Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mesaje Recente

#3
O sa vad ce pot face refritor la linkul  la #341 care sigur ca nu este unul apologtic si nici  de adulare ci o pezentare documntara la nivel ziaristic de cultura generala. Odatac il promovez pe acad  Onicescu cu Mecania  invariantiva nu pot fi acuzat  ca  ignor  savatii romani.
#4
Atanasu
Incerc sa reiau acum ideile pe care le-am pus intro postare de acum doua saptamani. Postare care a fost stearsa, nu stiu din ce motive. Si aceasta stergere a coincis cu defectarea calculatorului, care nu stiu din ce motiv nu mai functiona editarea pe niciun canal. La linkul de la # 341, de la ;-hibele teoriei B-B-, este un eseu de adulare a teoriei metafizice a relativitatii. Si dumneata, ca si toti savantii nostri, ai o puternica atractie fata de teoriile occidentale si o repulsie fata de teoriile autohtone, ale cercetatorilor nostri. Iata de pilda teoria legata de ipoteza identitatii dimensionale masa-sarcina, care imi pare ca o respingi hotarat, fara vreo argumentare solida si fara a lua in considerare demonstratiile matematice, care sustin cu logica lor, identitatea dimensionala masa-sarcina. Dupa judecata mea, factorul relativist beta=v2/c2 este un factor metafizic. Fiindca, dupa judecata mea, nu se poate compara viteza relativa dintre sisteme v, cu viteza absoluta a luminii in vid c. Si fiind un factor metafizic, a infectat toata fizica cu metafizica. Aici dl Virgil spune hotarat ca factorul beta este fizic si deci se poate compara foarte bine viteza relativa dintre sisteme v, viteza care nu este viteza (translatia) reala a niciunuia dintre sisteme, cu viteza (translatia) reala a luminii c. Opinia dumitale, in aceasta dilema, care este? Factorul beta=v2/c2 este fizic sau metafizic?. Am observat de la dumneata doar o pozitie sovaielnica, nicio opinie asumata hotarat, la chestiunile dilematice. Pe dl Virgil l-am suparat tare fiindca nu am fost de acord cu densitatea gigantica a vidului gasita de dumnealui (de 1022 Kg/m3) si cu sarcina electrica vectoriala. Si nu mai raspunde la postarile mele.   
#6
Fizică / Trei probleme cu lichide
Ultimul mesaj de A.Mot-old - Mai 05, 2024, 10:00:27 AM
1) Intr-un vas cubic de sticlă având latura de 10 cm se pune mai întâi ulei de floarea soarelui într-un strat de 2 cm și apoi se pune apă potabilă într-un strat de 1 cm.Care va fi poziția celor două lichide în vas?
2) Intr-un vas cubic de sticlă având latura de 10 cm se pune mai întâi apă potabila într-un strat de 1 cm și apoi se pune ulei de floarea soarelui într-un strat de 2 cm.Care va fi poziția celor două lichide în vas?
3) Intr-un vas cubic de sticlă având latura de 10 cm se pune mai întâi ulei de floarea soarelui într-un strat de 2 cm, apoi se pune apă potabilă într-un strat de 1 cm și la urmă se pune ulei într-un strat de 1 cm.Care va fi poziția celor două lichide în vas puse în ordinea dată?
#7
Biologie / Re: ADAM si EVA chiar au exist...
Ultimul mesaj de atanasu - Mai 04, 2024, 09:33:23 PM
Se pare ca intram intr-o perioada  de extinctie a speciilor actuale, a sasea si posibil si din vina noastra adica corelata cu ce se intampla in acest "antopocen" ..

Cum si cand dispare o specie de animale sexuate cu sexe diferite cum sunt mamiferele dar si multe alte vietuitoare  ? Evident  cand nu mai raman cel putin doua exemplare fertile de sexe diferite care pot accede unul la celalat si deci proceea. Probabil ca asa a disparut  si tigrul tasmanian.

 De obicei extiinctiile sunt mai rapide decat speciatiile distrugerile de principiu fiind mai rapide ca constructiile si in natura ca si in societate . Se considera pe baza cercetarilor geologico-paleontologice ca o refacere a biodiversitatii  cu noi specii diferite dar ocupand nisele lasate libere de cele  disparute se realizeaza in milioane de ani .Adica rata  de aparitie a unei  specii poate fi mult lenta cat cea  dispariti omul realnd prin selectie artificiala o reducer masiva a ratelor de  aparitie a raselor  de animale domestice.

In linkul deja citat la alt fir 
https://ro.wikipedia.org/wiki/Extinc%C8%9Bia_Permian-Triasic
Extincția în masă din Permian-Triasic, numită și ,,Marea Moarte", a avut loc acum 252 de milioane de ani și a fost cauzată de erupții vulcanice masive care au dus la încălzirea globală. Ea a ucis 95% din viața de pe Pământ. Aceasta a fost cea mai mare extincție în masă din istoria Pământului dintr-un total de cinci.

Partea înfricoșătoare este că un astfel de eveniment se poate întâmpla din nou. Astăzi, speciile dispar chiar mai repede decât în ��oricare dintre cele cinci extincții în masă anterioare care au lovit planeta. Activitățile umane, cum ar fi distrugerea habitatelor naturale pentru agricultură și minerit, poluarea și vânătoarea excesivă provoacă distrugerea faunei sălbatice într-un ritm fără precedent. Unii oameni de știință au sugerat că ne aflăm în prezent în mijlocul celui de-al șaselea eveniment de extincție în masă din istoria Pământului.

In corelatie cu aceasta extinctie este interesant de citit si textul unei recente conferinte despre evolutia biodiveritatii in timpurile geologice:
Climat, Environnement et Evolution de la biodiversité au cours des temps géologiques
Conférence scientifique de Gilles ESCARGUEL
Fanerozoicul este actualul eon geologic pe scala timpului geologic, eon în care viața animalelor și a plantelor este abundentă. A început acum 541,0 ± 1,0 milioane de ani în urmă și încă nu s-a încheiat. (Wikipedia)
Lucrarea trateaza despre evolutia biodiversitatii in cursul fanerozoicului urmarind grafic de evolutie a numarului familiilor de metazoare marine in care marile extinctii  sunt vizibile dar modele nu se pot obtine.
Relatia bioiversitate - climat -  mediu este urmarita fiecare criza fiind  de fapt un caz particular de combinare de factori defavorabili - glaciatiune, nivelul oceanelor, meteoriti,etc fara ca unul sa apara ca fiind determinant.
Pentru a studia evolutia biodiversitatii intr-o zona geografica tebuie sa dispunem  de o evidenta  fosilifera densa si pe o perioada de mai multe milioane de ani
Se prezinta si un studiu de caz facut pentru un grup amplu de mamifere rozatoare

PS Pasti cu sanatate si noroc in toate!

#8
Biologie / Re: Ce este specia? Care este ...
Ultimul mesaj de atanasu - Mai 04, 2024, 02:12:56 PM
Si aici tot despre speciatie s-a vorbit asa ca adaug ceva foarte ntersant si care cred  ca  nu aparuse in 2017   dar mai in detaliu voi posta pe firul mai rnt si carmi apartine fiind tot in cadrul speciatiei :
https://ro.wikipedia.org/wiki/Extinc%C8%9Bia_Permian-Triasic

PS Pasti fericit!
#9
Discuţii pe diverse teme / Re: Ce sunt BANII? Cine și ce ...
Ultimul mesaj de atanasu - Mai 03, 2024, 08:29:27 AM
Cred  ca aici si nu la Calea a treia va trebui sa continuam cu obsesia ta referitoare la bani si eu am cam spus aici ce cred si citind din nou  mentin  tot ce am scris.
#10
Discuţii pe diverse teme / Re: A Treia Cale
Ultimul mesaj de atanasu - Mai 03, 2024, 07:55:37 AM
I-am scris dlui Kim Stanley Robinson p feisul dlui urmatoarle:

 To Mr. Kim Stanley Robinson: As the author of the "Ministry for the Future" (see chapter 16), what do you think about the "third way of production" launched by me more than ten years ago and called "The Third Way" which postulates common ownership of humanity over natural resources?
The postulate of the Third Way has as a corollary the fact that no one can exonerate himself (cannot be exonerated) from his responsibility regarding the protection and conservation of natural resources and their sustainable use
Mr. Kim Stanley Robinson we have to decide: What The so-called Children of Kali group is doing is revenge or the exercise of the absolute primary and fundamental right to the legitimate defense of individuals, groups of individuals and their families against criminal actions but non-vital for criminals. (M. Kim Stanley Robinson, nous devons décider : ce que fait le groupe dit des Enfants de Kali, c'est la vengeance ou l'exercice du droit primaire et fondamental absolu à la légitime défense des individus, des groupes d'individus et de leurs familles contre des actions criminelles et non vital pour les crimineles) Thanks