Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probabilitati-Sansele de promovarea a unui examen

Creat de petru92, Iunie 03, 2012, 04:56:46 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

petru92

Materia unui examen este impartita in 3 parti! Un student a parcurs din prima parte 50% din subiecte, din a doua parte 80% iar din a treia 40%. Care este probabilitatea ca acel student sa promoveze examenul stiind ca pentru promovarea acestuia este necesara abordarea tuturor (trei) subiectelor?

zec

Sa reformulam problema.Sa inteleg ca examenul va avea 3 subiecte ,fiecare subiect notat de la 1 la 10 si aceste probleme pot fi rezolvate daca se cunoaste una din cele 3 parti ale materiei de examen?.
Felul cum ai expus problema nu imi da decat sansa sa consider ca poti lua ori nota 1 ori nota 10 la unele din subiecte ,desigur cu sansele date.Adica ceva de genul ori e alba ori e neagra.
Sansa in acest caz ca sa nu iei examenul este data de cazurile in care iei maxim un 10 la un subiect.Deci ca sa iei examenul iti trebuie ori 3 de 10 ori 2 din 3 de nota 10.Astfel ca sa fie mai pe inteles [tex]p=p_1p_2p_3+q_1p_2p_3+p_1q_2p_3+p_1p_2q_3[/tex] unde prin [tex]p_i,q_i[/tex], [tex]i[/tex] de la 1 la 3 intelegem probabilitatile ca sa iei examnul,respectiv sa nu iei examenul la subiectul [tex]i[/tex]. Vom avea [tex]q_i=1-p_i[/tex] pentru fiecare i in parte si [tex]p_i[/tex] sunt date de valorile date de tine.etc

petru92

Imi cer scuze pentru exprimarea mea neclara!
Ai anticipat partial cam ce am vrut sa zic, exceptant faptul ca pentru promovare aveai nevoie de toate cele trei parti cu 10!
In acest caz, din cele spuse de tine imi dau seama ca calculul probabilitati de promovare este extrem de simplu, si anume: P=P1*P2*P3!

Multumesc!