Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Filozofia

Creat de Decebal, Februarie 08, 2009, 09:49:37 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Decebal

FILOZOFÍE, filozofii, s.f. 1. Ştiinţă constituită dintr-un ansamblu închegat de noţiuni şi idei, care interpretează şi reflectă realitatea sub aspectele ei cele mai generale; concepţie generală despre lume şi viaţă. 2. Totalitatea concepţiilor şi a principiilor metodologice care stau la baza unei discipline sau a unei ştiinţe.
Avand in vedere ca filozofia este o stiinta va propun o prima problema:
1.-Spatiul si timpul universului.
Ce este spatiul si cum a aparut?Ce este timpul si cum a aparut?La aceste intrebari multi filozofi au raspuns intr-un fel sau altul.
As dori ca fiecare dintre voi sa postati pe cat posibil idei proprii.
Eu consider ca spatiul universului era din totdeauna si este absolut si independent de timp.Spatiul universului este infinit in orice directie si contine o infinitate de spatii relative.Nici o fiinta rationala nu poate stabili unde se afla centrul universului.Orice fiinta rationala se orienteaza relativ in timp si spatiu.Timpul este durata unui eveniment sau altul.Timpul este absolut privind universul si nu poate fi determinat de nici o fiinta rationala cand a inceput si cand va sfarsi.O fiinta rationala poate determina doar timpuri relative in spatii relative.


Adi

Desi definitia luata de tine dintr-un dictionar zice ca filosofia este o stiinta, parerea mea este ca filosofia nu este o stiinta. Filosofia e drept ca pune intrebari si niciodata, dar absolut niciodata nu gaseste raspunsuri. Ci doar propune raspunsuri. Raspunsuri care trebuie sa aiba consistenta logica cu ipotezele de la care se pleaca. Filosofia se aseamana mult cu matematica in acest sens. Insa decizia finala daca un model matematic sau un model filosofic este adevarat vine din experiment. Iar experimentul este apanajul stiintei.

Asadar, dupa parerea mea, daca vrei sa discuti despre ce este cu adevarat spatiul si timpul, intrebi stiinta. Si aici exista deja raspunsuri date de cosmologie pe baza teoriei relativitatii generale: teoria big bang + teoria inflatiei. Daca insa doresti doar sa iti dezvolti tu un sistem filosofic propriu, e suficient sa cauti consistenta interna, si nu e nevoie sa vezi daca este testat experimental. Experimental este clar. Universul a avut un inceput. Exista date experimentale clare in acest sens.

Propun asadar mutarea subiectului de la Popularizarea Stiintei.

Sper sa primesc si alte opinii si comentarii. Un topic despre filosofie era chiar binevenit pe forum. Buna initiativa, Decebal.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Şi eu salut topicul de față, chiar se simțea nevoia :).

Citat.Timpul este absolut privind universul si nu poate fi determinat de nici o fiinta rationala cand a inceput si cand va sfarsi.O fiinta rationala poate determina doar timpuri relative in spatii relative.

Cu asta în mod sigur sunt de acord :).

CitatFilosofia se aseamana mult cu matematica.

Ar fi bine ;D dar din toată filosofia, numai despre logica formală am putea spune asta. Uite un exemplu:

CitatTimpul este durata unui eveniment sau altul.

Din păcate, asta este o definiție care nu ar subzista din punct de vedere axiomatic, din două motive:

1. Durata unui eveniment nu este totuna cu timpul, ci este cel mult diferența dintre două momente în timp.
2. Nu poți defini durata unui eveniment fără a face apel la timp. Altfel spus, dacă aş întreba ce este durata, răspunsul ar fi ceva în zona lui "timpul scurs între începutul şi sfârşitul unui eveniment". Asta e o definiție circulară şi nu e de prea mare ajutor :). Mai mult, pune şi problema unui sistem de referință: dacă eu mă mişc cu o viteză foarte mare pe lângă un eveniment în desfăşurare, atunci o să văd o durată mult mai mare a unui eveniment în comparație cu un observator care se mişcă foarte încet.

Adi

De fapt, ma gandesc ca Filosofia este binevenita la un subiect despre Popularizarea Stiintei, asa ca voi lasa subiectul aici.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Inr-adevar filosofia nu poate fi numita stiinta deoarece doar lanseaza intrebari si ipoteze care ulterior pot fi confirmate sau infirmate de stiinta.In cel mai bun caz putem spune ca este  o "filostiinta"(gr. filos=iubire,sofia=intelepciune).
Cat priveste spatiul si timpul,stim din teoria relativitatii generalizate ca existenta spatiului este strans legata de existenta materiei,fara materie spatiul nu are rost,iar timpul,dupa parerea mea,este corelat cu miscarea.Dar miscarea trebuie,iarasi,aplicata materiei.
In concluzie timpul si spatiul depind de existenta materiei,existenta celor doua fara materie cre ca este o speculatie pur matematica,un artificiu facut sa ne usureze munca in cercetare si inginerie.
Parerea mea! ::)
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Adi

Esti Decebal? Dupa stil, asa pari. Daca esti Decebal, sa stii ca vei fi sters de pe forum. Nu ti-ai cerut scuze, ai ales tu singur sa pleci de pe forum asadar, de ce revii acum?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Mii de scuze!Am uitat sa ma prezint.Sunt Valentin Anghel si sunt nou pe forum.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Adi

Valentin, bine ai venit pe forumul nostru. Zici niste lucruri bune. Cosmologia bazata pe teoria relativitatii a aratat ca spatiu si timpul au aparut la un moment. Stim ca materia curbeaza spatiu si spatiul spune materiei cum sa se miste. Totusi, nu sunt convins ca spatiul fara materie nu ar putea exista. Poate asa e. Zic ca inca nu am auzit spus in stiinta asta.

Voi ce credeti?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro