Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Joculete ...

Creat de Coesite, Octombrie 26, 2008, 10:32:27 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

laurentiu

Citat din: Coesite din Octombrie 29, 2008, 09:19:27 PM
E cum a zis electron, dar sunt sigura ca el stia de dinainte  :P

Mai vreti unul? E irelevant daca vreti sau nu eu tot il zic...

Un om statea la etajul 10 al unui bloc. Cand afara era senin el urca cu liftul pana la etajul 1 si pe urma pe scari pana la 10, cand afara ploua urca direct pana la etajul 10. De ce?

Aceleasi reguli.
am gasit totusi o mica problema la jocul asta ,mai bine zis un paradox.O umbrela nu are nici barim 500 g ,daca omul stia ca nu ajunge la lift de ce nu-si lua mereu umbrela la el?Din punct de vedere logic asa ar fi trebuit sa faca ,pt ca nu cred ca vreunei persoane ii convine sa mearga pe jos 9 etaje doar ca e mica de statura

laurentiu

Citat din: sceptic din Ianuarie 10, 2009, 09:36:07 PM
Coesite a spus ca apa nu provenea din topirea ghetii ;)
a ...sorry n-am citit tot ,eu m-am uitat doar la joc

laurentiu

intrebare :moartea are vreo legatura cu numele lor ,sau in locul lor am fi putut pune oricare alte persoane?

laurentiu

M-am gandit bine la raspunsul posibil si am ajuns la urmatoarea concluzie :
1.In enunt nu se specifica ce erau Cezar si Cleopatra ,deci puteau fi orice;
2.Rezolvarea propriu zisa:Cezar si Cleopatra erau pesti.Acvariul in care stateau s-a spart ,de acolo provenind balta de apa .Cum pestii nu pot sa respire decat in apa ,ei au murit prin axfisiere.
Eu cred ca asa e .

Coesite


laurentiu

raspunsu era destul de usor de ghicit daca se observa ca nu s-a precizat daca Cezar si Cleo erau oameni .Alt lucru care m-a pus pe ganduri a fost numele lor ,ciudat sa se fi numit Cezar si Cleo deoarece ei au murit altfel ,Cleo lasandu-se muscata de vipere si cezar(44 i.Hr,ucis in Senatul roman )

Adi

Laurentiu, esti tare! Eu nu as fi gasit raspunsul asa usor, e drept nici nu am studiat problema asta, din lipsa de timp. Dar mi se pare tare fain formulata si tare fain raspunsul ... Uite, propun si eu unul acum, ce il stiu de fapt de la Ghotik.

Un cowboy intra intr-un bar, cere un pahar cu apa, barmanul scoate pistolul si il indreapta spre el, cowboyul zice multumesc si pleaca din bar.

Ce s-a intamplat de fapt?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

-Marius-

Tipul sughita si barmanul l-a speriat cu pistolul ca sa-i treaca.
P.S. Am trisat, am cautat pe Google.  ;D

chimistaanca

Mai spuneti daca stiti ca e foarte interesant ;)