Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

"testamentul" lui Einstein

Creat de dianadimofte, Februarie 23, 2009, 10:28:04 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dianadimofte

In liceu, profesorul de fizica si profesoara de romana ( ambii pasionati de Einstein ) ne repetau ca acesta a lasat un document care sa fie deschis dupa 50 de ani de la moartea sa. Documentul ar fi continut (alte) informatii referitoare la cercetarile/ descoperirile marelui om de stiinta.

Stie cineva ceva despre acest subiect? Daca s-a discutat deja pe forum va rog sa indicat un link.

Multumesc.

Adi

Nu am auzit de asa ceva. Am cautat atunci pe google dupa "Einstein's will 50 years after" si nu am gasit nimic. Poate se inselau profesorii tai, sau poate nu e nimic pe google.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Cred ca este vorba despre niste zvonuri aparute dupa moartea lui Einstein (asa cum se intimpla cu majoritatea oamenilor mari).O ipoteza de genul acesta apare si in nuvela lui Mircea Eliade ,"Dayan" (Ce i-a spus Einstein lui Heisenberg pe patul de moarte?).Daca ar fi adevarat,in 2006 ar fi trebuit ca respectivul document sa fie dat publicitatii.   
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.