Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pb functii cls X

Creat de justakid, Noiembrie 18, 2011, 05:53:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

justakid

(f compus cu f) de x = x+1. Demonstrati ca f:R->R e bijectiva. Nu am idee cum sa incep..

zec

#1
Demonstratie standard:
Se pleaca de la definitie
Injectivitate.Daca din f(x)=f(y) rezulta x=y atunci f injectiva ,fie f(x)=f(y) atunci f(f(x))=f(f(y) de unde x+1=y+1 si deci x=y .Astfel am aratat injectivitatea
Surjectivitatea .Daca orice y din R exista x astfel incat f(x)=y spunem ca f e surjectiva..Fie y arbitrar ales in R atunci in relatia initiala daca introducem y-1 obtinem f(f(y-1))=y si putem considera x=f(y-1) care exista .Astfel am aratat si surjectia.
Demonstratie mai putin standard:Fie f:A->A o functie
Vom arata ca f neinjectiva implica fof tot neinjectiva .
Deci f neinjenctiva inseamna ca exista x1 si x2 diferite astfel incat f(x1)=f(x2) care duce imediat la f(f(x1))=f(f(x2)) ceea ce arata neinjectivitatea lui fof.
vom arata ca si f nesurjectiva implica fof tot nesurjectiva.
Deci f nesurjectiva inseamna ca exista y din A pentru care nu exista x1 astfel incat f(x1)=y.Sa presupunem prin absurd ca ar exista x astfel incat (fof)(x)=y atunci am avea f(f(x))=y de unde obtinem ca exista x1=f(x) si contrazice presupunerea facuta fata de inexistenta lui x1.
Generalizare daca fof=g unde f,g:A->A atunci au loc urmatoarele:
a)g injectiva atunci f injectiva
b)g surjectiva atunci f surjectiva
c)g bijectiva atunci f bijectiva
Dem.Se face prin absurd tinand cont de de ce am aratat mai devreme


justakid