Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Termen general

Creat de foton01, Februarie 24, 2013, 03:55:01 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Salut!
Se da sirul [tex]x_n[/tex] definit prin [tex]x_n_1=x_n*(x_n-1)[/tex] [tex]n_1=n+1[/tex] (nu am putut sa scriu direct "n+1" :) ) Care este formula termenului [tex]x_n[/tex] in functie de [tex]n[/tex]?

Multumesc !  ;D

Orakle

Citat din: foton01 din Februarie 24, 2013, 03:55:01 PM
Salut!
Se da sirul [tex]x_n[/tex] definit prin [tex]x_n_1=x_n*(x_n-1)[/tex]
[tex]n_1=n+1[/tex] (nu am putut sa scriu direct "n+1" :) ) Care este formula termenului [tex]x_n[/tex] in functie de [tex]n[/tex]?

Multumesc !  ;D

Nu se da si primul termen al sirului ?
Notat x0 sau x1 ?

foton01


Orakle


HarapAlb

[tex]x_{n+1}=x_{n}(x_{n}-1)[/tex]

zec

Pune [tex]x_1=a[/tex] si scrie cativa termeni.O sa iti dai seama imediat care e termenul general.E usoara problema.

foton01

aceasta este problema:

[tex]a_{n+1}=a_n^{2}+a_n-1[/tex]

care este limita sirului [tex]x_n[/tex] unde [tex]x_n=\sum_{k=1}^{n}\frac{(-1)^{k}}{a_k}[/tex]

eu m-am gandit la "cleste" dar nu prea mi-a iesit nimic pana acum. Imi puteti da si mie miste indicatii va rog? Multumesc !! :)

zec

Cat e [tex]a_1[/tex]?Momentan nu prea am idee,trebuie sa ma mai gandesc.

foton01

Citat din: zec din Februarie 25, 2013, 11:59:22 PM
Cat e [tex]a_1[/tex]?Momentan nu prea am idee,trebuie sa ma mai gandesc.

[tex]a_1=2[/tex] :)

Orakle

Citat din: zec din Februarie 25, 2013, 01:29:21 AM
Pune [tex]x_1=a[/tex] si scrie cativa termeni.O sa iti dai seama imediat care e termenul general.E usoara problema.

Te rog zec schiteaza ideea acestei rezolvari.Ca efectiv nu imi pica fisa cum ai facut-o.

zec

Citat din: mezei din Februarie 26, 2013, 03:08:39 PM
Citat din: zec din Februarie 25, 2013, 01:29:21 AM
Pune [tex]x_1=a[/tex] si scrie cativa termeni.O sa iti dai seama imediat care e termenul general.E usoara problema.

Te rog zec schiteaza ideea acestei rezolvari.Ca efectiv nu imi pica fisa cum ai facut-o.
Din pacat nu am mai modificat...nu e asa simplu.Si astfel ma bine ignora acest post.Culmea e ca azi chiar m-am gandit la problema si am tot incercat sa rezolv recurenta aceea.O sa incerc sa caut prin carti poate gasesc ceva care sa ma ajute.E posibil ca ideea rezolvarii sa nu fie prin aflarea termenului general.Faptul ca aceea suma converge e cunoscuta de la serii(teoria seriilor) cu ajutorul criteriului lui Leibniz deoarc e usor de vazut ca sirul tinde la infinit din relatia de recurenta http://ro.wikipedia.org/wiki/Criteriul_seriilor_alternate_(Leibniz)