Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Paradoxuri si pseudo-paradoxuri

Creat de nano2k, Octombrie 07, 2008, 12:19:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Raul, intelegem ce zici tu. Nu aia era intrebarea pusa de fizica. Intrebarea era daca realitatea este independenta de observator. Adica daca acele unde de presiune in aer exista si daca nu este cineva acolo care sa le perceapa sub forma de sunet. Hai sa nu ne cramponam in definitia sunetului.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

CitatCe vrei cu asta?

Vroiam să spun că senzația de sunet nu e totuna cu sunetul!

CitatSenzatia o formeaza creierul. Stimulii sunt preluati de niste neuroni de la nivelul urechii interne , apoi pe calea nervului acustic ajung in trunchiul cerebral si de acolo la creier , in o anumita arie primara. De acolo impulsurile nervoase ajung in arii secundare din creier unde se realizaeza o inalta integrare.

De exemplu daca am putea cumva sa schimbam proiectia fibrelor nervoase care pleaca de la ureche, si sa le ducem in alta parte a creierului, sa zicem in o arie motorie, pai atunci care ar fi rezultatul stimulilor preluati de ureche (deci a presiunii particulelor)? Senzatia de sunet? In niciun caz. Ne-am misca mainile sau picioarele.

Exact: dacă am duce fibrele altundeva, am simți sunetul într-un mod diferit, dar asta nu l-ar face mai puțin sunet.

valangjed

Va propun si eu un paradox pe care l-am vazut intr-un film.Un individ se intoarce in timp pe vremea lui Shakespeare acesta fiind in pana de inspiratie.Tipul din prezent ii dicteaza lui Shakespeare drama Hamlet el stiind-o la randul sau de la scoala(adica de la Shakespeare).Acum se pune problema :Cine a scris Hamlet?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Citat din: valangjed din Februarie 24, 2009, 01:25:04 PM
Va propun si eu un paradox pe care l-am vazut intr-un film.Un individ se intoarce in timp pe vremea lui Shakespeare acesta fiind in pana de inspiratie.Tipul din prezent ii dicteaza lui Shakespeare drama Hamlet el stiind-o la randul sau de la scoala(adica de la Shakespeare).Acum se pune problema :Cine a scris Hamlet?
Raspuns scurt: Shakespeare.

Raspuns mai lung: Notam cu U1 Universul din care pleaca individul. Notam cu U2 Universul in care ajunge. Ca atare, opera Hamlet in U1 a fost scrisa de Shakespeare din U1 (prin inspiratie proprie), iar in U2 a fost scrisa de Shakespeare prin dictare dupa opera Hamlet scrisa de Shakespeare din U1.

Faptul ca cei doi de Shakespeare au scris opera in conditii diferite demonstreaza ca U1 nu e acelasi cu U2.

e-
Don't believe everything you think.

valangjed

Multumesc Electron!Cam asa gandeam si eu dar tu ai putut sa o explici pe intelesul tuturor.Ce sa faci?Nu oricine are tact pedagogic.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Mihnea Maftei

   Nu am citit postarile anterioare, poate repet:

   Stiu eu o chestie tare:
:) Avem 2 plicuri identice. Unul contine de 2 ori suma de bani pe care o contine celalalt. Trebuie sa alegi un plic (vrei pe cel cu mai multi bani).
Alegi unul.
Eu iti dau sansa sa ramai cu alegerea si sa iei banii care sunt in acel plic    sau    sa alegi pe celalalt si sa il deschizi si sa iei acei bani.
Cum trebuie sa procedezi (esti un jucator rational, judeci dupa probabilitati etc.).

   Alta varianta:  Dupa ce ai ales primul plic, il deschizi si vezi ca are 100 000 RON. Iti ofer aceleasi alternative. Ce trebuie sa faci?

Adi

Citat din: Mihnea Maftei din Martie 17, 2009, 11:42:47 PM
   Nu am citit postarile anterioare, poate repet:

   Stiu eu o chestie tare:
:) Avem 2 plicuri identice. Unul contine de 2 ori suma de bani pe care o contine celalalt. Trebuie sa alegi un plic (vrei pe cel cu mai multi bani).
Alegi unul.
Eu iti dau sansa sa ramai cu alegerea si sa iei banii care sunt in acel plic    sau    sa alegi pe celalalt si sa il deschizi si sa iei acei bani.
Cum trebuie sa procedezi (esti un jucator rational, judeci dupa probabilitati etc.).

Pastrezi plicul. Sansa de a fi suma mare in plicul tau e de 50%. Sansa de a fi in plicul celalalt e tot de 50%.

Citat din: Mihnea Maftei din Martie 17, 2009, 11:42:47 PM
   Alta varianta:  Dupa ce ai ales primul plic, il deschizi si vezi ca are 100 000 RON. Iti ofer aceleasi alternat
ive. Ce trebuie sa faci?

Acelasi rationament. Pastrezi plicul. Celalalt ar putea avea 50.000 sau 200.000.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Pai, daca celalat poate avea 50 000 sau 200 000, nu ar trebui sa schimbi?

Adi

Citat din: Mihnea Maftei din Martie 17, 2009, 11:48:32 PM
Pai, daca celalat poate avea 50 000 sau 200 000, nu ar trebui sa schimbi?

Doar daca celalalt ar avea 200.000 ar trebui sa schimbi. Dar cum ai 50% sansa sa fie asa si 50% sansa sa nu fie, ori schimbi, ori nu schimbi, ai aceeasi sansa. Deci nu are rost sa schimbi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Offf... pai, daca ai 50% sanse sa pierzi 50 000 si 50% sanse sa castigi 100 000, nu inseamna ca trebuie sa schimbi?

Adi

Citat din: Mihnea Maftei din Martie 18, 2009, 02:04:31 AM
Offf... pai, daca ai 50% sanse sa pierzi 50 000 si 50% sanse sa castigi 100 000, nu inseamna ca trebuie sa schimbi?

Nu, inseamna ca ori daca schimbi, ori daca nu schimbi, ai aceleasi sanse de a castiga 200.000 si aceleasi sanse de a castiga 50.000. Deci poti sa schimbi, poti sa nu schimbi. Nu exista nici un avantaj pentru o metoda peste alta. Dar pe principiul de a nu consuma energie cu fapte inutile, mai bine nu schimbi. Eu asa vad. Deci faptul ca deschizi primul plic nu te ajuta sa iei o decizie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Ai dreptate.
Eu nu sustineam ca ar trebui sa te schimbi, ci doar am pus intrebarea
CitatOfff... pai, daca ai 50% sanse sa pierzi 50 000 si 50% sanse sa castigi 100 000, nu inseamna ca trebuie sa schimbi?
pentru ca am crezut           ca nu ai vazut ca castigul de 100 000 in plus ar fi mai mare decat pierderea de 50 000       si am vrut sa te provoc. :-)

Aici este un document foarte bun (opinia mea) despre aceasta interesanta problema: http://consequently.org/papers/envelopes.pdf

Adi

Citat din: Adi din Martie 18, 2009, 02:24:32 AM
Citat din: Mihnea Maftei din Martie 18, 2009, 02:04:31 AM
Offf... pai, daca ai 50% sanse sa pierzi 50 000 si 50% sanse sa castigi 100 000, nu inseamna ca trebuie sa schimbi?

Nu, inseamna ca ori daca schimbi, ori daca nu schimbi, ai aceleasi sanse de a castiga 200.000 si aceleasi sanse de a castiga 50.000. Deci poti sa schimbi, poti sa nu schimbi. Nu exista nici un avantaj pentru o metoda peste alta. Dar pe principiul de a nu consuma energie cu fapte inutile, mai bine nu schimbi. Eu asa vad. Deci faptul ca deschizi primul plic nu te ajuta sa iei o decizie.

Eu mai sus raspunsesem astfel, care cred ca exprima clar ca vazusem. :)

Citat din: Adi din Martie 18, 2009, 02:02:57 AM
Citat din: Mihnea Maftei din Martie 17, 2009, 11:48:32 PM
Pai, daca celalat poate avea 50 000 sau 200 000, nu ar trebui sa schimbi?

Doar daca celalalt ar avea 200.000 ar trebui sa schimbi. Dar cum ai 50% sansa sa fie asa si 50% sansa sa nu fie, ori schimbi, ori nu schimbi, ai aceeasi sansa. Deci nu are rost sa schimbi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro