Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Jurnalistii de stiinta, de Alexandru Mironov

Creat de Adi, Mai 27, 2008, 09:32:19 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Iata un articol excelent scris, ca de obicei, in stilul caracteristic, de domnul Alexandru Mironov. Acesta povesteste experienta sa de comunicator de stiinta la TVR1, TVR2, Realitatea, si TvRM. Aminteste totodata numele altor jurnalisti de stiinta din Romania, ce mi-au devenit si mie usor usor cunoscuti. Subliniaza inca o data ca daca Romania si Uniunea Europeana se vor economia dominanta in lume trebuie sa abia performante in cercetare superioare Americii de Nord si Asiei, iar pentru aceasta trebuie ca inca de mici sa antreneze tinerii romani spre stiinta. Reteta domnului Mironov la TVR acum un deceniu era o jumatate de ora de science fiction (un episod din Star Trek sau alte filme SF), urmate apoi de noutati in stiinta. Partea de SF atragea tinerii, iar in partea a doua intelegeau lumea mai bine, fara efort, fara sa isi dea seama, pe nesimtite. Si apoi tinerii erau educati, informati, cetateni ai mileniului urmator, pregatiti pentru a trai si munci atunci. Aflu cu foarte mare interes ca domnul Mironov are acum emisiune la TV Romania de Maine, de care televiziune aflasem doar tangential, dar acum aflu ca este proprietatea unei universitati, ca realizeaza o emisiune saptamanala de spiritualitate si stiinta impreuna cu Cristian Roman, cu care este coleg si la Stiinta si Tehnica. De fiecare data cand ii citesc cate un nou articol il apreciez inca si mai mult pe domnul Mironov.

Va invit sa cititi si dumneavoastra aici ultimul sau articol, pe tema jurnalistilor de stiinta, unde aminteste in plus si de concursul FameLab pentru care a fost in juriu si care descopera pasionati de popularizarea stiintei, care sa se alature breslei de juranlisti de stiinta, care in Romania chiar sunt organizati in o asociatie! O alta veste buna, pe care nu o cunoasteam.

http://www.cronicaromana.ro/index.php?editie=1622&art=85109
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Să ştii că acest Alexandru Mironov, are foarte mare dreptate în legătură cu emisiunile ce le difuzează ignotanţii ăştia la TV. Este vorba de emisiunile gen ,,Surprize, Surprize". Dacă le-aş spune lor asta, ei ar avea ca şi contracomentariu: ,,asta vrea lumea". Dar eu ştiam că masmedia ,,conduce" lumea şi nu invers.
Domnul Mironov a avut o idee foarte bună să le bage ,,pe furiş" tinerilor cultură generală în cap.

Adi

Dumenealui e pedagog adevarat, cu experienta de jurnalist de stiinta, in care incerca mereu sa faca sa invete oamenii stiinta cu minimul de efort, in joaca.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Da, îtradevăr aşa este, ca şi un copil un om matur învaţă jucându-se mai bine decât atunci că ştie că învaţă. Întrebarea este de ce are omul natura aceasta de a fugii de învăţat?

Adi

Citat din: T1000_Android din Mai 30, 2008, 07:56:05 AM
Da, îtradevăr aşa este, ca şi un copil un om matur învaţă jucându-se mai bine decât atunci că ştie că învaţă. Întrebarea este de ce are omul natura aceasta de a fugii de învăţat?

Pentru ca natura omului e aceea a unui animal ce se ghideaza dupa instinctul supravietuirii si cel al reproducerii ... Asadar invata eficace atunci cand stie clar ca il ajuta sa traiasca mai bine in general si sa se reproduca in particular. Nu e minunat ce opere literare pot sa dea din un baiat ca sa impresioneze o fata, si dorinta de a o impresiona vine doar din siretlicurile naturii sa te faca se reproduci? Ehe, asta e natura umana ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


T1000_Android

Bineînţeles, reproducerea este o parte esenţială a perpetuării rasei umane şi al oricărei alte rase. Nu ştiu dacă eşti de acord cu mine dar eu cred că în cazul omului, evoluţia însăşi este o prioritate pe aceeaşi linie, adică este la fel de impotantă. Ne putem reproduce respectând o jumătate din aceasta prioritate, dar pe cealaltă jumătate majoritatea lumii o ignoră. Pe scurt: vor copii dar nu şi deştepţi. Această scenă o reproduce exact un film cu care sunt eu de acord. Începe în prezent cu două familii, una de oameni intelectuali, iar cealaltă de idioţi... efectiv idioţi. Intelectualii nu fac copii din cauza mediului în care trăiesc, iar idioţii se înmulţesc foarte repede. În final peste 500 de ani sau aşa ceva lumea este populată doar de oameni idioţi. Ideea este că cele două priorităţi sunt egale dar lumea ia în considerare doar problema înmulţirii. Peste acei 500 de ani evoluţia stagnează. Deci la ce mai este bună înmulţirea dacă nu evoluăm? Ideea generală este că oamenii ar trebuii să înveţe mai mult!!! :)

Adi

Citat din: T1000_Android din Mai 31, 2008, 07:20:54 AM
Bineînţeles, reproducerea este o parte esenţială a perpetuării rasei umane şi al oricărei alte rase. Nu ştiu dacă eşti de acord cu mine dar eu cred că în cazul omului, evoluţia însăşi este o prioritate pe aceeaşi linie, adică este la fel de impotantă. Ne putem reproduce respectând o jumătate din aceasta prioritate, dar pe cealaltă jumătate majoritatea lumii o ignoră. Pe scurt: vor copii dar nu şi deştepţi. Această scenă o reproduce exact un film cu care sunt eu de acord. Începe în prezent cu două familii, una de oameni intelectuali, iar cealaltă de idioţi... efectiv idioţi. Intelectualii nu fac copii din cauza mediului în care trăiesc, iar idioţii se înmulţesc foarte repede. În final peste 500 de ani sau aşa ceva lumea este populată doar de oameni idioţi. Ideea este că cele două priorităţi sunt egale dar lumea ia în considerare doar problema înmulţirii. Peste acei 500 de ani evoluţia stagnează. Deci la ce mai este bună înmulţirea dacă nu evoluăm? Ideea generală este că oamenii ar trebuii să înveţe mai mult!!! :)

Nu sunt de acord ca oamenii vor doar sa se reproduca fara sa le pese daca copiii sa le fie destepti. Eu cred ca avem instinctul sa cautam partenerul ce il consideram potrivit pentru ca copiii nostri sa fie cat mai sanatosi in primul rand, apoi cat mai destepti, cat sa creasca in un mediu familial potrivit si asa mai departe. Dar asta tine tot de instinct.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

Da! Acesta este instinctul ,,gândit" al unui om deştept. Un om deştept întradevăr, asta ar vrea şi ar aştepta de la copiii săi. Dar cum spuneam mai sus, lumea nu este aşa de deştepaptă, ei sunt masele. Ţi se pare că o masă (turmă) de vaci este deşteaptă?... mie nu mi se pare. Oamenii sunt la fel, unde merge unul, merg toţi. Nu ştiu în ce mediu trăieşti tu, dar în mediul în care traiesc eu oamenii sunt nişte drone fără minte şi asta nu la figurat. Poate tu trăieşti într-un mediu populat de mai mulţi oameni de ştiinţa, care sunt mai deştepţi, nu fac parte din mase, gândesc de unii singuri, nu le spune masmedia cum şi ce să gândească. Am fost şi eu oarecum aşa idealist şi megrând pe calea mea perfectă şi fără denivelări am dat brusc într-o ,,groapă"... hello!LUMEA NU ESTE DEŞTEAPTĂ!!!

Adi

Da, petrec cel mai mult timp in mediul univesitar si de cercetare, nu cu masele. Este o mare parte de adevar in ce zici tu. Ai grija sa nu zici in gura mare ca ii consideri pe restul mase, ca se supara, o sa zica ca esti arogant.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

LOL!...  ;D dar, da aşa este. Fiecare se crede special în felul său, fiecare crede că nu face parte din mase. A nu face parte din mase, pentru mine, este să sesizezi în primul rând existenţa lor. După aceea, cu o schimbare de comportament, nu vei mai face parte din aceste mase.

T1000_Android

Spune-mi te rog Adi, cum sunt oamenii cu care lucrezi tu?

Adi

Sunt foarte deschisi, asa sunt oamenii din stiinta in general. Deschisi la alte culturi, alte natii, nu sunt extremisti, sunt toleranti, fiecare cu accentul lui. Profesorii au mereu usa deschisa pentru studenti, cu care vorbesc stiinta, dar si despre viata. Ne sunt ca si prieteni. Nu exista acea bariera ce exista in tara intre profesori si studenti. Si sunt foarte muncitori. Stau si peste program, fac voluntariate, obtin rezultate concrete. Iata cateva voluntariate ce le fac profesorii: scriu review-uri la carti, participa in comisiile locale de interactie cu politicienii de a ii informa despre importanta finantarii stiintei, fac prezentari de popularizare a stiintei in scoli, scriu articole de popularizare a stiintei pentru presa, etc.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

T1000_Android

De acord! Aşa sunt oamenii de ştiinţă. Nu eşti de părere că aşa ar trebuii să fie toţi oamenii? Oamenii la noi în ţară sunt de concepţia: pot să am cel mai cool loc de muncă din lume, să mă joc pe computer, să ma uit la filme, să iau pauză câtă vreau, să vin când vreau şi să plec când vreau, să am un salariu mare etc. Totuşi nu îmi place locul meu de muncă pentru că ,,muncesc"! De ce se feresc oamenii de muncă?

Adi

Ba sunt de acord, asa mi-ar placea sa fie toti oamenii. Acum, cand incepi sa spui cum "ar trebui" sa fie oamenii, deja intram in probleme de etica, la care trebuie sa fii foarte atent. Niciodata nu ai voie sa spui cum ar trebui sa fie oamenii, ci doar cum te-ai bucura tu daca ar fi.

Ai remarcat bine, avem si flexibilitatea de a veni la birou cand dorim noi, nu avem ore fixe. Putem lucra si de acasa. Si mergem si la conferinte des, daca suntem la o universitate ce are bani sa ne trimita si noi avem rezultate stiintifice demne de prezentat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro