Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Fulgerul globular

Creat de cris, Iunie 10, 2009, 02:03:01 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cris

Studierea si intelegerea acestui fenomen poate revolutiona fizica.Faptul ca penetreaza obiecte nemetalice imi intareste convingerea ca sunt unde stationare de inalta energie plasma pe care o genereaza fiind un efect secundar.
Fulger globular la Constanţa

1 iunie 2005 dimineaţa, ora 10.30. Afară era o vreme ploioasă şi răzleţ tuna şi fulgera. La un moment dat s-a auzit o bubuitură puternică, un trăsnet mai intens a cutremurat geamurile din cartierul Palas. Angajaţii staţiei CFR Palas erau la serviciu şi îşi vedeau de treabă. Impiegatul de mişcare se afla la panoul de commandă şi ghida trenurile. "La un moment dat, în spatele colegei mele am văzut un glob de foc, roşiatic, de mărimea unei mingi de ping-pong. Am crezut iniţial că cineva a făcut o glumă proastă şi a aruncat o petardă. Apoi lumina a venit către scaunul meu şi s-a disipat în mai multe luminiţe. Totul nu a durat nici o secundă", povesteşte şeful de tură de la serviciul Mişcare. Alţi colegi ai săi au văzut fulgerul afară, după care au rămas înmărmuriţi cînd au observat că globul intră în clădire, prin zid.

După ce şocul a trecut, salariaţii au constatat că mai multe echipamente se defectaseră: calculatoare, unele aflate în functiune, altele închise, precum şi panoul TTR (linie telefonică cu circuit închis) deveniseră inutilizabile. Nu numai echipamentele s-au defectat; televizoarele din dormitoarele ceferiştilor s-au stricat, chiar dacă aproape toate erau închise. De asemenea, mai mulţi locatari ai zonei s-au trezit cu televizoarele defecte, iar unii specialişti au declarat că defecţiunile nu au fost cauzate de fluctuaţii ale tensiunii curentului electric

Electron

Sigur nu era un OZN? ::) Oricum, ca anecdota e buna.  :-X

e-
Don't believe everything you think.

cris

#2
Citat din: Electron din Iunie 10, 2009, 02:31:55 PM
Sigur nu era un OZN? ::) Oricum, ca anecdota e buna.  :-X

e-
Daca studiezi doar postarile de pe internet o sa-ti schimbi parerea.

Electron

Adica o sa ma conving ca nici macar ca anecdota nu e buna?

e-
Don't believe everything you think.

cris

E trist cand cineva incearca sa arunce in derizoriu un subiect fara macar sa se documenteze,mai ales cand este si administrator.Iata doar una din incercarile de fundamentare teoretica a fenomenului demn de a fi luat in seama.
http://australiasevereweather.com/storm_news/2000/docs/0006-02.htm

Electron

Citat din: cris din Iunie 13, 2009, 04:15:27 PM
E trist cand cineva incearca sa arunce in derizoriu un subiect fara macar sa se documenteze,mai ales cand este si administrator.
Mai incet cu acuzele nefondate! Daca ceva este derizoriu in acset topic, este inceperea sa cu o anecdota, fara nici macar o referinta cat de cat stiintifica. Eu nu incerc sa "arunc in derizoriu" subiectul, ci modul tau de a-l prezenta pe forum. Acum ti-e mai clar?

CitatIata doar una din incercarile de fundamentare teoretica a fenomenului demn de a fi luat in seama.
http://australiasevereweather.com/storm_news/2000/docs/0006-02.htm
Macar cu atat trebuia sa incepi. Nu am afirmat in nici un moment ca acest fenomen nu ar fi demn de luat in seama.

Precizez totusi ca prezentarea de subiecte pe baza de andecdote e derizorie si nedemna de luat in seama. Ai inteles, cris?

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Interesanta intamplare, sant pasionat de asemenea fenomene , desi nu prea ma descurc, sa lamuresc ori in fenomen nu stiu.  http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=1395.0