Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbb

Anul acesta, cerintele minime pentru Cambridge sunt A*AA, iar cele pentru Oxford sunt AAA. Astea pentru cei care fac A-levels. Nu stiu care sunt cerintele pentru cei care dau bacul romanesc, dar banuiesc ca sunt minim 9 sau 9,50. Asta trebuie sa verifici pe site la UCAS. Pentru arhitectura trebuie sa ai A-level mate si fizica. Deci si la bac ar trebui sa dai tot mate si fizica.
Nu poti sa aplici si la Cambridge si la Oxford, trebuie sa alegi doar una dintre ele. Apoi mai ai dreptul la inca patru optiuni.
Nu avem noi de unde sa stim ce facultati te-ar accepta. Intra pe UCAS, la "course search" si vezi ce cursuri te atrag de acolo. Apoi vezi la "entry requirements" sa iti faci o idee despre cerintele lor. Apoi gandeste-te unde ai vrea sa mergi la facultate. In Londra sau langa Londra? In Anglia sau in Scotia, unde studiile sunt gratis?

Adi

Wow, nu stiam ca nu poti aplica si la Oxford si la Cambridge in acelasi timp. Cum se face asta? In SUA poti aplica simultan la universitatile de top ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

DanielTex

 Chiar e ciudat, dar imi aduc si eu aminte de ceva legat de Cambridge si Oxford , ca nu poti aplica la ele deodata. ??? Poate gasesc ceva legat de ele, o stire mai veche.

bbb

#648
Citat din: Adi din Septembrie 12, 2010, 09:20:33 PM
Wow, nu stiam ca nu poti aplica si la Oxford si la Cambridge in acelasi timp. Cum se face asta? In SUA poti aplica simultan la universitatile de top ...
Asa s-a hotarat, daca aplici pentru undergraduate (prin UCAS) nu ai voie sa aplici la ambele. Dar poti aplica la alte universitati de top: Imperial, UCL, St. Andrews etc. Doar daca esti graduate (aplici pt. master sau doctorat) poti aplica la ambele.
Gandeste-te doar cati aplicanti pe an au Cambridge si cati Oxford, toti cu AAAA. Acum, imagineaza-ti cate aplicatii ar primi pe an daca numai jumatate din cei care aplica pentru Oxbridge ar aplica la ambele. Practic aproape s-ar dubla numarul aplicantilor pentru fiecare!
Iarasi, daca cineva ar alege si Oxford si Cambridge nu ar face-o pentru ca ii plac aceste universitati, ci doar pentru numele de Oxbridge. Asa te forteaza sa iti gandesti mai bine optiunile si sa o alegi pe cea care ti se potriveste mai mult. Plus ca foarte multe cursuri oferite de Cambridge nu sunt oferite de Oxford si invers. Atunci ce am face? Am aplica la Cambridge pentru cursul X iar la Oxford pentru Y? De exemplu, Oxford are fizica. Cambridge nu are, are doar stiinte naturale.
Nu e ciudat. Mie mi se pare ceva chiar bine gandit.

Adi

Da, acum ca ai argumentat, are sens cum fac ei. Sa decida elevul intai care universitate i se potriveste mai bine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

DanielTex

CitatAsa s-a hotarat, daca aplici pentru undergraduate (prin UCAS) nu ai voie sa aplici la ambele. Dar poti aplica la alte universitati de top: Imperial, UCL, St. Andrews etc. Doar daca esti graduate (aplici pt. master sau doctorat) poti aplica la ambele.
Gandeste-te doar cati aplicanti pe an au Cambridge si cati Oxford, toti cu AAAA. Acum, imagineaza-ti cate aplicatii ar primi pe an daca numai jumatate din cei care aplica pentru Oxbridge ar aplica la ambele. Practic aproape s-ar dubla numarul aplicantilor pentru fiecare!
Iarasi, daca cineva ar alege si Oxford si Cambridge nu ar face-o pentru ca ii plac aceste universitati, ci doar pentru numele de Oxbridge. Asa te forteaza sa iti gandesti mai bine optiunile si sa o alegi pe cea care ti se potriveste mai mult. Plus ca foarte multe cursuri oferite de Cambridge nu sunt oferite de Oxford si invers. Atunci ce am face? Am aplica la Cambridge pentru cursul X iar la Oxford pentru Y? De exemplu, Oxford are fizica. Cambridge nu are, are doar stiinte naturale.
Nu e ciudat. Mie mi se pare ceva chiar bine gandit.
Multumesc pentru clarificare Bianca.

bbb

Cu placere. Greseala mea e ca nu am spus de la inceput de ce nu poti aplica la ambele.

AceS

Stiti careva voluntariate in Tg Mures sau online?  Sau proiecte la care pot participa elevi in toata tara sau cursuri online, sau in Tg Mures sau in apropiere, oricum ceva ce se poate face chiar daca nu  locuiesti in orasul in care se tine?

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

daniela

Fica mea este de doua zile in Edinburgh dar inca nu isi gaseste camera (nu la pretul pe care il estimasem noi. Astazi a gasit un hostel (nu stiu daca am scris crect) care ofera cazare pe termen lung, in camera vor fi 4-6 persoane iar pretul este acceptabil. Crede-ti ca este OK sa locuiasca acolo cel putin pina gaseste altceva?

Adi

Pana gaseste altceva, da, este ok. Dar apoi e bine sa se mute. La hostel sunt persoane de diferite varste, diferite ocupatii si mai ales care vin si pleaca si vin unele noi. Atunci nu stiu cata incredere poti avea sa lasi acolo lucruri de valoare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

liviaserena

Multumesc mult pentru raspunsuri. Ideea era ca nu stiu exact care mi-ar fii sansele.. ca nu are rost sa aplic la o facultate mai putin prestigioasa daca as avea sanse la una ce mi-ar deschide mai multe usi,de aceea am intrebat. Si in Anglia as dori caci am un parinte acolo si mi-ar fii mai usor.. Scotia ar fii cu totul alta lume:p Si am cautat pe Ucas si alte siteuri cu Alevelurile si astea si nu am gasit ceva specific referitor la echivalarea bacului romanesc.. Voi mi-ati dat cea mai clara idee despre Aleveluri decat am gasit in alta parte:p Multumesc:p

Adi

Pai gandeste-te ce note ai la scoala, ce olimpiade ai, ce voluntariate ai, ce activitati extracuriculare, etc. Si in general aplica si la o universitae mai bine si la unele medii si la unele mai slabe, ca sa ai ceva sigur.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Pai uite, de exemplu la Cambridge la arhitectura. Asta e linkul cu cerintele lor: http://search.ucas.com/cgi-bin/hsrun/search/search/StateId/Q3hwH3iJedIFOnDiug2xifg-TGCWw-Vw78/HAHTpage/search.HsEntryReq.run?n=1021573#ER-E .
Chiar in josul paginii scrie European Baccalaureate. Si iti spune ca e acceptat. La asta te uiti si la celelalte universitati. Si te mai uiti la gradele de la A levels pe care le cer. Peste 9 este A*, peste 8 este A, etc...

liviaserena

Medii anuale putin sub 9.50, am cateva concursuri de literatura castigate,unul international(m-am gandit ca nu strica sa le mentionez in aplicatie) si sper sa mai adaug cateva pe lista. Cam asa m-am gandit si eu.. jumatate colegii mai bune, jumatate colegii in care pot sa fiu sigura ca intru:p
Si momentan la linku acela e service timed out.. dar mai incerc si va comunic:p
Multumesc din nou:d