Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema geometrie

Creat de Cossy, Octombrie 01, 2014, 05:31:55 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cossy

Salut ,am si eu o problema la geometrie si nu știu sa o rezolv. Ma puteți ajuta va rog?
Enunțul suna asa:
Trapezul ABCD, cu AB || CD, are latura BC inclusă intr-un plan a. Dreapta AD intersectează planul a in punctul M.
  a) Aratati ca punctele M,B si C sunt coliniare
  b) Dacă AB=24cm DC=18 cm BC=15 cm și AD=12cm, calculati perimetrul triunghiului MAB

Multumesc anticipat.

Electron

Salut. Primul pas este sa faci un desen pentru problema. Spor.

e-
Don't believe everything you think.

Cossy

Știu ca trebuie sa fac desenul, doar ca nu prea înțeleg cum BC e inclus in plan si punctele M B si  C sunt coliniare...

valangjed

Orice dreapta este inclusa intr-un plan.Cred ca faci confuzie intre dreapta si segmen de dreapta.
Mai "babeste" , prelungeste segmentul BC si deseneaza un plan, oarecare(poate fi chiar planul foii).Exista o infinitate de planuri care contin dreapta BC, dar dreapta AD le va intersecta in punctul M, acelasi punct ca si atunci cand consideri planul definit de trei puncte ale trapezului.
Problema s-ar putea "reduce" la :"Unde se intalneste "prelungirea" segmentului de dreapta BC cu "prelungirea" segmentului de dreapta AD" dar pentru aceasta trebuie sa folosesti postulatele geometriei in spatiu.Spor!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

zec

Citat din: Cossy din Octombrie 01, 2014, 06:08:51 PM
Știu ca trebuie sa fac desenul, doar ca nu prea înțeleg cum BC e inclus in plan si punctele M B si  C sunt coliniare...
Trapezul determina un plan la randul sau si intersectia a 2 plane e o dreapta.
Punctul b e problema de geometrie plana.

Cossy