Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

blabla24

Saptamanile trecute a fost publicat un articol despre bursele Dinu Patriciu.
Din pacate, sunt doar 3 burse de maxim 5000 de euro si ce mi se pare mie cel mai putin avantajos e faptul ca dupa terminarea studiilor esti obligat sa te intorci in tara.

Adi

Citat din: blabla24 din Septembrie 11, 2010, 08:03:23 PM
Saptamanile trecute a fost publicat un articol despre bursele Dinu Patriciu.
Din pacate, sunt doar 3 burse de maxim 5000 de euro si ce mi se pare mie cel mai putin avantajos e faptul ca dupa terminarea studiilor esti obligat sa te intorci in tara.

Faptul ca esti obligat sa te intorci in tara ti se pare avantajos? Mie unul mi se pare asta un dezavantaj, unul pentru care nu as accepta niciodata o astfel de bursa.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

DanielTex

 Da, tipul acesta de bursa e ca un fel de bilet dus, adica incepi un drum cu ei si cu ei termini. :-\

Adi

Citat din: DanielTex din Septembrie 11, 2010, 08:49:15 PM
Da, tipul acesta de bursa e ca un fel de bilet dus, adica incepi un drum cu ei si cu ei termini. :-\

Da, dar nu merita sa fii legat de maini si de picioare la cea mai frumaosa varsta, dupa ce termini studiile si esti in putere, cand iti incepi o familie si faci copii, sa o faci in Romania! Romania in plus va da faliment peste cativa ani. Cine si-ar dori sa traiasca in Romania atunci? Eu unul nu.

In plus, la ce sa ai nevoie de bursa? Mai bine muncesti acolo, nu ai vcante, si te intretii. Traiul la limita supravietuirii e suficient cu 15-17 ore de munca pe saptamana, care se pot face cu succes in paralel cu scoala.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

DanielTex

CitatIn plus, la ce sa ai nevoie de bursa? Mai bine muncesti acolo, nu ai vcante, si te intretii. Traiul la limita supravietuirii e suficient cu 15-17 ore de munca pe saptamana, care se pot face cu succes in paralel cu scoala.
De acord, cu exceptia primei parti. Daca primesti o bursa care sa nu te restrictioneze, asa ca un fel de ajutor financiar, e de acceptat. Dar cu restul afirmatiei sunt 100% de acord.

bbb

Faptul ca trebuie sa te intorci in tara dupa terminarea bursei mi se pare o porcarie. Eu nu as fi acceptat niciodata o astfel de bursa. Mai bine ramaneam in tara.

tsunamyyy

Citat din: Adi din Septembrie 11, 2010, 08:10:23 AM
Salut tsunammy, tu ai un CV corespunzator si cred ca ai sanse mari. Intrare sigura nu cred ca are nimeni. Dar intreaba la secretariatul respectivei facultati de la acea universitate dorita, ei iti vor putea spune mai bine ce note minima sunt cerute la Toefl, daca sunt si alte examene pe care le cer, precum SAT-uri, etc, ce media minima la scoala, etc. Inteleg ca vei mai da bacul in Romania, sau nu?

Da trebuie sa dau bacul in Romania...Nu asta e problema.
Daca dau aici in State SATu sau ACTu, poate nu mai trebuie sa dau.
Pe mine ma ingrijoreaza mediile, asta era problema mea.

Adi

Pai cine iti da diploma de sfarsit de liceu? Iti dau americanii? Daca nu, trebuie sa dai bacul in Romania. Oricum, poate vreodata vrei sa te intorci in Romania si iti trebuie bacul. Dar apoi pentru admitere SAT-ul iti va trebui si el, depinde unde dai.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tsunamyyy

In Europa nu prea iti trebuie SATu din cate am vazut.
Nu din pacate nu imi dau americanii diploma, deci da va trebui sa dau bacul si in Romania.
M-am uitat la cateva Universitati din tarile nordice si nu cereau SATu, doar anumite scoruri la TOEFL sau teste de genu'.

drodumi

In unele facultati nu iti trebuie neaparat TOEFL, Cambridge, sau altele. In Danemarca cel putin daca mergi printr-o firma intermediara care ofera teste de Eng. cum era Hakes International, sunt numeroase facultati care accepta testul respectiv, desigur nu e ceva pe viata si in mana, dar pe moment daca nu ai in vedere ceva examen de engleza, sunt folositoare si respectivele.

Eu cand am plecat in Danemarca am dat testul de la Hakes, nu aveam timp si nu vroiam sa dau bani si pe CAE sau TOEFL. Acuma insa iau in vedere examenul, planuiesc sa ma mut in alta tara :D la studii.

P.S. Tarile din Scandinavia + unele univ. din UK ofera studii gratuite (nu trebuie sa platesti tuition fee - studiile) pentru ca sunt destul de dezvoltate sa isi permita sa accepte, pe cheltuiala lor, studenti din UE. Trebuie doar sa platesti chirie + mancare... necesaru de a trai acolo, si eventual cartile pentru facultate.

blabla24

Citat din: Adi din Septembrie 11, 2010, 08:18:09 PM
Citat din: blabla24 din Septembrie 11, 2010, 08:03:23 PM
Saptamanile trecute a fost publicat un articol despre bursele Dinu Patriciu.  
Din pacate, sunt doar 3 burse de maxim 5000 de euro si ce mi se pare mie cel mai putin avantajos e faptul ca dupa terminarea studiilor esti obligat sa te intorci in tara.

Faptul ca esti obligat sa te intorci in tara ti se pare avantajos? Mie unul mi se pare asta un dezavantaj, unul pentru care nu as accepta niciodata o astfel de bursa.

Am zis ca asta mi se pare cel mai putin avantajos, deci clar un dezavantaj. :p Am postat asta doar in cazul in care cineva chiar vrea sa se intoarca. Eu una nici gand nu m-as intoarce daca ar fi sa reusesc sa fac studiile acolo. :D 

bbb

Ah, nu am citit bine. Da, de acord cu tine, e un mare dezavantaj si nu merita sa pleci daca dupa un an esti obligat sa te intorci.


bbb

Da...Mi se pare trist ca acesti oameni care s-au intors in tara nu au nici un loc de munca, desi li s-a promis ca vor avea.

liviaserena

Buna ziua!
Am si eu mai multe intrebari. Daca raspunsurile exista deja imi cer scuze si v-as ruga sa ma directionati spre ele..
Sunt la liceu(in Romania) si as dori sa fac facultatea in Anglia. Arhitectura m-ar interesa. In general am mediile anuale putin sub 9.50 insa presupun ca as putea sa trag mai tare in ultimii doi ani (urmeaza sa trec a 11-a). Pot sa spun ca am talent la desen, deci ma bazez pe asta in cazul in care ma cheama la interviu si trebuie sa prezint portofoliu. Intrebarile mele sunt:
1.Cam ce universitati m-ar accepta?As dori Cambridge sau Oxford dar nu stiu sigur daca intrunesc criteriile,avand in vedere ca notiunea de ''A levels'' mi-e destul de vaga. Daca aveti si alte sugestii in legatura cu facultatile va ''citesc'' cu placere:p
2.Am inteles ca se cere in general AAA sau A*AA,desirable AS Level Mathematics or Physics.. echivalentul carora nu il inteleg.. Daca m-ati putea clarifica in legatura cu acestea,v-as fii recunoscatoare. Nu stiu exact cam spre ce note ar trebui sa tintesc la bacalaureat pentru a putea avea o sansa..

Va multumesc in avans ;D