Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Experimentele mele

Creat de Marcel-Popa, Iunie 30, 2009, 11:05:48 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Marcel-Popa

Ei bine, am postat aici threadul fiindca n-am gasit alta categorie mai relevanta, si in plus am mai vazut ca cineva a postat experimentele sale tot in categoria asta. Bine, experimentele nu sunt doar de fizica, primul care-l postez e despre electroliza...

Acu sa nu va suparati pe mine, dar majoritatea sunt in engleza fiindca vreau sa vada cat mai multi  ;D

Primul experiment care-l postez aici l-am facut ieri, si azi-noapte am postat pe youtube ( si de asemenea pe blogul meu).
Video


Iar daca vreti sa vedeti alte experimente\demonstratii care le fac sa mai ocup timpul liber, aici : Click ! Blogul meu

Sper sa va placa !  :D

b12mihai

Daca tot ni te-ai alaturat voluntar ar fi dragut sa redactezi, in romana, cum ai facut experimentul si rezultatul pe care l-ai obtinut, atasand filmarile pe care le faci si apoi intrebam lumea: de ce se intampla asa? (pentru sectiunea de stiinta distractiva).

Gandeste-te ca avem un trafic undeva la peste 1500 de vizitatori pe zi + ca tot ce includem la stiinta distractiva chiar are priza la public si nu exagerez  ;D .

Imi place experimentul asta pe care l-ai facut. Totusi as mai lucra un pic la modul de filmare - sunt anumite cadre care nu sunt clare, am urmarit foarte greu CUM ai facut...eu unul as scoate textele si as vorbi. Adica, tu, cand filmezi sa vorbesti si sa nu mai fie nevoie sa apara un text peste imagini...Parerea mea. Eventual faci niste subtitrari... Poti face filmele sa vorbesti in romana si apoi sa le subtitrezi in engleza. E mai mult de munca, dar daca vrei sa faci ceva profesionist apai e pe baza de munca  ;D --- asta fu doar o sugestie si trebuie tratata ca pe o critica constructiva. 
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

De acord cu sugestiile lui Mihai. Daca faci filmarea din nou si daca descrii pe scurt experimentul in romana, il publicam pe forum la chimia distractiva si atunci si altii vor fi motivati sa il reproduca, sau cel putin vor invata ceva legat de chimie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Citatil publicam pe forum la chimia distractiva

De ce sa nu il publicam si pe site, la chimia distractiva?!
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Citat din: gothik12 din Iunie 30, 2009, 05:54:11 PM
Citatil publicam pe forum la chimia distractiva

De ce sa nu il publicam si pe site, la chimia distractiva?!

Am vrut sa spun pe site, dar am gresit si am zis forum. Buna vigilenta, Mihai!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Marcel-Popa

Trebuie sa fac rost de un trepied. Oricum vreau sa-l mai fac odata, dar in loc sa folosesc doar o mina de creion am sa fac un "grilaj" de mine de creioane, pentru productie mai rapida.

Marcel-Popa

#6
Salut din nou ! Ma mai tineti minte? Adolescentu' ala cu entuziasm pe steroizi  ;D.Long time, no-see. Sorry :(. Dar acum in vacanta am mai mult timp liber. Am terminat scoala cu bine... tot premiul I(acu sincer probabil ca premiul ala nu reflecta intr-adeva cunostintele mele :D). In timpul scolii e foarte greu sa tin pasul cu unele site-uri, mai ales cu acest site in care se posteaza zilnic destul de mult.

Anyway, revin in forta cu un nou experiment. Putin mai periculos  :-\. Dar hey, danger=fun right?
Am facut hidrogen printr-o metoda mai... "hot". Din nou, pe engleza, fiindca... imi place sa impartasesc experimentele mele cu mai multa lume, nu doar romani( si majoritatea romanilor nu sunt atrasi de asa ceva...)

Link pe blogul meu
Ecuatia reactiei chimice:
Citat2Al+2NaOH+6H2O=>2NaAl(OH)4+3H2

Culmea, nu m-am ars pe maini, dar m-am rosit putin pe tampla dreapta(mi-a trecut pana seara, dar m-a usturat putin) fiindca purtam ochelari de protectie si i-am dat jos putin la un moment dat, cred ca i-am uns cu solutie de NaOH din greseala.
E un experiment periculos, l-am mai facut cu o zi inainte si din cauza ca am pus prea putina soda caustica productia de hidrogen nu era destul de mare ca sa faca o flama constanta la gura sticlei. Asa ca l-am lasat sa se adune in sticla(am pus un capac). Peste vreo 5 minute vin cu un chibrit. Mi-a zburat inima.... . Din greseli invatam, si doamne... cat noroc am avut ca nu s-a intamplat nimic!
Stiu, e tot un experiment de chimie, dar asta e threadul experimentelor mele  :)

[EDIT] Oh da, pe vacanta mi-am scos niste carti pentru lectura... Big Bang(Simon Singh) si Universul Elegant(Brian Greene). Ultima e despre supercorzi. Prima e mai mult o istorisire a cercetarii spatiului si mari descoperiri care au condus la teoria big bangului.

Mihnea Maftei

M-am uitat pe filmuletul de pe blogul tau. E destul de tare. Balonul, fiind elastic, comprima hidrogenul (deci il face mai dens) si de asta nu zboara balonul. Era bine sa fi folosit o punga.  : )

Marcel-Popa

Ma intreb daca un sac de gunoi ar fi prea periculos... :D.

Mihnea Maftei


Marcel-Popa

Imagineaza-ti o scanteie sau flacara langa un sac de gunoi umflat cu hidrogen :D. Dezastrul de la Hindenburg in miniatura  :D

Mihnea Maftei

A, da. Ar exploda sau doar ar arde?

Marcel-Popa

Depinde de concentratie. Dar avand in vedere ca experimentul se desfasoara in atmosfera terestra cu 21% oxigen, probabil ca ar exploda(sau cel putin ar fi o ardere extrem de rapida).

valangjed

Citat din: Marcel-Popa din Iunie 24, 2010, 10:11:00 PM
Depinde de concentratie. Dar avand in vedere ca experimentul se desfasoara in atmosfera terestra cu 21% oxigen, probabil ca ar exploda(sau cel putin ar fi o ardere extrem de rapida).
Esti tare dar nu ti-o lua in cap.Spune-mi si mie ce varsta ai.Nu de alta dar ma gandesc ca la 11 ani , deabia faceam primele "aparate radio" cu un tranzistor!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Marcel-Popa

CitatEsti tare dar nu ti-o lua in cap.Spune-mi si mie ce varsta ai.Nu de alta dar ma gandesc ca la 11 ani , deabia faceam primele "aparate radio" cu un tranzistor!
Am 17 ani. As fi facut si eu pe la 11-12 ani asa ceva, dar am fost mereu deceptionat fiindca nu gaseam piesele necesare.
Oricum nu inteleg care e ideea, ma iei la misto ?   ::)