Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Fractie

Creat de Paul, August 22, 2014, 07:21:18 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Paul

Salutare, cum se rezolva acest exercitiu:   ???

valangjed

Un exercitiu de matematica, de obicei are si o cerinta.Eu nu vad decat un numar intreg inmultit cu o fractie.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Paul

Vreau sa stiu cum se rezolva acel calcul.

valangjed

Conform regulilor de inmultire a unui numar intreg(-3) cu o fractie(1/3).
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Stark

Valangjed,

imi este teama ca in exercitiu este vorba de un numar mixt, si deci raspunsul tau este incorect.

zec

Interesant intr-o mica masura ,dar ramane interesant din mai multe motive.La prima vedere uni au zis ca e o inmultire sau cel putin te poti lasa pacalit de ideea existentei unei inmultiri.Daca ar fi o inmultire atunci obligat am avea un punct sau semnul de inmultire dar in acest caz  din lipsa acestor semne situatia devine o fractie cu partea intreaga in fata.remarcand in fond fractia ca find subunitara si astfel ca un plus de verificare.Intregii scosi din fractie nu este reprezentat de -3 semnul - adresanduse numarului  [tex]3\frac{1}{3}[/tex]si deci regula de introducere a intregilor nu se aplica pentru -3 ,ea se aplica pentru valoarea 3 .Real intre 3 si 1/3 este operatie de adunare
R:[tex]-\frac{10}{3}[/tex]
Observatii:Nu fac asta pentru acest elev ce a postat intr-un stil foarte rudimentar ,am facut acest post care in final da si rezultatul(din compasiune pentru ca asa sunt eu milos uneori) cu gandul ca se mai uita si altii care pot invata de aici cate ceva