Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

geometrie

Creat de dan_el, Ianuarie 17, 2012, 08:27:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dan_el

Salutare am rugaminte la voi :). Ajutatima sa rezolv o problema la care deja stau de o ora si jumate si nu mi se primeste nimic .
Problema suna astfel:
Fie triunghiul drept ABC , cu unghiul drept in virful C,  mediana CP este perpendiculara pe mediana BQ si latura BC=a.
Calculati lungimea medianei BQ .
:(

Electron

Ai uitat sa atasezi desenul.

e-
Don't believe everything you think.

zec

#2
Citat din: Electron din Ianuarie 17, 2012, 10:14:31 PM
Ai uitat sa atasezi desenul.

e-
Sincer nu prea e nevoie de desen la genul de probleme.Ca sa simplifici mai mult problema e bine sa apelezi la notatiile uzuale intrun triunghi.
Vom nota cu a,b,c laturile coresp. unghiurilor A,B resp. C si ma,mb,mc medianele corespunzatoare.
Folosiind notatiile in unele probleme nu prea ai nevoie neaparat de desen.Deci avem mc perpendicular pe mb iara mc=a/2(relatie cunoscuta in triunghiuri dreptunghice).
Astfel ca CG unde G e centrul de greutate este inaltime in triunghiul dreptunghic PCQ.Aplici teorema inaltimi in acest triunghi si obtii CG2=BGxGQ .
Notand BQ=X si folosind faptul ca centrul de greutate se afla pe mediana la 2/3 fata de varf si 1/3 fata de baza obtii:CG=2/3xa/2=a/3 ;BG=2/3X;GQ=1/3X astfel ca relatia din teorema inaltimi devine astfel a2/9=2/9X2 de unde obti X=a/[tex]\sqrt{2}[/tex]
Probabil ca la un anumit nivel desenul e vital in rezolvarea problemelor.Nivelul depinde de cel al elevului si de dificultatea problemei.Eu personal nu prea am avut nevoie de desen ptr aceasta problema dar sa nu mint am facut unul pe o hartie .