Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

paralelipiped

Creat de dumitru, Octombrie 13, 2011, 03:13:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dumitru

aflati dimensiunile unui paralelipiped dreptunghic  ABCDA'B'C'D',in care AC=40cm,AB'=2rad337cm,AD'=30
am scos radicalul ,mi-a dat 18rad3*2=36rad3
am facurt;
AB'=2*18RAD3=36RAD34
B'C^2=AC^2-AB'^2=40^2-36rad3^2=1600-1296rad3=304rad3


Electron

Fa o figura ca sa putem urmari ce calcule vrei sa faci.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: dumitru din Octombrie 13, 2011, 03:13:16 PM
AB'=2rad337cm
[...]
AB'=2*18RAD3=36RAD34
Gresit. Revezi calculele.

CitatB'C^2=AC^2-AB'^2
Gresit. Triunghiul ACB' nu e dreptunghic in B'. Revezi aplicabilitatea teoremei lui Pitagora.

Citat40^2-36rad3^2=1600-1296rad3=304rad3
Gresit. Revezi calculele.


e-
Don't believe everything you think.

dumitru


Electron

Don't believe everything you think.

dumitru

nu stiu ce trebuie sa aflu mai intai.
em am facut triunghiul AB'C dar nu e bine
spunemi te rog pasii pe care trebuie sa-i urmez

Electron

Primul pas este sa faci desenul si sa notezi pe el ceea ce cunosti (ce se da in problema). Spor.

e-
Don't believe everything you think.

dumitru


zec

In primul rand ai nevoie de un desen asa cum te-a sfatuit si Electron.In plus ai nevoie si de o atentie mai sporita la calcule.Ca sa rezolvi problema ar trebui sa urmaresti urmatoarele etape:
-Sa intelegi textul problemei si ce anume se cere.In acest caz e vorba de lungime,latime si inaltime.
-Sa realizezi un desen in care sa remarci datele pe care le ofera ipoteza plus necunoscutele pe care le cere problema.
-etapa de demonstratie care in acest caz e sugerata de cautarea unor triunghiuri dreptunghice pe desen  in care sa aplicam teorema lui Pitagora in vederea determinari solutiei.Intr-un paralelipiped se gasesc destul de multe triunghiuri dreptunghice.
-la final etapa de calcul algebric si precizarea solutiei.

Electron

Citat din: dumitru din Octombrie 14, 2011, 01:23:43 PM
asta am facut,mai departe?
Mai departe posteaza aici sa vedem si noi desenul. Daca nu intelegi corect datele problemei si ce ti se cere, degeaba te lansezi in calcule fara scop. Spor.

e-
Don't believe everything you think.

dumitru

nu pot sa-l postezp; am facut baza de jos A-jos,stanga,B-jos dreapta,C-sus dreapta,D-sus stanga,am prelungit si la fel,este;AA',BB',CC' si DD'.Am tras diagonala AC=40,AB'=36rad3 si AD'=30.

Electron

Don't believe everything you think.

dumitru


Electron

Cand raspunzi la topic, in formularul in care scrii raspunsul, ai jos in stanga un link : "Additional Options..." pe care daca apesi poti sa atasezi un fisier la raspuns. Spor.

e-
Don't believe everything you think.