Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Hands-on Science Romania

Creat de Adi, Februarie 04, 2009, 06:52:43 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Iata ca in aceste vremuri tulburi, cand bugetul pentru cercetare este restrans cu doua treimi, cand va incepe o a doua capsuniada stiintifica (cum plastic spune colegul meu Lucian Ancu, tot doctorand la Fermilab), cand laboratorul national de fizica particulelor negociaza deja cu sindicatele ca o treime din angajati sa fie disponibilizati, iata ca vin si vesti bune.

Cautand informatii despre galileoscoapele pregatite de oficialii Anului International al Astronomiei care vor fi vandute la preturi foarte mici in scop educativ scolilor, le-am scris un email, iar ei m-au directionat spre domnul Dan Sporea care coordoneaza o retea de promovare a stiintei in Romania, de acolo de la Institutul de Fizica Laserilor. I-am scris un email si iata ce am aflat.

Exista o retea ampla de promovare a stiintei in scoala cu prezentari experimentale concrete, acelea care se numesc in engleza "hands-on experiments" si care implica elevii ca ei sa faca, ei sa puna mana. Doar astfel se trezeste interesul cu adevarat. Pentru aceasta, trebuie parteneriate concrete cu scolile, trebuie vizite in scoli, trebuie profesori antrenati cum sa foloseasca aceste materiale. Aceasta se pare ca a organizat dumnealui si alti cercetatori romani. Trebuie bani, iar banii vin si din Europa, pe proiecte europene. Trebuie parteneri, iar parteneri vin si din Europa.

Existenta acestei infrastructuri este o veste minunata pentru profesorii din Romania motivati de a aduce cercetarea si stiinta in clasa la ei.  

Va invit atunci sa explorati siteul Centrului pentru Educatia Stiintei si sa contactati pe domnul Dan Sporea pentru ca liceul dumneavoastra sa intre in aceste programe de promovare a stiintei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro