Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ipoteza conectivitatii

Creat de [RHF]{NC}The Eagle, Ianuarie 27, 2008, 06:26:46 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

[RHF]{NC}The Eagle

Cautam pe Softpedia niste documente cand am dat peste acest document pe care inca nu am avut timp sa il citesc integral dar am citit un pic si parerea mea este ca merita citit integral si de catre voi si de catre mine deoarece se vorbeste despre sisteme.fotoni etc...
Uitati-va si voi ==>Ipoteza conectivitatii
CitatAsemenea conexiuni par să se obţină peste toate distanţele finite şi timpii finiţi şi ele sugerează faptul că ,,nonlocalizarea" descoperită în domeniul microscopic al lumii cuantice se extinde în domeniile macroscopice ale vieţii, minţii şi cosmosului. Natura apare azi ca fiind compusă dintr-o ierarhie cuibărită (,,nested") de sisteme coerente conectate nonlocal.
Coerenţa invariantă spaţio-temporal ce iese azi la iveală în diverse domenii de observare şi experimentare sugerează noi ipoteze fundamentale despre natura realităţii.
CitatStarea unei cuante este definită de către funcţia de undă care encodează superpoziţia tuturor stărilor potenţiale pe care cuanta le poate lua. Atunci când cuanta este măsurată sau observată, această funcţie de undă de superpoziţie colapsează într-o stare deterministă a unei particule clasice. Până atunci cuanta are proprietăţi şi de unde şi de corpusculi adică complementaritate undă-particulă. Aşa cum indică principiul nedeterminării a lui Heisenberg, variatele sale proprietăţi nu pot fi măsurate în acelaşi timp. Atunci când este măsurată o proprietate, proprietatea complementară devine neclară, sau valoare sa se duce către infinit.
Sper sa va atraga .Cand voi avea timp il voi citit si eu integral!

Adi

Da, cred ca vorbesc de quantum interference intre doi fotoni, e legata tot de problema informatiei ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro