Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Adevarata forta a hartiei ( incredibil dar adevarat )

Creat de night!, Mai 29, 2009, 02:54:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

night!



Doar luati 2 caiete, intrepatrundeti fiecare pagina...peste pagina primului caiet sa vina pagina celui de`al doilea si tot asa

Apoi incercati sa le departati, trageti de primul caiet spre stanga si de al 2 lea spre drepta...oricat veti incerca...degeaba :)
Forta necesara departarii este asa mare incat pur si simplu veti rupe cotorul caietului/cartii si nu veti reusii sa le departati ( aprox 3636.4 kgf)

Mihnea Maftei

Super interesant. Nu am incercat inca. Asta da problema ce necesita o frumoasa explicatie fizica. :)

Adi

Si mie mi se pare interesant, dar inca nu am inceput. In ultima vreme, chiar sunt puse in discutie probleme frumoase de fizica la noi pe forum. Felicitari, tuturor!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

graethel

night!, presupun ca forta caietelor consta intre coeficientul de frecare dintre foi. Deci cu cat sunt foile mai rugoase si au suprafata lor este  mai mare cu atat va fi mai greu sa desprinzi caietele. Forta de frecare este egala cu coeficientul de frecare inmultit cu forta normala asupra caietului. In cazul asta forta normala e greutatea foilor pe de o parte si forta exercitata de aerul de deasupra, adica presiunea atmosferica inmultita cu suprafata caietului.
Mai depinde si de numarul de foi, cu cat ai mai multe foi cu atat ai mai multe forte de frecare, ca sa spun asa.

mircea_p

Am incercat cu doua carti si merge foarte bine.
Nu am intrepatruns fiecare pagina ci doar ceva de genul amestecarii a doua pachete de carti de joc, lasaind paginile sa cada alternatic dintr-o parte si din alta. Rezulta grupe de vreo 10 pagini in medie cred, alternanind cind dintr-o caret cind din alta.
Carti de 200 pagini - probabil cam 20-30 interfete cel mult.
Si totusi nu le pot desface cu mana.

Forta provine din frecare si fiecare interfata contribuie. In plus, cind incerci sa le tragi de cotor, cartile tind sa se stringa cumva asa ca forta normala creste.
Daca le pui in picioare,  tragi din partea opusa cotorului si mai si rotesti putin atunci le poti desprinde relativ usor - forta normala nu mai e prea mare.

Ar trebui incercat si cu foi nelegate in carti, doua teancuri separate, sa vedem care e importanta legaturii.

Adi

Ma bucur ca cineva a incercat experimentul. Flavia, ce zici, vrei sa pui problema si pe site, la stiinta distractiva, ca sa o vada si oamenii care nu intra pe forum? E foarte distractiva si putem apoi link catre discutia de aici ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro