Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Inecuatia de gradul II

Creat de razvan, Octombrie 04, 2012, 07:38:27 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sieglind

Citat din: razvan din Octombrie 04, 2012, 09:26:30 PM
Citat din: Electron din Octombrie 04, 2012, 09:16:22 PM
Citat din: razvan din Octombrie 04, 2012, 09:05:54 PM
am facut graficul : A(0,1) , B(1,10)
Acesta nu este graficul functiei. Tu stii care e definitia graficului unei functii?

Citatasta ma ajuta sa aflu semnul?
Daca ai face graficul corect, te-ar ajuta.

Cele doua puncte alese de tine iti dau desigur unele informatii, dar cum nu am inteles cum ai ales acele puncte, nu pot sa stiu daca metoda ta are vreo logica sau ai dat doar la intamplare niste valori. Iar datul de valori la intamplare de obicei nu ajuta prea mult.

e-
inlocuiesc x cu 2 valori oarecare si calculez f9x) , obtin 2 pct A(x1, f(x1) )   si b (x2, f(x2) )

Între tine şi Electron, nu mă bag  ;D

Dar de ce să faci graficul cu 2 valori oarecare când ai şi soluţiile x1 şi x2?

razvan

sa inteleg deci ca x1, x2 ( radacinile )  coincid cu x1, x2 (valorile de pe XoY?

razvan

"Acesta nu este graficul functiei. Tu stii care e definitia graficului unei functii? "
ma refeream la pct. prin care trece  Gf

Electron

Citat din: razvan din Octombrie 04, 2012, 09:44:10 PM
sa inteleg deci ca x1, x2 ( radacinile )  coincid cu x1, x2 (valorile de pe XoY?
razvan, daca nu stii care e definitia graficului unei functii, si nici ce reprezinta radacinile x1 si x2, autunci recomandarea mea este sa incepi cu aceste notiuni. Ia manualul din care inveti si cauta aceste notiuni. O sa-ti prinda bine pe viitor, nu doar pentru problema asta.

Eu consider ca alegerea de valori la nimereala pentru a calcula f(x) e o pierdere de vreme.


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: razvan din Octombrie 04, 2012, 09:51:03 PM
"Acesta nu este graficul functiei. Tu stii care e definitia graficului unei functii? "
ma refeream la pct. prin care trece  Gf
Si ce daca tu te refereai la "pct. prin care trece Gf"? Eu asta te-am intrebat? Asta ti-am recomandat sa desenezi?

Citeste mai atent ce ti se raspunde, si nu mai da replica la altceva.


e-
Don't believe everything you think.

razvan

Citat din: razvan din Octombrie 04, 2012, 09:44:10 PM
sa inteleg deci ca x1, x2 ( radacinile )  coincid cu x1, x2 (valorile de pe XoY)?

deci  x1 = -1 ==> f(x)=0
x2 = -2/3 ==> f(x) = 0

razvan

nu mi-a fost predata  inecuatia de gradul II in clasa a 8-a si am lipsuri... incerc sa vad ce pot sa invat si revin, daca e cazul...acum va pierd timpul fara rost. multumesc pentru ajutor

Electron

Citat din: razvan din Octombrie 04, 2012, 09:54:55 PM
deci  x1 = -1 ==> f(x)=0
x2 = -2/3 ==> f(x) = 0

Poate ai vrut sa scrii asa:

x1 = -1 ==> f(x1)=0
x2 = -2/3 ==> f(x2) = 0

Nu e totuna.

Nu te grabi, ia lucrurile cu calm si chibzuiala. Matematica nu trebuie alergata, trebuie inteleasa.


e-
Don't believe everything you think.

razvan

Citat din: Electron din Octombrie 04, 2012, 10:04:51 PM
Citat din: razvan din Octombrie 04, 2012, 09:54:55 PM
deci  x1 = -1 ==> f(x)=0
x2 = -2/3 ==> f(x) = 0

Poate ai vrut sa scrii asa:

x1 = -1 ==> f(x1)=0
x2 = -2/3 ==> f(x2) = 0

Nu e totuna.

Nu te grabi, ia lucrurile cu calm si chibzuiala. Matematica nu trebuie alergata, trebuie inteleasa.


e-

incerc, dar ma chinui la o problema de vreo 3 ore si am 20 ca tema

razvan

"Poate ai vrut sa scrii asa:

x1 = -1 ==> f(x1)=0
x2 = -2/3 ==> f(x2) = 0 "

da, asa am vrut sa scriu, , am uitat sa pun indicii

razvan

vad ca m-am abatut foarte mult e la intrebare.
eu ceream o lamurire: daca ajung pana in punctul in care sa stiu X1 si X2, in ce cazuri solutia  este intervalul (x1, x2) , si in care  (-infinit , x1) u (x2, infinit)  

Electron

Eu nu sunt dispus sa-ti dau regulile mura in gura sa le inveti pe de rost ca un papagal si sa le aplici orbeste, cum vad ca fac atatia altii.

Ti-am dat indicatia sa desenezi graficul functiei, caci asa vei intelege ce se petrece cu inecuatiile si ecuatiile de gradul 2 si nu mai uiti veci regulile, pentru ca vei sti de unde vin si ce insemna ele.

Daca tu nu esti dispus sa depui nici un fel de efort, iar scopul tau este sa rezolvi rapid 20 de probleme din tema, atunci asta e. Nu suntem compatibili in acest sens. Poate sunt altii care vor sa te ajute altfel decat mine.


e-
Don't believe everything you think.

Sieglind

Citat din: razvan din Octombrie 04, 2012, 10:22:57 PM
vad ca m-am abatut foarte mult e la intrebare.
eu ceream o lamurire: daca ajung pana in punctul in care sa stiu X1 si X2, in ce cazuri solutia  este intervalul (x1, x2) , si in care  (-infinit , x1) u (x2, infinit)  

Astea sunt REGULILE secţiunii. Probabil nu le-ai citit ... Nu primeşti soluţia "pe tavă"