Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Masa, materie si energie

Creat de Osmiumbin, Octombrie 07, 2008, 03:44:51 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: Osmiumbin din Octombrie 08, 2008, 01:33:51 AM
ok, scuze chiar am incercat sa pun dar nu a iesit.... ms  :)

Vazui ca iti iesi in postul cu filmul pe Youtube la care dadusi link.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Osmiumbin din Octombrie 08, 2008, 07:45:26 PM
Deci este materia energie? Daca nu de ce? Energie + Higgs! Asa cum a zis si nano2k...
Eu din cate am vazut asa se zice....

Materia are potential de a face lucru mecanic, adica are energie. Si energia are potentialul de a crea materie. Dar materia nu e energie. Exista energie care nu are materie (de exemplu energia intunecata). Energia este o proprietate a unui sistem, materia formeaza acel sistem.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Da, din cate stiu eu energie se obtine din materie si invers... nu e asa? Daca mai sunt si alti factori care contribuie care ar fi aceia?

Adi

Citat din: Osmiumbin din Octombrie 08, 2008, 08:33:35 PM
Da, din cate stiu eu energie se obtine din materie si invers... nu e asa? Daca mai sunt si alti factori care contribuie care ar fi aceia?

Prea vaga intrebarea: factori care sa contribuie la ce?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nano2k

Citat din: Adi din Octombrie 08, 2008, 08:26:59 PM
Citat din: Osmiumbin din Octombrie 08, 2008, 07:45:26 PM
Deci este materia energie? Daca nu de ce? Energie + Higgs! Asa cum a zis si nano2k...
Eu din cate am vazut asa se zice....

Materia are potential de a face lucru mecanic, adica are energie. Si energia are potentialul de a crea materie. Dar materia nu e energie. Exista energie care nu are materie (de exemplu energia intunecata). Energia este o proprietate a unui sistem, materia formeaza acel sistem.

Adi, eu am zis ca materia este energie. Dar asta nu inseamna ca (toata) energia este materie.
Am zis ca energie exista si sub alte forme decat sub forma de materie, adica in stare "pura" sa zicem, "nematerializata".

Tu studiezi mult mai amanuntit compozitia materiei. In afara de bozonul Higgs, inca nedescoperit, exista altceva care nu inseamna energie in materie? Uite, eu zic de pe acuma ca daca bozonul Higgs exista, el e tot o contractie (enorma) de materie. Pun pariu pe asta ce vrei (1$ de exemplu) :)

Deci inca o data, am zis ca materia este energie, dar energia nu este materie, nu e o relatie biunivoca.


Sau sa intreb altfel. Din ce e compusa materia in afara de energie?

Adi

Bozonul Higgs este materie, desigur, are masa. Materia are niste propritati pe langa energie, anume sarcina electrina, spinul, helicitatea si alte numere cuantice. O particula care merge prin spatiu este asadar o adunatura de numere care o descriu care merg prin spatiu. Cam asa vad eu. Nu sunt convins ca materia e energie, vad energia ca pe o proprietate a materiei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nano2k

Citat din: Adi din Octombrie 08, 2008, 08:53:46 PM
Bozonul Higgs este materie, desigur, are masa. Materia are niste propritati pe langa energie, anume sarcina electrina, spinul, helicitatea si alte numere cuantice. O particula care merge prin spatiu este asadar o adunatura de numere care o descriu care merg prin spatiu. Cam asa vad eu. Nu sunt convins ca materia e energie, vad energia ca pe o proprietate a materiei.

Pai ce, sarcina electrica nu e energie?
Ma declar un profan al domeniului, insa toate fortele care intervin presupun energie.
Forta gravitationala e si ea energie in cele din urma.
Ia vezi cata energie ti-ar trebui sa dezvolti o asemenea forta. Exemplele pot continua.

Osmiumbin

Foarte bine ai pus problema nano2k, si eu zic acelasi luru, materia este energie in alta forma...insa tot energie + X este!
Este ceva diferit de energie, insa acel ceva are anumite proprietati... eu vreau sa stiu ce stiti voi, ce zice stiinta ca este si de ce...

nano2k

Ba mai mult. Cand s-a produs Big Bang-ul, stim ca totul s-a produs de la un "punct" energetic de o incarcatura inimaginabila, nu?
Pai atunci logic ar fi ca tot ceea ce s-a creat sau evoluat pe urma sa nu fie altceva decat derivatii ale energiei.
Energie care incet incet, a "imbratisat" diferite structuri si concentratii, "materializandu-se".
Daca vei lua un scaun si il vede "despica" in toate particulele si subparticulele componenente, vei obtine inapoi energia din care din care s-a plamadit materia din care e constituit scaunul.

Adi

Citat din: nano2k din Octombrie 08, 2008, 08:55:57 PM
Citat din: Adi din Octombrie 08, 2008, 08:53:46 PM
Bozonul Higgs este materie, desigur, are masa. Materia are niste propritati pe langa energie, anume sarcina electrina, spinul, helicitatea si alte numere cuantice. O particula care merge prin spatiu este asadar o adunatura de numere care o descriu care merg prin spatiu. Cam asa vad eu. Nu sunt convins ca materia e energie, vad energia ca pe o proprietate a materiei.

Pai ce, sarcina electrica nu e energie?
Ma declar un profan al domeniului, insa toate fortele care intervin presupun energie.
Forta gravitationala e si ea energie in cele din urma.
Ia vezi cata energie ti-ar trebui sa dezvolti o asemenea forta. Exemplele pot continua.


O forta nu are cum sa fie energie. La fel nici sarcina electrica. Ah, ca iti trebuie energie sa faci un lucru mecanic contra fortei gravitationale, sau ca iti trebuie energie pentru a face lucru mecanic contra fortei electromagnetice, asta e altceva. Fiecare notiune cu rolul ei, nu sunt tot una.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: nano2k din Octombrie 08, 2008, 09:00:35 PM
Ba mai mult. Cand s-a produs Big Bang-ul, stim ca totul s-a produs de la un "punct" energetic de o incarcatura inimaginabila, nu?
Pai atunci logic ar fi ca tot ceea ce s-a creat sau evoluat pe urma sa nu fie altceva decat derivatii ale energiei.
Energie care incet incet, a "imbratisat" diferite structuri si concentratii, "materializandu-se".
Daca vei lua un scaun si il vede "despica" in toate particulele si subparticulele componenente, vei obtine inapoi energia din care din care s-a plamadit materia din care e constituit scaunul.

Da, cu aceasta sunt de acord ... mai putin cu faptul ca nu poti recupera chiar toata energia, caci mai ai particule stabile care nu vor disparea (electroni, protoni) decat daca le aduci antiparticulele lor cu care sa se anuleze.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nano2k

Citat din: Osmiumbin din Octombrie 08, 2008, 08:59:06 PM
Foarte bine ai pus problema nano2k, si eu zic acelasi luru, materia este energie in alta forma...insa tot energie + X este!
Este ceva diferit de energie, insa acel ceva are anumite proprietati... eu vreau sa stiu ce stiti voi, ce zice stiinta ca este si de ce...

Repet.
Eu cred ca bozonul Higgs daca exista este tot energie. Daca el nu exista, atunci tot energie este in locul lui.
Ce incearca cercetatorii sa descopere este de fapt STRUCTURA si CONCENTRATIA de energie din materie (inclusiv particule/subparticule), ceea ce confera bineinteles COMPORTAMENT acestora. Bineinteles, exista "n" marimi care sa descrie reactivitatea, incarcarea electrica, etc.

Uitat-va la tabloul lui Mendeleev. Prin ce se deosebesc structural elementele? Prin numarul de protoni din nucleu:
H = 1 (numar atomic 1)
He = 2 (numar atomic), etc.

Structura lor le determina apoi toate proprietatile.

Adi

Inteleg ce spui, spui ca fiecare particula de materie este energie. Eu zic ca fiecare particula de materi are energie. Nu stiu cum e de fapt, e o intrebare foarte interesanta, o sa ma mai documentez.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nano2k

Citat din: Adi din Octombrie 08, 2008, 09:10:33 PM
Inteleg ce spui, spui ca fiecare particula de materie este energie. Eu zic ca fiecare particula de materi are energie. Nu stiu cum e de fapt, e o intrebare foarte interesanta, o sa ma mai documentez.

Ma bucur ca am reusit sa vorbim aceeasi limba :)
Chiar astept de la experti ca voi raspunsurile.
Noi, profanii, vedem din exterior si de multe ori mergem pe "feeling" cand vorbim de aspecte care ne depasesc.

Adi

Ehe, vezi sa nu ai asteptari prea mari de la noi totusi. Dar stiu ca tu nu o sa cazi in extrema cealalta, cum cazu nenea Sfinx la topicul intrebari de fizica.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro