Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Calatorii in timp

Creat de [RHF]{NC}The Eagle, Decembrie 26, 2007, 06:01:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

[RHF]{NC}The Eagle

Salut..De cand ma stiu ma intrebam daca se pot sau nu face clatorii in timp si cred ca nu sutn singurul care si-a pus aceasta intrebare...Printre cei care si-au puso au fust multi si exista multe documente cum ar fi=>
1.Traveling Through Time
2.Time Travel
3.Time travelling
Voi ce credeti?

Adi

Interesante linkuri, as vrea sa le citesc candva cand am timp. Momentan pot spune ca eu nu cred ca este posibila calatoria in timp, datorita paradoxului bunicului, care spune ca daca te intorci inapoi in timp poti influenta cauzal (de exemplu, a iti omori bunicul) si atunci cand ai reveni inapoi la timpul tau normal, tu nu ar trebui sa existi. Ma gandesc la doua solutii pentru acest paradox:

1. Poate ca o data mers in timp, nu mai poti reveni la timpul tau (sau oricare alt timp viitor timpului unde ai mers in timp) si atunci nu ai de ce sa nu mai existi apoi.

2. Poate ca mergand inapoi in timp nu poti influenta nimic, asadar nu poti nici manca sau respira. Imi inchipui aceasta ca numai informatia calatorind inapoi in timp (dar nu materie sau energie). Vad aceasta ca un fel de film perceput despre istoria locului, dar fara a influenta (asa cum unii "paranormali" pretind ca pot face, punand mana pe o piatra vad istoria lucrurilor ce s-au intamplat acolo). Acesta versiune doi este mai mult filosofie decat stiiinta deocamdata.

Voi ce credeti?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

[RHF]{NC}The Eagle

Am mai gasit un document care vorbeste despre acest lucru => Calatorie in timp
Spor la lectura

Adi

Interesant, pare mai mult filosofie ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mircea

#4
In trecut nu se poate calatori. Cum sa ma pot vedea sus pe pomul cunoasterii uitandu-ma la Bing-bang. Calatoria in viitor, in care din posibilitati.
Ce naiba, nu exista decat.... prezentul ????

Electron

Mircea, tu vorbesti romaneste?

e-
Don't believe everything you think.

Mircea

Citat din: Electron din Martie 02, 2008, 07:23:05 PM
Mircea, tu vorbesti romaneste?

e-
Nu prea biune.
Daca ai ceva de spus spune.

Electron

Mircea, nu mi-o lua in nume de rau, dar am impresia ca pentru tine scrisul pe acest forum e doar o joaca. Daca ai lua in serios aceste discutii, si ai face un minim efort pentru a respecta normele de grafie si o exprimare clara, as fi incantat sa "spun" mai multe.

e-
Don't believe everything you think.

Mircea

#8
Nu trebuie sa-ti faci probleme. Nu ma supar.
Discutiile de aici le iau foarte in serios. Ceeace am vrut sa spun, poate nu in modul cel mai explcit, este ca, calatoriile in timp nu se pot face. Este o aberatie. Asta este parerea mea. Si inca nu a fost cineva capabil sa mi-o schimbe. 

Electron

Ok.

Ce mi se pare mie amuzant este ca pentru tine calatoriile in timp sunt in mod evident o aberatie, dar levitatia si controlul mental asupra realiatii fizice nu sunt. Ce zici daca cineva poate, cu puterea gandului, sa calatoreasca in timp?

e-
Don't believe everything you think.

Mircea

Nu vad nimic amuzant, controlul mental asupra relitatii fizice s-a dovedit experimental. Ma mir ca nu sti. Calatoria in timp, nu. Viitorul nu este o realitate precis determinata, este o devenire. Din atatea, cate avem la dispozitie, doar unul devine real si este imprevizibil. Iar despre trecut, el nu mai este o relitate fizica, a fost si s-a dus.

HarapAlb

Citat din: Electron din Martie 06, 2008, 07:08:43 PM
Ce mi se pare mie amuzant este ca pentru tine calatoriile in timp sunt in mod evident o aberatie, dar levitatia si controlul mental asupra realiatii fizice nu sunt. Ce zici daca cineva poate, cu puterea gandului, sa calatoreasca in timp?

cand o sa apara un iluzionist care sa calatoreasca in timp s-a rezolvat problema  ;D

Electron

Citat din: Mircea din Martie 07, 2008, 07:54:13 AM
Nu vad nimic amuzant, controlul mental asupra relitatii fizice s-a dovedit experimental. Ma mir ca nu sti.
Si eu ma mir ca nu stiu. Adica, o asemenea dovada ar fi fost pe prima pagina din cele mai prestigioase jurnale stiintifice. Probabil am scapat tocmai acele editii. Esti amabil sa-mi dai cateva referinte ale acestora? Daca s-a dovedit experimental, trebuie sa existe o urma pe undeva a experimentului, iar experimentul trebuie sa fie duplicabil. Nu?

