Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema geometrie triunghi

Creat de anca_amalia, Septembrie 07, 2011, 01:19:28 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

anca_amalia

un cerc trece pe verticalele  dint-run triunghi ABC si intersecteaza  laturile AB si BC prin punctele D si E. Demonstreaza ca triunghiurile ABC si DEC sunt similare. Doar ca in tringhiul DEC, DE e arc de cerc, atunci cum demonstrez ca sunt similare?. As putea sa aplic teorema fundamentala a asemanarii..dar cred ca se aplica cand o dreapta trece prin triunghi si e paralele cu una din laturi nu?

zec

#1
Nu prea inteleg enuntul in totalitatea sa.Plus notiunea de verticala a unui triunghi e una noua pentru mine si de aceea cred ca nu ai dat enuntul complet al problemei.

anca_amalia

asa e desenul

Electron

Citat din: anca_amalia din Septembrie 07, 2011, 01:19:28 PM
un cerc trece pe verticalele  dint-run triunghi ABC si intersecteaza  laturile AB si BC prin punctele D si E.
Partea subliniata cu rosu nu este inteligibila. Rescrie corect enuntul problemei.

CitatDoar ca in tringhiul DEC, DE e arc de cerc, atunci cum demonstrez ca sunt similare?
Latura DE a triunghiului DEC est segmentul de dreapta care uneste punctele D si E, nu este un arc de cerc. Faptul ca tu nu ai desenat segmentul respectiv nu inseamna ca acesta poate fi confundat cu arcul de cerc DE.

e-
Don't believe everything you think.

zec

E suficient sa aratam ca unghiul CDE e congruent cu unghiul B .Se poate demonstra relativ usor remarcand ca ambele sunt suplementuri ale unghiului ADE.

anca_amalia

ok...asta nu stiam. ca daca il luam pe DE ca arc de cerc nu mergea sa demonstrez ca sunt triunghiuri asemenea.multumesc

anca_amalia

este corect modul in care am facut?

zec

Citat din: anca_amalia din Septembrie 07, 2011, 07:36:57 PM
este corect modul in care am facut?
Nu este si nici nu imi arde sa iti explic de ce.Dar ca un fapt as avea de precizat o problema de conceptie si anume asemanarea nu e un fenomen creat neaparat de paralelism.Daca tu te uiti in fotografii mai in urma cu ceva timp te recunosti in ele si asta datorita fenomenului de asemanare.

Electron

Citat din: zec din Septembrie 08, 2011, 12:47:23 AM
Daca tu te uiti in fotografii mai in urma cu ceva timp te recunosti in ele si asta datorita fenomenului de asemanare.
Asemanarea dintre pozele din exemplul tau nu este o asemanare in sens matematic. Nu are rost sa amestecam lucruri irelevante in aceasta problema.

e-
Don't believe everything you think.

anca_amalia

sa inteleg ca nu e corect. Pai nu in mesajele anterioare mi s-a spus ca chiar daca nu e linie paralela, asemanarea exista. si acum nu e corect?

zec

Eu am zis ca nu e corect cum ai facut tu.Asemanarea exista si rezulta din congruenta unghiurilor care se demonstreaza usor.Ea nu rezulta din DE||AB pentru ca nu sunt  paralele decat numai in unele cazuri particulare a triunghiului.
Ca sa demonstrezi ca 2 triunghiuri sunt asemenea e suficient sa arat doar 2 din cele 3 unghiuri ca sunt egale deoarece cel de al 3-lea implicit e ca un rest pana la 180 grade cat e suma tuturor celor 3 unghiuri.
Pe desen un unghi e comun la cele doua triunghiuri(unghiul C) si eu am explicat mai devreme cum unghiul B e congruent cu unghiul D deoerece ambele sunt 180-m(ADE) .Una rezulta din proprietatile unui patrulater inscriptibil si cealalta din faptul ca imparte un unghi alungit(adica dreapta) .
Problema e una relativ simpla dar ca sa o rezolvi cere anumite cunostinte despre patrulatere inscriptibile sau unghiuri inscrise in cerc.