Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Inegalitatea CBS

Creat de Athos, Septembrie 03, 2012, 04:53:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Athos

Buna ziua.As vrea sa ma ajuta-ti sa inteleg inegalitatea CBS,chiar nu o inteleg ;D .Am citito si scriso de o gramada de ori si tot nu stiu cum o aplic in exercitii.Nu doar exerciti cu numere naturale sa zicem ,dar cand vad exercitii cu x supra y+1 plus alte fractii simt ca ma ia cu lesin >:(.Nu stiu ce sa mai fac ca sa inteleg,caut pe net si la fel ,ecuatii cu adunari de fractii: ,,aplicam CBS si da asta,,. As vrea daca ati putea chiar sa-mi arata-ti un exercitiu in care se aplica CBS caci eu ...cred ca ati inteles deja ;D.Cred ca nu inteleg cine sunt a1 ,a2...an,b1,b2...bn .....probabil ,nu stiu sigur.Deci va rog ,ar fi extraordinar daca ati dori sa ma ajuta-ti sa inteleg.Multumesc anticipat.

Electron

Citat din: Athos din Septembrie 03, 2012, 04:53:25 PM
Buna ziua.As vrea sa ma ajuta-ti sa inteleg inegalitatea CBS,chiar nu o inteleg ;D .Am citito si scriso de o gramada de ori si tot nu stiu cum o aplic in exercitii.[...] As vrea daca ati putea chiar sa-mi arata-ti un exercitiu in care se aplica CBS caci eu ... [...].Deci va rog ,ar fi extraordinar daca ati dori sa ma ajuta-ti sa inteleg.Multumesc anticipat.
Buna ziua. Pana iti raspunde cineva la suibect, eu sunt curios: in ce clasa esti la scoala, de scrii cu atatea erori de gramatica?

e-
Don't believe everything you think.

zec

 Orice inegalitate mai mult sau mai putin cunoscuta se aplica in cazuri particulare.Enuntul inegalitatii e unul cat se poate de genaral .O aplicatie simpla e urmatoarea :
-Sa se arate ca [tex](a_1+a_2+a_3)(\frac{1}{a_1}+\frac{1}{a_2}+\frac{1}{a_3})\ge 9[/tex],oricare ar fi [tex]a_1,a_2,a_3[/tex]numere reale nenule.
Daca cumva cunosti inegalitatea cu [tex](\sum a_ib_i)^2\le \sum a_i^2 \sum b_i^2[/tex] unde sumele sunt de la 1 la n etc atunci nu ramane decat sa verifici ca inegalitatea de aratat e o simpla verificare luand [tex]b_i=\frac{1}{a_i}[/tex] pentru i de la 1 la 3.
Aceasta inegalitate e mai importanta si faimoasa din cauza aspectelor teoretice ce o implica.
In spatii vectoriale partea din stanga din paranteza e cunoscut ca produs scalar a doi vectori in timp ce in dreapta apare partial modulul vectorilor .Practic ea afirma [tex](<u,v>)^2\le |u||v|[/tex].O alta forma a acestei inegalitati e intalnita si sub forma integrala.