CitatCalatoria in timp, nu. Viitorul nu este o realitate precis determinata, este o devenire. Din atatea, cate avem la dispozitie, doar unul devine real si este imprevizibil. Iar despre trecut, el nu mai este o relitate fizica, a fost si s-a dus.
Mircea, nu esti tu cel care a spus, intr-un topic alaturat, ca "ai probleme cu timpul" ? Cum adica? Nu stii ce e timpul, dar folosesti aici argumente legate de viitor si trecut... Trebuie sa te decizi, ori stii, ori nu stii. ???
Calatoria in timp nu este imposibila, teoretic, deoarece cel putin in interpretarea universurilor multiple nu se creeaza nici un paradox. Pe de alta parte, daca definesti calatoria in timp in mod paradoxal, apar paradoxuri mai apoi, e inevitabil. Apropo, tu ce intelegi prin "calatoria in timp"? Pana nu definim despre ce vorbim, degeaba batem apa in piua.

e-
Don't believe everything you think.

Mircea

Dr. Emoto s-a ocupat de modificarea apei. Politia din Washington DC cu influenta mentalului asupra mentalului (scaderea criminalitatii cu 25%). Iar aseara am vazut la Discovery cum o fata a participat la un experiment:
Teorie: un anumit fel sunet este transformat de subconstient, la femeie, in planset de copil. Ca reactie glandele care secreta lapte se maresc (refex ancestral prezent la toate animalele care nasc pui vii). Daca fata primeste 20 de apeluri zilnic pe mobil timp de 10 zile ii v-a creste diametrul bustului cu 2,5 cm.
Rezultat: diametrul bustului a crescut cu 3 cm.
Concluzie: Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intample.
Da am probleme cu timpul. Pentru mine, deocamdata, timpul este o notiune care ne arata succesiunea unor evenimente.
Spui de universuri paralele cu al nostru. Dupa cate stiu eu acel univers, paralel, este o copie fidela a noastra, ca aspect si evolutie. Asa ca o calatorie in acel univers, daca ar avea loc, ar putea sa ne duca in alt loc dar nu in alt moment al evolutiei lui.

Electron

Citat din: Mircea din Martie 08, 2008, 08:44:48 AM
Dr. Emoto s-a ocupat de modificarea apei. Politia din Washington DC cu influenta mentalului asupra mentalului (scaderea criminalitatii cu 25%).
Vad ca exemplele astea iti plac foarte tare. Reiterez si aici, ca si in celalalt topic, cererea de a vedea sursele tale de informatie. :)

CitatIar aseara am vazut la Discovery cum o fata a participat la un experiment:
Teorie: un anumit fel sunet este transformat de subconstient, la femeie, in planset de copil. Ca reactie glandele care secreta lapte se maresc (refex ancestral prezent la toate animalele care nasc pui vii). Daca fata primeste 20 de apeluri zilnic pe mobil timp de 10 zile ii v-a creste diametrul bustului cu 2,5 cm.
Rezultat: diametrul bustului a crescut cu 3 cm.
Concluzie: Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intample.
Foarte interesant. Stii cumva ce calcule s-au facut, si pe baza carei teorii, pentru a obtine valoarea "2,5 cm" ?
Apoi, cum s-a determinat chestiunea legata de transformarea "subconstienta" ? Prin definitie, subiectul nu poate confirma asta, ca altfel ar fi un efect constient.
In plus, subiectul stia de ce este apelat de 20 de ori pe zi? Adica, poate ca din cauza stresului corpul a reactionat, si unul din efecte a fost activarea glandelor respective. As fi incantat sa aflu mai multe detalii. Te rog spune-ne si noua ce stii. De data asta nu am vazut emisiunea pe Discovery. Poate gasesti si alte surse care sa confirme ceea ce zici. Multumesc.

CitatSpui de universuri paralele cu al nostru. Dupa cate stiu eu acel univers, paralel, este o copie fidela a noastra, ca aspect si evolutie. Asa ca o calatorie in acel univers, daca ar avea loc, ar putea sa ne duca in alt loc dar nu in alt moment al evolutiei lui.
Eu vorbesc despre universuri multiple, nu neaparat "paralele". Ceea ce stii tu despre "universurile paralele" este limitat, si sunt curios de unde te-ai informat (ca de obicei). Este evident ca definitia ta nu se poate aplica la ce am adus eu in discutie.
Iti recomand sa cauti scrierile de popularizare a stiintei a lui Stephen Hawking (foarte cunoscuta "Scurta istorie a timpului" in special), unde se explica foarte bine notiuni ca "gauri de vierme", "gauri negre", "universuri paralele" si altele de genul.

Pentru a clarifica, in comunitatea stiintifica "calatorie in timp" si "masina a timpului" nu inseamna automat o masinarie cu o multime de manivele si cadrane, pe care se marcheaza o data oarecare la alegerea "mecanicului", dupa care ... puff! ... se sare in alt moment de timp. Asta e propunerea din fictiune, din imaginatia scriitorilor, si realizarea ei pe baze stiintifice are foarte putine sanse de reusita. In schimb, o gaura de vierme, cel putin teoretic, permite conectarea a doua puncte indepartate din spatiu, prin modificarea geometriei locale a spatiu-timpului. Iar daca cele doua "capete" se misca cu viteze diferite, atunci traversarea gaurii duce si la un salt de timp, insa un salt care depinde de caracteristicile gaurii, nu de dorintele si capriciile unui individ oarecare.

e-
Don't believe everything you think.