Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Laserul implineste 50 de ani

Creat de Adi, Iunie 10, 2009, 10:59:20 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

In 2010 laserul implineste 50 de ani. Canadian Association of Physics sa promoveze aceasta realizare a stiintei. Haideti sa discutam despre cum ar fi viata noastra vara lasere. Ce sa facem pentru a promova aceasta la elevi? Sa faca esee despre lasere? Sa faca prezentari powerpoint? Sa faca clipuri youtube? Din toamna putem realiza noi concursuri de stiinta ...

Punctul de plecare este LaserFest.org.

Si noi putem incepe sa scriem articole despre lasere, care sa fie deja sus in pozitii anul viitor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Ce obiecte de uz curent ar lipsi fara lasere?

In afara de CD si DVD player nu imi vine in minte altceva acum.
Poate cititoarele de bare din magazine.

Sint sute de aplicatii in domenii specializate (taiere, aliniere, securitate), in stiinta , sau car sint doar "jucarii" (pointer).

Daca nu ar fi laserul probabil nu am avea DVD-uri. Ar fi poate tot benzi magnetice sau poate ceva disc magnetic. Sau cine stie...

In schimb pentru celelalte aplicatii ar exista alternative, mi se pare (nu in stiinta, aici e impactul cel mai mare. Dar vorbesc de aplicatii din viata de zi cu zi).

Ce altceva nu am avea (de loc, nu in forma alternativa) fara laser?


Mihnea Maftei

Un important rol al laserului este in medicina.

Adi

Cea mai recenta edtie a revistei Asociatiei Fizicienilor Canadieni este dedicata laserului, in special laserelor cu pulsuri foarte scurte, mai mici de 10 la puterea minus 15 secunde. Au foarte multe aplicatii in imagistica medicala si biologica. Poti cauta cancer, sau alte boli. Sau pur si simplu poti filma reactii chimice, studiindu-le astfel in mod direct. In special cele de la nivel genetic, cu ADN, cu proteine, sunt foarte importante si e bine sa le putem filma.

Dar pui bine intrebarea cu aplicatiile practice ale laserului. Sigur sunt mai multe aplicatii decat atat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Nu sint prea sigur de importanta laserului in medicina.
Poate stie cineva detalii.

Nu neg ca sint aplicatii. Dar sint oare aplicatii care ar fi imposibile fara laser?
Se foloseste la operatiile pe ochi (corectare miopie de ex)  dar se facea si inainte, fara laser.
Laser surgery mi se pare ca a cam iesit din mod. Chiar de curind am intrebat un chirurg despre ea si a zis ca doctorii nu prea o agreeaza pentru ca nu "simt" tesutul cind il taie asa cum simt cu bisturiul si nu au asa bun control. Poate la operatiile alea cu fibra optica, fara taietura mare sa fie de neinlocuit?

Se indeparteaza parul nedorit cu laser, dar asta e cam moft, nu? E important pentru cel(cea) care vrea sa scape de par dar din nou, se facea si inainte (penseta...)

Nu sint impotriva laserului ci dimpotriva. Laserul e ceva indispensabil in nenumarate laboratoare de fizica si alte stiinte. Dar voiam sa scriu ceva despre importanta laserului in viata curenta si am fost surprins ca nu pot sa gasesc prea multe...
In afara ca e  poti sa te joci cu el...

A, o aplicatie practica de care am auzit e ca poti sa te joci cu pisica.
Plimbi laser pointerul pe podea si pisica incearca sa-l prinda. Si asa poti sa exersezi pisica fara sa te misti de pe fotoliu... asta e chiar folositor daca ai pisica si esti obosit.


Adi

Avantajul epilarii cu laser este ca nu mai creste parul, sau cel putin nu cativa ani, pe cand cu penseta trebuie odata la cateva luni, poate mai des, iar pentru epilarea in zonele intime e chiar dureros si cu efort, pe cand cu laser e nedureros si de durata. Moft moft, nu e necesar la supravietuire, dar ne face viata mai confortabila. Asta e unul din meritele stiintei, nu doar de a ajuta la supravietuire.

Operatiile la ochi cu laser, bun exemplu. Nu stiu cum se faceau inainte, dar cu laser e mai precis. Si daca e mai precis, mai sigur, mai bine, atunci inseamna iarasi ca aportul tehnologiei.

Dar da, trebuie sa ne documentam mai mult despre rolul laserului in medicina, tocmai ca nu este evident. Si e important de promovat asta ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro