Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Matrice

Creat de Flavius, Iulie 18, 2012, 11:37:08 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Flavius

Fie A=
2  -6 )
(1  -3)
Se cere  sa se calculeze A+2A^2+........10A^10

eu am calculat A^2 ,A^3 ,A^4 si se observa ca A^n=A ,daca n=impar si -A,daca n=par
,dar banuiesc ca ceea ce am zis mai sus trebuie sa demonstrez prin  inductie matematica si aici nu ma descurc,as dori putin de ajutor

apoi am continuat exercitiul in felul urmator:
A+2A^2+........10A^10=A(1-2+3-4+5-6+7-8+9-10)=-5A

zec


Mai degraba recursivitatea care e intalnita la informatica sau siruri.
Dupa ce vezi ca A2=-A atunci concluzionezi imediat si pe Anastfel:
An=-An-1=(-1)2An-2=....=(-1)n-1A.
Daca remarci de ce prima egalitate e adevarata atunci intelegi si de ce apare aceasta recursivitate.
Odata ce ai folosit deductia si ai dedus o formula generala pentru An,inductia poate confirma sau infirma.
De obicei inductia se face astfel :
-notam afirmatia despre An=... cu Pn
-etapa de verificare consta in a verifica primele valori(1 e suficienta dar apar si situatii de inductie care necesita mai multe verificari )
-etapa de demonstratie are principiul Pn adevarat implica Pn+1 adevarat.In aceasta etapa trebuie sa folosesti ipoteza presupusa adevarata in a verifica daca propozitia Pn+1 e adevarata.Din cauza ca An depinde de paritatea lui n atunci ai 2 optiuni,ori discutie in functie de paritate ori arati Pn->Pn+2 si faci verificarea pentru primele doua valori.