Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Newton

Creat de Lauryca09, Martie 10, 2012, 04:08:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Lauryca09

1. Sa se determine termenul care contine x^6 in dezvoltarile:

a) (x^2+3)^10 - (x^2-3)^10.
b)(1+x^2 +x^4)^20

Aplic forumul T de k+1 dar cand vreau sa inlocuiesc a si b in formula nu imi iese. Cum pot sa simplic dezvoltarile?

Putin ajutor! Va multumesc!

Electron

Scrie aici ce ai incercat sa vedem ce ai obtinut si unde te-ai blocat.

e-
Don't believe everything you think.

Lauryca09

 Pai in formula T de k+1  = C de n luate cate k * a^n-k *b ^k nu stiu cum sa inlocuiesc a-ul si b-ul. Nu stiu cum sa scriu dezvoltarea astfel incat sa-mi iese mai simplu sa inlocuiesc a si b in formula. Ridic la putere parantezele?

Electron

La punctul a) ai doua binoame. Aplica pentru fiecare formula termenului general. Scrie aici sa vedem si noi ce faci si unde ajungi.

e-
Don't believe everything you think.

zec

Evident ca aici e usor diferit.Prima problema termenul ce contine pe x^6 se determina afland termeni respectivi din ambele binoame ce contin pe x^6.Afli din primul ,dupa din a doua si faci diferenta.
La punctul b grupeaza ial pe a=1+x2 si b=x4 calculeaza termenul de ordin k+1 si sa remarci ca de la un anumit termen nu poti avea x6 in dezvoltare.
Practic vei avea doar primul si al doilea termen, vezi ce coef. are termenul ce contine x6 in cei 2 termeni si rezultatul e suma lor.
Pentru problema de la punctul b se poate apela si la o generalizare.
(a1+a2+..+am)n=[tex]\sum\limits_{{i_1} + {i_2} + .. + {i_m} = n} {\frac{{n!}}{{{i_1}!{i_2}!..{i_m}!}}} a_1^{{i_1}}a_2^{{i_2}}...a_m^{{i_m}}[/tex]