Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

daniela

De cateva zile astept raspuns dar in zadar. Oare de ce? Si totusi unde sunteti?

constantin.a

Pai daca o va accepta sau nu este imposibil sa stim noi! Depinde doar de universitate, de cat de rigide sunt conditiile lor! Parerea mea e ca are sanse sa fie acceptata, mai ales ca diferenta de medie este foarte mica. Dar ceea ce cred nu are nici o valoare! In final universitatea decide.

Adi

Probabil ca lumea e in vacanta. Dar va recomand intre timp sa intrebati direct la facultate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ame

Buna,
Am si eu o nelamurire.Sper ca ma puteti ajuta.Sunt hotarata sa plec la facultate in Marea Britanie.Am inteles partea cu "apply" prin UCAS,cu ce medii si ce examene de limba iti trebuie si asa mai departe.Nu sunt insa lamurita in privinta cazarii.Poti sta la un "camin"din cadrul Universitatii si trebuie sa aplici si pentru asta?Sau cum e mai exact...?Stiu doar ca poti beneficia de un imprumut,dar e doar pentru studii...cu cazarea cum e?
Multumesc anticipat!

mara

raspuns ptr Ame:
-poti si daca vrei trebuie sa faci aplicatie separat
-imprumutul de la guvern e doar ptr studii

intrebare ptr restu' (ma rog, ptr cine o sti sa-mi raspunda):
Unde sa ma interesez de cazare?Ma duc la Essex nu vreau sub nicio forma sa stau la 'camin', una e sa impart un apartament cu 2-3 persoane si alta e ca vad peste tot numai colegi de-ai mei... m-as simti mai confortabil sa stau in alta parte. Asa ca, va rog frumos sa-mi indicati site-uri unde gasesc anunturi legate de asa ceva.Am cautat eu pe Google, dar n-am fost satisfacuta de ceea ce am gasit.Mersi ;D

Ame

Mersi mult,mara!
si as mai avea o singura intrebare.E mai convenabil sa stai la ei la camin,din punct de vedere financiar?

ileana

Buna, am aplicat anul acesta la "finante contabilitate" la Leeds, UK si as dori sa stiu mai multe despre aceasta universitate . Daca mai e cineva care a studiat acolo as vrea sa cer unele informatii.Multumesc

constantin.a

Citatsi as mai avea o singura intrebare.E mai convenabil sa stai la ei la camin,din punct de vedere financiar?
Pentru primul an eu ti-as recomanda sa stai in camin. Asa vei cunoaste orasul, colegii, etc. Apoi, din anul 2, poti sa te muti singura sau cu colegii intr-un apartament sau casa.
Cazarile la universitate sunt in general cu putin mai ieftine decat in rest dar poti gasi apartamente foarte convenabile, mai ales daca il imparti cu mai multi.

kennyt

salut. am si eu nevoie de putin ajutor. m-am uitat peste siteu celor de la Manchester Metropolitan University (http://www.mmu.ac.uk) si am inteles ca am nevoie de media de bac si de ce nivel de engleza am nevoie pentru facultate in general. eu vreau sa aplic la design grafic, si pentru asta imi trebuie si foundation year, asa-i (http://www.artdes.mmu.ac.uk/)? iar imprumutul acela, guvernamental de care am tot auzit, iti plateste si acel foundation year?

Saiury

Buna
As vrea sa va cer parerea in legatura cu costurile vietii in UK. Eu am fost acceptata la Coventry si primesc de la ei o bursa de 1500 lire. Problema este ca parintii  mei nu isi permit sa plateasca  to restul de  bani necesari. Eu ma gandeam sa muncesc cat timp stau acolo dar situatia in Anglia nu pare sa fie prea roz la capitolul locuri de munca , iar un job cu o situatie scolara buna nu stiu cat de bine se impaca. Astfel am ajuns in impas si nu stiu daca sa mai merg sau nu. Voi ce parere aveti ?

constantin.a

CitatBuna
As vrea sa va cer parerea in legatura cu costurile vietii in UK. Eu am fost acceptata la Coventry si primesc de la ei o bursa de 1500 lire. Problema este ca parintii  mei nu isi permit sa plateasca  to restul de  bani necesari. Eu ma gandeam sa muncesc cat timp stau acolo dar situatia in Anglia nu pare sa fie prea roz la capitolul locuri de munca , iar un job cu o situatie scolara buna nu stiu cat de bine se impaca. Astfel am ajuns in impas si nu stiu daca sa mai merg sau nu. Voi ce parere aveti ?
Pai fa o socoteala simpla: chiria intre 350-450 lire pe luna, utilitati(gaz, apa, lumina) cam 50 lire pe luna, mancare cam 200 lire pe luna.
Trebuie sa platesti tu taxele scolare?

Saiury


Mihnea Maftei

Citat din: kennyt din Iulie 15, 2010, 09:17:49 AM
iar imprumutul acela, guvernamental de care am tot auzit, iti plateste si acel foundation year?

Salut. Da. Vezi aici, la Does your course qualify?.

gab_doomy

Salut. Ma gandesc sa aplic la UCL (arhitectura sau computer scieces) pt anul universitar 2011 si nu gasesc informatii despre cazare in campus (costuri, detalii camere - raportul camere/ bucatarie / baie) , am gasit pe site-ul lor numai denumirile locurilor de cazare din campus. Ma poate ajuta cineva cu informatii?

De asemerea ma intereseaza si daca sunt locuri de munca in campus?

constantin.a

CitatSalut. Ma gandesc sa aplic la UCL (arhitectura sau computer scieces) pt anul universitar 2011 si nu gasesc informatii despre cazare in campus (costuri, detalii camere - raportul camere/ bucatarie / baie) , am gasit pe site-ul lor numai denumirile locurilor de cazare din campus. Ma poate ajuta cineva cu informatii?

Trebuie sa citesti cu atentie pe site.
http://www.ucl.ac.uk/prospective-students/accommodation/london-life/living-costs
Precum si: http://www.ucl.ac.uk/prospective-students/accommodation/residences pentru detalii despre campus si camere.

CitatDe asemerea ma intereseaza si daca sunt locuri de munca in campus?

Da, in general se gasesc dar trebuie sa stii ca nu ai voie sa lucrezi (legal) mai mult de 20 de ore pe saptamana! Deci nu te baza pe banii astia daca esti student full-time.