Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O ecuatie de gradul II

Creat de Udar, Iunie 21, 2012, 09:52:28 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Udar

Să se rezolve ecuaţia de gradul doi cu coeficienţi reali Px2-Dx+S=o stiind ca D, S si P sunt respectiv discriminantul, suma si produsul radacinilor sale.
Eu am gandit asa:
Daca se cere rezovarea acestei ecuatii atunci rezulta ca ecuatia Px2-Dx+S=0 are discriminantul D1=D2-4PS.Daca se egaleaza radacinile ecuatiei Px2-Dx+S=0 cu cele ale ecuatiei echivalente x2-Sx+P=0 rezulta ca exista o infinitate de solutii adica D poate avea orice valoare reala si in concluzie radacinile pot fi atat reale cat si complexe.

zec

 Fals nu sunt o infinitate.Cel mai indicat e sa scrii relatiile lui Viete si discriminantul.
Adica vei avea S=D/P , P=S/P (din Viete) si D=D2-4PS
Vei obtine S=P2 si D=P3 cu conditia P diferit de 0 si introducand in relatia discrimantului obtii ecuatia P6-5P3=0 cu singura solutie convenabila [tex]\sqrt[3]{5}[/tex] etc.

Udar

Citat din: zec din Iunie 22, 2012, 10:14:33 AM
Fals nu sunt o infinitate.Cel mai indicat e sa scrii relatiile lui Viete si discriminantul.
Adica vei avea S=D/P , P=S/P (din Viete) si D=D2-4PS
Vei obtine S=P2 si D=P3 cu conditia P diferit de 0 si introducand in relatia discrimantului obtii ecuatia P6-5P3=0 cu singura solutie convenabila [tex]\sqrt[3]{5}[/tex] etc.
Am inteles.....Multumesc!