Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema simpla de clasa a 2a

Creat de silviusilviu, Februarie 17, 2012, 06:45:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviusilviu

Determinati valorile lui a care satisfac inegalitatile.

a+794<798      a=  ; a+425<429     a=   ;   877-a>872   a=;

nustiu cum trebuie facuta

Electron

Citat din: silviusilviu din Februarie 17, 2012, 06:45:38 PM
Determinati valorile lui a care satisfac inegalitatile.
a+794<798      a=  ; [...]
nustiu cum trebuie facuta
In primul rand, trebuie sa intelegi ce ti se cere. Te intreb, sub ce forma e rezultatul asteptat? O valoare unica, o multime de valori, un interval, sau ce ?

In al doilea rand, incearca sa simplifici relatiile din fiecare exercitiu, incercand sa izolezi pe "a" intr-o parte a inegalitatii.

e-
Don't believe everything you think.

silviusilviu

omule este o problema usoara,eu habarnam so fac  ,pt tn e o nimica toata dar pt mn e grea de tot,rezolva doar una si gata,sa am model

Electron

omule, dat fiind ca pe acest forum nu se dau rezolvari mura in gura, dat fiind ca scrii in continuare incorect romaneste sfidand colegii de forum si dat fiind ca nu dai semne ca vrei sa participi la discutii, eu iti urez succes in continuare si iti recomand sa cauti alt forum de care sa-ti bati joc.

e-
Don't believe everything you think.

Scientia

Electron are dreptate, daca tot scrii, chinuie-te sa scrii romaneste.
Esti in clasa a doua si nu ai nicio notiunea de ortografie? Ori esti parintele copilului de clasa a II-a si ai uitat sa scrii?

Despre problema: trebuie sa afli pentru ce valori ale lui a se pastreaza acea inegalitate. Fa niste incercari, pune in locul lui a niste numere, astfel incat sa respecti acel semn, <. Ar trebui sa fie mai clar acum despre ce e vorba in problema.