Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Ai un inceput bun. Daca e un concurs international, merita sa mentionezi, cred, chair daca nu e din acelasi domeniu. Daca dai la arhitectura, ca asa inteleg, fa-ti CV ca si pentru arhitectura. Voluntariate in domeniu, portofoliu de desen, participare la concursuri pe tema asta, etc.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Si la mine tot service timed out e. Nu e nimic. Iti spun cum sa ajungi la el, pas cu pas.
Intra pe UCAS. Da apoi pe "course search", dupa care te duci la ">> search for courses starting in 2011 (home / EU applicants)". Acolo dai "search by subject" si din lista care ti se deschide alegi arhitectura. De acolo iarasi poti alege unde mergi mai departe, inca eu cand caut de fiecare data dau all courses (iti apar absolut toate acolo). Deci da pe "all Arhitecture courses". Alege o universitate de acolo. Ca sa fie ca in exemplul dat de mine mai sus, alege Cambridge. Mergi la "application and selection", dupa care da click pe "course specific requirements". Acolo iti arata ce A-leveluri iti trebuie. Daca mergi in jos pe pagina, vei da de "european baccalaureate".
Sper sa reusesti asa.

tsunamyyy

O sala bianca...ce faceti?
cum e in Anglia?
eu sunt in Sua...daca nu stii cine sunt-sunt ala care a venit la voi in clasa in MI4 dupa ce ai plecat tu in Anglia...:)

liviaserena

Am ajuns si eu acolo,din click in click;) mersi de informatii:p
Pai ma cheama ei la interviu cu sa vada portofoliul,nu pot sa-l trimit prin Ucas.. deabia dupa ce ma cheama la interviu pot sa vada daca am talent sau nu.. Ma rog,eu asa am inteles. Nu am gasit pe uCAS unde sa uploadezi un portofoliu:-??

bbb

Citat din: tsunamyyy din Septembrie 14, 2010, 06:44:21 AM
O sala bianca...ce faceti?
cum e in Anglia?
eu sunt in Sua...daca nu stii cine sunt-sunt ala care a venit la voi in clasa in MI4 dupa ce ai plecat tu in Anglia...:)
Stiu cine esti. Aveam o banuiala cand am citit primul tau mesaj. Dar m-am convins repede cine esti.  :)

bbb

Citat din: liviaserena din Septembrie 14, 2010, 04:50:27 PM
Am ajuns si eu acolo,din click in click;) mersi de informatii:p
Pai ma cheama ei la interviu cu sa vada portofoliul,nu pot sa-l trimit prin Ucas.. deabia dupa ce ma cheama la interviu pot sa vada daca am talent sau nu.. Ma rog,eu asa am inteles. Nu am gasit pe uCAS unde sa uploadezi un portofoliu:-??
Pai nu, normal ca nu trimiti portofoliul prin UCAS. Daca vor sa vada portofoliul, iti spun sa il aduci la interviu sau, daca nu poti ajunge la interviu, sa trimiti pe mail. Se poate sa nici nu ceara portofoliu.

liviaserena

Pai da,asta ziceam si eu.. dar din postul celuilalt ''informator'' reiesea chestia aia:))sau cel putin asa am inteles eu. La cambridge mentioneaza k te cheama la interviu cu portofoliu:p

bbb

Citat
din postul celuilalt ''informator'' reiesea chestia aia:
Din postul cui? Al lui Adi? Nu reiese ca te cheama la interviu cu portofoliu si nici nu spune sa trimiti portofoliul prin UCAS. El iti spunea sa iti pregatesti portofoliu sa il ai. Eu asta inteleg din postul ala.
Citat
La cambridge mentioneaza k te cheama la interviu cu portofoliu:p
Deci te duci la interviu la Cambridge cu portofoliu, daca te cheama. La alte universitati se poate sa nu te cheme. Sau, cum nu esti din UK, se poate sa nu te cheme la interviu, ci sa vorbeasca cu tine la telefon. Cum ti-am mai zis, depinde.
PS: Sa nu mai scrii cu "k" in loc de "ca".

liviaserena

Ma rog, am inteles eu gresit..
Da, stiu ca trebuie sa-l am pregatit:p In orice caz, ideea e sa ma cheme mai intai si pe urma e alta treaba:p Depinde de fiecare facultate, scrie oricum la fiecare daca e necesar un portofoliu, eseu scris sau altele. Multumesc inca o data:p
Si ,,k'' e din graba, stiu si eu ca termenul scris corect e ,,ca'':p

bbb

Citat
Si ,,k'' e din graba, stiu si eu ca termenul scris corect e ,,ca'':p
Daca stii, atunci scrie corect. Facultatile se vor uita la felul cum le scrii atunci cand intrii in contact cu ei. Sau le vei spune silor ca stii sa scrii corect, dar te grabeai?

liviaserena

O sa scriu in engleza,deci n-o sa existe probleme de genul ''k'' in loc de ''ca'':p
Multumesc inca o data pentru sfaturi. O zi buna in continuare.

b12mihai

Citat din: liviaserena din Septembrie 16, 2010, 04:41:37 PM
O sa scriu in engleza,deci n-o sa existe probleme de genul ''k'' in loc de ''ca'':p

Nu, dar o sa existe probleme de genul "u" in loc de "you" sau "r" in loc de "are" etc.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Citat din: gothik12 din Septembrie 16, 2010, 11:41:12 PM
Citat din: liviaserena din Septembrie 16, 2010, 04:41:37 PM
O sa scriu in engleza,deci n-o sa existe probleme de genul ''k'' in loc de ''ca'':p

Nu, dar o sa existe probleme de genul "u" in loc de "you" sau "r" in loc de "are" etc.

Haha, Gothik, ai prins-o!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

aab

Salut tuturor. Ma numesc Adi, sunt elev in clasa a XII si m-ar interesa sa studiez in strainatate. Am citit ambele discutii deschise pe aceasta tema si din cate am observat mediile din liceu nu sunt foarte importante sau deloc. La mine asta e problema, le am destul de mici si vreau sa stiu sigur daca sunt sau nu importante, daca ti le cer.
Cu engleza ma descurc, iar la bac pot obtine media ceruta.

bbb

Citat din: Adi din Septembrie 16, 2010, 11:50:31 PM
Citat din: gothik12 din Septembrie 16, 2010, 11:41:12 PM
Citat din: liviaserena din Septembrie 16, 2010, 04:41:37 PM
O sa scriu in engleza,deci n-o sa existe probleme de genul ''k'' in loc de ''ca'':p

Nu, dar o sa existe probleme de genul "u" in loc de "you" sau "r" in loc de "are" etc.

Haha, Gothik, ai prins-o!
Asta chiar mi-a placut si mie! =))