Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ridicare la puterea n a unei matrici

Creat de Higgs, Noiembrie 11, 2013, 07:48:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Higgs

Salut! Următoarea matrice mă bate rău de tot. Se cere ridicare acesteia la puterea n.

[tex]

\begin{matrix}
1&1&0 \\
1&0&1 \\
0&1&1
\end{matrix}

[/tex]

De asemenea, aș dori să știu dacă îmi poate da cineva o scriere mai comodă pentru matrici în Latex. :D . Mă poate ajuta cineva, vă rog :D ?

Electron

Salut, DorelXD. Ce-i cu schimbarea asta de nume?

Legat de problema, prezinta ce ai facut pana acum.

e-
Don't believe everything you think.

zec

ridica si tu matricea la puterea 2 ,3 si 4 si vezi daca poti deduce o forma pentru puterea n apoi incearca inductie.

Higgs

Citat din: Electron din Noiembrie 12, 2013, 09:52:30 AM
Salut, DorelXD. Ce-i cu schimbarea asta de nume?

Legat de problema, prezinta ce ai facut pana acum.

e-

Salut, Electron! Îmi pare bine să aud iar de tine. Ei bine, am vrut un aer mai anonim, atâta tot, și am fost foarte fericit când am văzut că se poate schimba ușor numele :D . Repet, îmi pare bine să aud din nou de tine. Voi prezenta Imediat ce am încercat, însă, pentru că nu știu să scriu matricele bine în latex, voi face poză la o coală de hârtie.

Citatridica si tu matricea la puterea 2 ,3 si 4 si vezi daca poti deduce o forma pentru puterea n apoi incearca inductie.

Inducția ne oferă un aparat matematic puternic, știu, dar în cazul acesta, nu prea m-am prins. Primul lucru pe care l-am încercat a fost ăsta.


Acum, iată o tentativă care a dat cât de cât randament. Am încercat o abordare folosind Binomul lui Newton.



B comută cu C, deci putem folosi Binomul lui Newton. problema este că, atunci când înlocuiesc efectiv mă pierd. Nu am mai reușit să continui de aici.

HarapAlb

Incepusei bine cu LaTeX-ul,

[tex]
\left(
\begin{array}
1&1&0 \\
1&0&1 \\
0&1&1
\end{matrix}
\right)

[/tex]

Nu cred ca exista o scriere mai comoda, decat poate sa definesti o noua comanda...