Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Fizica distractiva capitolul II

Creat de foton01, Noiembrie 16, 2009, 09:51:49 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

1.Atata timp cat perpendiculara coborata din centrul de greutate al unui corp cade in interiorul corpului, acesta nu se va dezechilibra.
2.Mersul consta in caderea in fata preintampinata de deplasarea inainte a piciorului. Acest lucru se bazeaza pe ceea ce am spus la punctul 1.
3.Dat fiind un corp care se misca, in interiorul sau se mai gaseste un corp. Cand cel de-al doilea corp paraseste contactul cu primul corp, acesta va avea viteza egala cu rezultata vitezelor corpurilor, a primului corp, a celui d-al doilea corp cand se afla in interiorul primului corp.
4.Pentru doua corpuri care se misca cu aceeasi viteza unul il percepe pe celalat ca fiind imobil.Pentru doua corpuri ce se afla in aceeasi stare de miscare perceperea  unuia fata de altul este influentata de timp. Unul dintre corpuri il percepe pe celalalt ca avnd viteza rezultata din compunerea vitezelor corpurilor.
-va urma-

Adi

Citat din: foton01 din Noiembrie 16, 2009, 09:51:49 AM
1.Atata timp cat perpendiculara coborata din centrul de greutate al unui corp cade in interiorul corpului, acesta nu se va dezechilibra.

Corect.

Citat din: foton01 din Noiembrie 16, 2009, 09:51:49 AM
2.Mersul consta in caderea in fata preintampinata de deplasarea inainte a piciorului. Acest lucru se bazeaza pe ceea ce am spus la punctul 1.

Corect.

Citat din: foton01 din Noiembrie 16, 2009, 09:51:49 AM
3.Dat fiind un corp care se misca, in interiorul sau se mai gaseste un corp.

Fals. Daca ipoteza este ca un corp se misca, concluzia ca automat in interiorul lui se mai afla un alt corp este falsa. Sau cumva asta e tot in ipoteza si te-ai exprimat gresit si de fapt se dau doua corpuri, unul in interiorul celuilalt, iar cel exterior se misca?

Citat din: foton01 din Noiembrie 16, 2009, 09:51:49 AM
4.Pentru doua corpuri care se misca cu aceeasi viteza unul il percepe pe celalat ca fiind imobil.

Corect.

Citat din: foton01 din Noiembrie 16, 2009, 09:51:49 AM
Pentru doua corpuri ce se afla in aceeasi stare de miscare

Ce inseamna "aceeasi stare de miscare"?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

#2
<eliminat citat inutil>

Doua corpuri unul in interiorul celuilalt, cel exterior se misca, este tot in ipoteza.
Doua corpuri care se gasesc in aceeasi stare de miscare- ambele se misca sau ambele stau pe loc.

Adi

Deci nu te-ai exprimat bine prima data. Mersi ca ai clarificat cum era corect.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

5.Ciocnirea a doua corpuri are loc cu un soc daca cele doua corpuri se deplaseaza in sens contrar. Daca se deplaseaza in acelasi sens (contactul dintre ele se realizeaza) trebuie sa aiba viteze diferite. Viteza corpului ce produce contactul trebuie sa fie mai mare.
6. Greutatea aparenta a corpului este forta indicata de un dinamometru, forta cu care aparent Pamantul ne atrage, cand forta de apasare pe suprafata dinamomentrului. Forta de apasare este provocata de o forta exteroara.
7.Oricare doua corpuri se atrag.
9.Un corp in cadere nu exericita nicio forta de apasare.
-va urma-

mircea_p

Citat din: foton01 din Noiembrie 16, 2009, 08:30:47 PM
5.Ciocnirea a doua corpuri are loc cu un soc daca cele doua corpuri se deplaseaza in sens contrar. Daca se deplaseaza in acelasi sens (contactul dintre ele se realizeaza) trebuie sa aiba viteze diferite. Viteza corpului ce produce contactul trebuie sa fie mai mare.
In ce limba citesti cartea lui Perelman? Rezumatele tale dau senzatia unei traduceri (nu foarte buna).
Sau incerci cu orice pret sa inlocuiesti cuvintele din carte cu altele, chiar daca nu sant cele mai potrivite?


Vrei sa zici ca ciocnirea se poate produce "cu soc" sau fara? Ce inseamna ca se produce "cu soc"?
Asa zice in carte? Acum nu o am la mine.

Un SINGUR corp produce contactul? Si e ala care se misca mai repede? Fata de ce?
In sistemul centrului de masa cele doua corpuri se misca in sensuri opuse, chiar daca unul sta pe loc in sistemul legat de pamant.


foton01

#6
Contactul este realizat de doua corpuri.Da, asa zice si in carte:soc, prin soc inteleg impulsul primit de un corp de la celalat corp, cand se ciocnesc.

mircea_p

In ce capitol si in ce volum al Fizicii distractive ai citit chestia asta cu socul?
Te referi cumva la povestea cu trenul mecanicului Borsov, care a evitat ciocnirea cu un alt tren?


foton01

Da, si la povestea aia cu pepenele si proectilul de lupta pentru o masina aflata in miscare....

mircea_p

Acum inteleg ce vrei sa spui cu socul.
De fapt singurul caz in care nu exista "soc" este cel in care cele doua corpuri au aceeasi viteza, caz in care nu are loc o ciocnire de fapt.
In orice alt caz are loc un transfer de impuls de la un corp la altul, deci exista un "soc".
Dar daca vitezele sant foarte apropiate (ca in povestea cu trenurile) socul e foarte mic.


foton01


Anahi

#11
Nici eu nu prea as fi de acord cu traducerea.

Adi

Citat din: Anahi din Februarie 01, 2010, 07:31:44 PM
Nici eu nu prea as fi de acord cu traducerea.

Poti sa dezvolti mai mult? La ce traducere te referi? De ce nu esti de acord? Deocamdata ai scris doua posturi cu foarte putin continut si ai pus o reclama la semnatura si atunci ridici suspiciunea ca ai scris doar ca sa iti faci reclama.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

#13
Contul "Anahi" este suspect ca fiind robot de SPAM. Daca in urmatoarele 24 de ore nu demonstreaza contrariul, contul va fi blocat definitiv.


EDIT: am blocat contul.

e-

EDIT ADI: Excelent, Electron!
Don't believe everything you think.