Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Masa, materie si energie

Creat de Osmiumbin, Octombrie 07, 2008, 03:44:51 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

O teorie filosofica aduce concepte.

O teorie fizica aduce preziceri concrete numerice pentru diferitele lucruri din Univers. Teoria ta va prezice ceva concret, precum probabilitatea de interactiune intre doi protoni atunci cand se ciocnesc?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Da, adica vrei sa spui ca este sustinuta si de calcule matematice... si stai ca nu am nici o teorie inca...deocamdata vreau sa intelg bine ce se stie despre aceste lucruri ca apoi sa vad cum le pot lega intre ele.
"Teoria ta va prezice ceva concret, precum probabilitatea de interactiune intre doi protoni atunci cand se ciocnesc?" Sa inteleg ca nu se stie bine acest lucru, nu se cunoaste probabilitatea?  :D

Adi

Ba se stie, tocmai. Si orice teorie noua trebuie sa explice TOT ce se cunoaste deja. In plus, trebuie sa faca si predictii noi, diferite de alte altor teorii. Testand experimental aceste noi predictii, se vede care teorie e buna si care nu.

Pana nu ai o teorie matematica in spate (asta inseamna un model matematic, sau o teorie), tot ce ai este o filosofie ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nano2k

Eu zic ca toata materia este de fapt energie. Asta e clar.
Dar cred ca nu toata energia este "materializata". Materia nu este altceva decat o concentratie foarte mare de energie dupa o anumita structura. Totul in Univers este energie sau plamadit din energie, dar nu toata energia e concentrata in materie. Cam asta e sintenetic si simplu viziunea mea.
Probabil materia este de fapt energie + particula Higgs :)

Abel Cavaşi

Vă rog să nu confundaţi materia cu energia. Energia este o simplă mărime fizică. Este ca şi cum aţi confunda numărul 4 cu un coşuleţ cu 4 mere.

Adi

Citat din: Abel Cavaşi din Octombrie 07, 2008, 09:50:02 PM
Vă rog să nu confundaţi materia cu energia. Energia este o simplă mărime fizică. Este ca şi cum aţi confunda numărul 4 cu un coşuleţ cu 4 mere.

Poti sa dezvolti analogia ta? Poti sa spui opinia ta personala despre materie si energie? De data asta chiar intrebam care este opinia personala, nu ce zice stiinta ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Abel Cavaşi

De data aceasta, Adi, opinia mea nu diferă de a Ştiinţei oficiale. Energia (şi masa) este o mărime fizică, iar o mărime fizică nu poate fi confundată cu corpul însuşi. Energia unui fulger nu poate fi confundată cu fulgerul însuşi. În plus, energia este o mărime fizică scalară şi nu are nicio şansă să explice toate proprietăţile (chiar şi pe cele vectoriale ale) materiei.

Osmiumbin

#22
Citat din: nano2k din Octombrie 07, 2008, 09:19:41 PM
Eu zic ca toata materia este de fapt energie. Asta e clar.
Dar cred ca nu toata energia este "materializata". Materia nu este altceva decat o concentratie foarte mare de energie dupa o anumita structura. Totul in Univers este energie sau plamadit din energie, dar nu toata energia e concentrata in materie. Cam asta e sintenetic si simplu viziunea mea.
Probabil materia este de fapt energie + particula Higgs :)

Asa cred si eu insa dupa ce am citit articolul tot nu am inteles ce este acel boson Higgs! Mai precis cum se manifesta, de ce interactioneaza cu particulele, de ce este particula si multe alte intrebarri grele care ma indoiesc ca imi va spune cineva...  :'(

Citat din: Abel Cavaşi din Octombrie 07, 2008, 09:59:09 PM
De data aceasta, Adi, opinia mea nu diferă de a Ştiinţei oficiale. Energia (şi masa) este o mărime fizică, iar o mărime fizică nu poate fi confundată cu corpul însuşi. Energia unui fulger nu poate fi confundată cu fulgerul însuşi. În plus, energia este o mărime fizică scalară şi nu are nicio şansă să explice toate proprietăţile (chiar şi pe cele vectoriale ale) materiei.

De acord, insa ce anume da masa particulei? Cum se explica acea rezistenta, acea inertie...?

Adi

#23
Osm, citeste si articolele astea: Link 1, Link2. E mai clar acum?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

#24
Citat din: Adi din Octombrie 07, 2008, 10:23:20 PM
Osm, citeste si articolele astea: Link 1, Link2. E mai clar acum?

Da , multumesc de doumentatie insa nici bozonul Higgs nu se stie daca exista sau nu. E un fel de teoria corzilor care asteapta sa fie confirmata! Pana atunci avem loc de alte teorii  :P

Si inca ceva: un video foarte intereant> Quest for the Higgs

Aici spune clar ca energia si masa sunt aceleasi! Cum comentati?

nano2k

Citat din: Abel Cavaşi din Octombrie 07, 2008, 09:50:02 PM
Vă rog să nu confundaţi materia cu energia. Energia este o simplă mărime fizică. Este ca şi cum aţi confunda numărul 4 cu un coşuleţ cu 4 mere.

Daca vrei sa te limitezi la a considera ca energia e doar o marime fizica, e ok.
Eu insa vad energia ca pe ceva omniprezent (in Univers), pe care o marime fizica (energia) bineinteles ca nu o poate descrie in totalitate.
Eu mi-am expus totusi punctul de vedere si anume ca materia este o concentrare extraordinara de energie dupa o anumita structura. Structura care confera materiei anumite proprietati.
Prin fisiune (centrale atomice) obtii din materie energie intr-o alta forma, utila tehnologiei curente.
Pana si organismul uman functioneaza ca o centrala producatoare de energie. Atata tot ca are nevoie de alimente (proteine, glucide, lipide, apa, oxigen, etc) ca sa le transforme intr-o energie care sa alimenteze celulele organismului. Tot din materie ne luam energia. Eu cel putin in ideea asta am scris postarea anterioara.

E=mc2 ne spune clar cata energie e inglobata in materie. Cel putin alta formula mai buna nu avem pana acum.

Nu exista corp, substanta, particula care sa nu fie caracterizata de energia sa.

Osmiumbin

#26
Citat din: Abel Cavaşi din Octombrie 07, 2008, 09:50:02 PM
Vă rog să nu confundaţi materia cu energia. Energia este o simplă mărime fizică. Este ca şi cum aţi confunda numărul 4 cu un coşuleţ cu 4 mere.

Pai si ce este numarul 4? Nu este o marime care desemneaza si "cantareste" ceva? Da, in cosulet ai un numar de 4 mere!  :) Numarul 4 este o atribuire a acelor mere sau a ce vrei tu... este o marime ce caracterizeaza merele... energia e cu totul diferit.... poate vorbesti de joule care este unitatea de măsură pentru energie în Sistemului Internaţional

Adi

[OT]
Osm, te rog sa nu mai pui linkuri cu copy paste, ca arata tare urat. Foloseste butonul din fereastra din care scrii articol, acela albastru ca un Pamant, al treilea din stanga pe randul de jos. Dupa primul url pui egal si linkul pe care il vrei, iar intre ] si [ pui ce sa apara ca si text care duce link spre ce ai pus inainte.
[/OT]
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

ok, scuze chiar am incercat sa pun dar nu a iesit.... ms  :)

Osmiumbin

Deci este materia energie? Daca nu de ce? Energie + Higgs! Asa cum a zis si nano2k...
Eu din cate am vazut asa se zice....