Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebari de fizica cu raspunsuri scurte

Creat de Adi, Septembrie 05, 2008, 10:14:29 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sagoth-sabathan

daca impart un resort n parti egale,atunci fiecare parte va avea constanta elastica de forma nk?

Alexandru Rautu

#61
Da

[TeX]n[/TeX] resorturi echivalente [TeX]k_0[/TeX] legate in serie dau un resort de forma:

[TeX]k=\begin{matrix} \left (\underbrace{ \,\frac{1}{k_0}\, +\,\frac{1}{k_0}\, +\,\frac{1}{k_0}\, +\, ...\, }\right )^{-1} \\ n\quad\text{ori} \end{matrix} =\, \frac{k_0}{\large{n}}\qquad\Rightarrow\quad k_0 = n\,k[/TeX]

adica se ziceai si tu...

Sagoth-sabathan


Adi

Si eu ii multumesc lui Alex si ma bucur ca forumul este un loc de legatura intre cei care pun intrebari si cei care raspund.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Stilicho

Întrebarea mea: care este fenomenul prin care apar curentii de convecţie într-un horn ? (Hornul este primul exemplu care mi-a venit în minte, ma gândeam la hornul de la sobă)

Electron

Citat din: Stilicho din Ianuarie 04, 2009, 04:23:10 PM
Întrebarea mea: care este fenomenul prin care apar curentii de convecţie într-un horn ? (Hornul este primul exemplu care mi-a venit în minte, ma gândeam la hornul de la sobă)
Fenomenul responsabil pentru convectia aerului din hornul de la soba este scaderea presiunii intr-un fluid o data cu cresterea vitezei de miscare a sa. Vantul care bate pe deasupra cosului de la horn face ca la gura acestuia presiunea aerului sa fie mai mica decat in restul hornului, ceea ce face aerul (si eventual fumul) dib horn sa fie aspirat spre respectivul capat. Legea lui Bernoulli este cea care descrie calitativ acest fenomen.

e-
Don't believe everything you think.

ionut

Citat din: Electron din Ianuarie 04, 2009, 09:29:28 PM
Citat din: Stilicho din Ianuarie 04, 2009, 04:23:10 PM
Întrebarea mea: care este fenomenul prin care apar curentii de convecţie într-un horn ? (Hornul este primul exemplu care mi-a venit în minte, ma gândeam la hornul de la sobă)
Fenomenul responsabil pentru convectia aerului din hornul de la soba este scaderea presiunii intr-un fluid o data cu cresterea vitezei de miscare a sa. Vantul care bate pe deasupra cosului de la horn face ca la gura acestuia presiunea aerului sa fie mai mica decat in restul hornului, ceea ce face aerul (si eventual fumul) dib horn sa fie aspirat spre respectivul capat. Legea lui Bernoulli este cea care descrie calitativ acest fenomen.
e-
Buna Electron,
    Inteleg fenomenul pe care il descrii. El este folosit la pulverizatoarele de parfum de exemplu. Dar in cazul hornului, nu cred ca acesta este fenomenul dominant pentru ca uneori fumul mai intra si in casa. Asta nu s-ar intampla niciodata daca explicatia ta ar fi valabila.
   Eu cred ca curentii de convectie se formeaza datorita gazelor fierbinti emanate de foc care au tendinta de a se ridica (spre cos/horn). Cand focul din soba ia avant, convectia este din ce in ce mai buna si tot fumul se duce in general pe cos (nu se mai face fum in casa :) ).
    Aceasta convectie este exploatata si in cazul amplasarii caloriferelor sub ferestre. Aerul rece din zona ferestrelor este incalzit de catre calorifere. Aerul incalzit se ridica apoi antrenand un curent convectional care incalzeste eficient camerele de locuit.

Electron

Citat din: ionut din Ianuarie 06, 2009, 04:46:07 PM
Dar in cazul hornului, nu cred ca acesta este fenomenul dominant pentru ca uneori fumul mai intra si in casa. Asta nu s-ar intampla niciodata daca explicatia ta ar fi valabila.
Nimeni nu poate garanta ca este mereu vant pe deasupra gurii hornului. ;)

In alta ordine de idei, sunt complet de acord ca si faptul ca aerul cald urca pe horn, ajutand convectia, este un factor in acest caz. Tind sa cred ca nu este insa factorul principal. Argumentul meu ar fi faptul ca, hornul e facut sa depaseasca inaltimea casei (inaltime unde curentii de aer nu sunt blocati de acoperis). Daca aerul cald de la foc ar fi factorul dominant, nu ar conta inaltimea hornului.

e-
Don't believe everything you think.

ionut

Citat din: Electron din Ianuarie 07, 2009, 02:14:56 PM
Citat din: ionut din Ianuarie 06, 2009, 04:46:07 PM
Dar in cazul hornului, nu cred ca acesta este fenomenul dominant pentru ca uneori fumul mai intra si in casa. Asta nu s-ar intampla niciodata daca explicatia ta ar fi valabila.
Nimeni nu poate garanta ca este mereu vant pe deasupra gurii hornului. ;)
In alta ordine de idei, sunt complet de acord ca si faptul ca aerul cald urca pe horn, ajutand convectia, este un factor in acest caz. Tind sa cred ca nu este insa factorul principal. Argumentul meu ar fi faptul ca, hornul e facut sa depaseasca inaltimea casei (inaltime unde curentii de aer nu sunt blocati de acoperis). Daca aerul cald de la foc ar fi factorul dominant, nu ar conta inaltimea hornului.
e-
Buna Electron,
    Nu stiu daca faptul ca hornul depaseste inaltimea casei este un argument in chestiunea asta.  De regula hornurile sunt facute peste casa pentru ca fumul sa fie eliberat intr-o zona sigura. Nu toate casele au hornuri ce depasesc inaltimea casei si oricum curentii de aer pot fi blocati de cladirile invecinate mai inalte.
    Presiunea dinamica pe care o citezi tu este de forma \rho*v^2/2, unde \rho este densitatea aerului si v este viteza aerului. La o viteza de 10 m/s a vantului de afara, diferenta de presiune intre aerul din soba si cel de afara ar fi de vreo 60 Pa adica 0.06% din presiunea atmosferica normala ceea ce e infim. Deasemenea fumul ar iesi numai daca ar fi vant afara, ceea ce nu prea e garantat. Fumul si flacarile se ridica sus si cand focul este facut afara (presiunea dinamica nu mai joaca nici un rol) fara soba datorita curentilor de convectie creati de ridicarea aerului fierbinte. Tot acesta este si unul din fenomenele care fac clima la scala planetara.

Electron

Multumesc pentru explicatii. :)
Am mai citit despre asta si se pare ca vantul poate avea chiar si efectul invers, adica sa intre pe horn spre interior si sa impiedice fumul sa iasa, in functie de directia si orientarea curentilor de aer din preajma.
Ca atare, rezulta ca presiunea dinamica invocata de mine este intr-adevar un factor minor, si ca schimbarea (micsorarea) densitatii aerului cald este ceea ce asigura iesirea fumului pe horn.

Ca tot veni vorba, pentru a imbunatatii participarea presiunii dinamice la convectia hornului, o metoda ar fi acoperirea hornului si lasarea unei fante relativ inguste pentru ca aerul din exterior sa fie accelerat la trecerea pe sub respectivul capac, aspirand astfel fumul cand inca nu este suficient de puternic focul.

e-
Don't believe everything you think.

ionut

      Banuiesc ca se poate face asa ceva. Cred ca ceva de genul unei conducte cu capete foarte largi si mijloc ingust asezata perpendicular pe horn ar ajuta la accelerarea aerului si marire efectului de aspiratie.

Stilicho

Am cautat pe Internet şi nu am gasit decât cazul simplu în care un fluid curge într-o ţeavă şi trece dintr-o secţiune mai mare într-o secţiune mai mică, mărindu-şi astfel viteza.

