Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

paralelipiped

Creat de dumitru, Octombrie 21, 2011, 07:21:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dumitru

am o pr. pe care nu stiu daca am facut bine
in paralelipipedul dreptunghic ABCDA'B'C'D' avem AA'=AB=4RAD3 si BC=4cm.aflati m unghiului format din dreptele;
a)BC' si AD
b)DD' si A'B
c)AC si A'B'.

eu am incercat asa ;
in tr.C'BC---unghiul C=90grade
tgB=cop/c al=4rad3/4=rad3=60grade

in tr D'A'B--A'=90grade
tgB=c op/cal=4/4=1=45grade


in tr.AB'B-B=90grade
tgB=cop/cal=4/4rad=1/rad3=30grade
daca nu e bine te rog corecteaza-ma,dar nu cu ironii sau explicatii neintelese                                                                                                                                                                                       

A.Mot-old

#1
Nu inteleg prea bine enuntul...........AA',AB si BC sunt laturile paralelipipedului?Fa te rog un desen al paralelipipedului.Eu am facut 4 desene si din care imi rezulta ca acele drepte sunt paralele in spatiu.Presupun ca A,B,C,D sunt varfurile suprafetei paralele cu suprafata corespondenta A',B',C',D' si in consecinta rezulta ca unghiurile dintre acele drepte nu exista ceea ce iseamna ca acele drepte sunt paralele in spatiu.........Ce notatie are paralelipipedul,adica care sunt laturile si pozitia lor?
Adevărul Absolut Este Etern!

Pozitron

@dumitru: esti rugat de acum sa postezi problemele la sectiunea de teme pentru acasa.

<Pozitron>

dumitru

A jos stanga.B jos dreapta,C sus dreapta D sus stanga.  ridici liniile in sus fiecare in dreptul ei ,AA',BB',CC',DD'

dumitru

Adica unde la teme pentru acasa?

Electron

Citat din: dumitru din Octombrie 21, 2011, 05:34:26 PM
Adica unde la teme pentru acasa?
Adica aici (Forumul Scientia > Rezolvare de probleme / teme pentru acasă ). Sectiunea de teme pentru acasa are sub-sectiuni pt matematică, fizica, chimie etc.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: dumitru din Octombrie 21, 2011, 05:33:13 PM
A jos stanga.B jos dreapta,C sus dreapta D sus stanga.  ridici liniile in sus fiecare in dreptul ei ,AA',BB',CC',DD'
Nu inteleg!Pai daca varfurile A si B sunt jos stanga respectiv freapta si C si D sunt sus dreapta respectiv stanga asa cum spui tu atunci cum ridici tu liniile alea??????Sa consideram ca acel paralelipiped sta pe un plan (P) atunci care sunt varfurile paralelipipedului care sunt pe planul (P)?
Adevărul Absolut Este Etern!