupa liceu. Pai gandeste-te ce vrei sa faci: studii de Romania, cu pile, relatii, coruptie, la o universitate care nu e in primele 500 din lume, sau in Scotia, la una din cele mari universitati ale lor?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

constantin.a

CitatPunct: Poti sa lucrezi full-time in vacante, din cate stiam. Mai ales in vacanta de vara ai putea castiga in felul asta o suma semnificativa...
E adevarat dar trebuie sa fii sigur ca vei avea slujba aceea pe timp de vara. Cu banii aceia, eventual, iti poti plati o parte din cazarea din anul urmator. Dar precum am zis e problematic. Nimic nu e sigur iar in conditiile astea trebuie fiecare sa hotarasca daca vrea sa riste sau nu!

Mihnea Maftei

Citat din: constantin.a din August 09, 2010, 11:29:00 PM
trebuie fiecare sa hotarasca daca vrea sa riste sau nu!

Da, dar in cazul asta, riscul e doar—cum spunea Adi—de a trebui sa inceapa ASE-ul anul viitor. Eu sustin ideea si atitudinea lui Adi de mai sus. Castigul e mare daca reuseste sa studieze la Universitatea Glasgow pana la sfarsit, iar pierderea—daca nu poate continua dupa primul an—e mica, mai ales ca incercarea in sine si timpul pentrecut la Universitatea Glasgow sunt experiente bune.

Mihnea Maftei

Citat din: daniela din August 09, 2010, 09:19:21 PM
Ce alte variante imi sugerati?

Ar putea sa incerce sa se transfere in alt camin. La Universitatea Manchester, unde studiez, e posibil sa aplici pentru un transfer la alt camin dupa 1 octombrie—deci dupa ce a inceput perioada de cazare. Sigur, nu e garantat ca se reuseste a se gasi un loc.

Cat despre posibilitatea inselaciunii la cazarile private, nu cred ca sunt motive justificate a va teme. Iar sistemul e bine pus la punct, din punct de vedere legal, al faptului ca exista destule agentii imobiliare etc.

Adi

Citat din: Mihnea din August 09, 2010, 11:46:34 PM
Castigul e mare daca reuseste sa studieze la Universitatea Glasgow pana la sfarsit, iar pierderea—daca nu poate continua dupa primul an—e mica, mai ales ca incercarea in sine si timpul pentrecut la Universitatea Glasgow sunt experiente bune.

De pierdutar mai pierde si cei 3000 de lire, care nu sunt de ici de colo, dar la urma urmei sunt bani pe care ii face in 2 luni de salariu cand va fi mai mare. Iar experienta in strainatate, chiar daca pici anul, va fi foarte utila. Intr-un an cunosti multi oameni noi, tara in care esti, chiar vizitezi poate pe acolo si asa mai departe.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

daniela

Va multumesc pentru raspunsurile rapide.
In legatura cu inchirierea la privat ma gandeam sa inchirieze un apartament impreuna cu alte persoane, insa nu a reusit sa gaseasca un grup cu care sa inchirieza un aparatament asa ca singura solutie ar fi sa se alature unui grup de necunoscuti, dar mi se pare foarte riscant (nu stii niciodata peste cine dai). A gasit astfel de oferte pe site-uri precum uk.easyroommate.com sau gumtree.com dar mi-e frica. Cata incredere sa am in astfel de anunturi?