Lăsaţi cazul cu hornul, a fost un exemplu nefericit.
Să luăm un caz mai general: fie un tub cilindric de înălţime H şi secţiune S.
Se mai consideră mărimile:
H - lunginea tubului (hornului sau ce o fi)
S - secţiunea
P0 - presiunea atmosferică la nivelul solului
T0 - temperatura la nivelul solului
V0 - viteza curentului de aer la nivelul solului (considerat paralel cu solul şi perpendicular pe tub)
P1 - viteza curentului de aer la înălţimea H (la capătul tubului)
T1 - temperatura aerului la înălţimea H
V1 - viteza curentului de aer la înălţimea H
Ceea ce vreau eu să ştiu este viteza curentului de aer care se formează în tub (probabil poate fi ascendent sau descentent, depinde de condiţii)

Vc = functie (H, S, P0, T0, V0, P1, T1, V1)

Trebuie să existe documentaţii despre asa ceva, mă gândesc că este studiat fenomenul la construcţia puţurilor de aerisire în mine, la costrucţia turnurilor la furnale, a puţurilor de sub platformele submarine, etc.

Dacă subiectul este prea complex pentru "Întrebări de fizică cu răspunsuri scurte" rog adminstratorul să-l mute.

gooolop


chimistul

#73
CitatFenomenul responsabil pentru convectia aerului din hornul de la soba este scaderea presiunii intr-un fluid o data cu cresterea vitezei de miscare a sa. Vantul care bate pe deasupra cosului de la horn face ca la gura acestuia presiunea aerului sa fie mai mica decat in restul hornului, ceea ce face aerul (si eventual fumul) dib horn sa fie aspirat spre respectivul capat. Legea lui Bernoulli este cea care descrie calitativ acest fenomen.

Convectia este una din cele 3 tipuri de transfer de proprietate. In fluide ea se datoreaza diferentei de temperatura ceea ce duce la variatii de densitate si miscare orientata a particulelor de la sursa calda la sursa rece. Nu este obligatoriu sa fie doar pe verticala si in sus. Exista convectie si in pasajele orizontale ale blocurilor cand in fata blocului e luminat si cald si in spate este umbra si rece. Fumul urca din aceeasi cauza. Variatia de densitate. Legat de viteza de curgere nu cred ca ecuatia lui Bernoulli descrie cel mai bine. Criteriile de curgere a fluidelor sunt date de criteriul Reynolds si vascozitate. Si aici poate sa afecteze vantul de afara fumul. Aici intra diametrul, densitatea si vascozitatea fluidului.

PS. Cei care vor sa cunoasca mai bine fenomenele le recomand PAVLOV- Probleme si ecuatii de transfer de proprietate ( nu mai sunt sigur 100% de titlu dar cereti Pavlov) ;D


Legat de faptul ca apa stinge focul. Aici avem doua aspecte:

1. temperatura reactiei de oxidare (ardere) are loc de la 500-600 grade in sus. punand apa temperatura scade pt ca apa fierbe la 100 grade prin urmare pt a evapora apa se pierde o mare parte din caldura degajata de reactie si nu s emai poate intretine
2. apa de pe suprafata materialului care arde si vaporii de apa formati impiedica oxigenul sa ajunga la materialul care arde si astfel este "inabusita" reactia.

Adi

Citat din: gooolop din Februarie 12, 2009, 10:19:23 AM
De ce apa stinge focul ?

Apa lichida pusa pe foc se evapora si astfel in zona de imediat langa foc apa inlocuieste aerul (adica concentratia de oxigen scade atat de mult incat focul nu mai poate continua). Mai mult, apa ca sa se evapore are nevoie de o mare cantitate de caldura, pe care o ia de la foc, astfel incat temperatura lucrurilor ce ardeau scade atat de mult incat focul iar nu poate continua.

Pe acelasi principiu, focul se poate sterge si cu gaz de dioxid de carbon (extinctoarele de foc).

Surse:
http://www.funtrivia.com/askft/Question74293.html
http://www.newton.dep.anl.gov/askasci/chem00/chem00006.htm

Bine ai venit pe forum! Adu si colegi ai tai si mai revino cu intrebari. :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro