Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Doua probleme geometrie

Creat de dumitru, Noiembrie 07, 2011, 06:29:19 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dumitru

1)Pe planul patratului ABCD ,cu AB=8cm,se ridica perpendiculara PA,cu PA=6cm.aflati lungimile PB,PC,PD si PO ,unde O este centrul patratului ABCD.
am facut PB=10 ;PD=10;PC=2rad41
nu stiu sa rezolv PO,in triunghiul PAO nu stiu cat este AO,am incercat lrad=8rad2/2=4rad2 dar nu-mi da bine.

2)pe planul triunghiului ABC se ridica perpendiculara AM,cu AM=18cm.stiind ca AB=AC=30cm si BC=36cm,aflati distantele MB si MD,unde D este mijlocul lui BC
am rezolvat MB=6rad34
la MD  imi da 24rad34 din MB^2+BD^2 -dar nu e bine trebuie sa-mi dea 30
ar trebui sa calculez AD ca sa fac din tr MAD dar n

zec

La problema 1 AO este exact cat ai zis tu si daca nu iti iese reverificati calculul numeric.
La problema 2 AD este mediana in triunghi isoscel,deci e si inaltime .AD se calculeaza din triunghiul ABD sau ACD.

dumitru

mie imi da 2rad13
am facut 36+16*2=rad104=2rad13  ---nu stiu cu radiocalu ala cum scap de el cand ridic la patrat

dumitru

nici pana acu n-am reusit sa-i dau de cap

Electron

#4
Scrie aici ce calcule ai facut.

Edit: acum vad ca ai scris un calcul mai sus:
Citat din: dumitru din Noiembrie 07, 2011, 10:10:27 AM
mie imi da 2rad13
am facut 36+16*2=rad104 [...]
Cum poti sa obti dintr-o suma de numere naturale, un numar irational? Mai fa o data suma aceea, tinand cont de ordinea operatiilor.


e-
Don't believe everything you think.

Alexandru T

Salut!
La 1 e ok AO ( 4 rad(2) ). Mergi cu Pitagora in triunghiul PAO, PO patrat = PA patrat + AO patrat
PO patrat = 36 + 32; PO patrat = 48; PO patrat = 4 rad(3).

La 2, AD se afla foarte usor:
Triunghiul ABC este isoscel (ipoteza, AB = AC = 30 cm). Se da ca D este la mijlocul lui BC (automat BD = DC = 18 cm -> BC/2 = 36/2 = 18). Deci, AD este mediana. Dar mediana este si inaltime intr-un triunghi isoscel, asta inseamna ca triunghiul ADB este dreptunghic in D. Cum BD = 18 si AB = 30 mergi cu Pitagora in el si aflii AD (AB patrat - BD patrat; 900-324 = 576 => AD = 24 cm).
Stiind AD, poti merge in triunghiul zis de tine: MAD, aflii MD cu Pitagora.

Succes!

Electron

Citat din: Alexandru T din Noiembrie 07, 2011, 10:09:01 PM
Salut!
La 1 e ok AO ( 4 rad(2) ). Mergi cu Pitagora in triunghiul PAO, PO patrat = PA patrat + AO patrat
PO patrat = 48; PO patrat = 4 rad(3).
Cu alte cuvinte, 48 = 4 rad(3) ?

e-
Don't believe everything you think.

dumitru

multumesc mult dar dar ai strecurat o greseala la 36+32=68 nu 48 si mi-a dat 2rad17

eu nu puteam calcula fiindca nu stiam ca trebuie sa fac 4rad2 la patrat=16*2=32

Alexandru T

#8
Citat din: Electron din Noiembrie 07, 2011, 10:35:49 PM
Citat din: Alexandru T din Noiembrie 07, 2011, 10:09:01 PM
Salut!
La 1 e ok AO ( 4 rad(2) ). Mergi cu Pitagora in triunghiul PAO, PO patrat = PA patrat + AO patrat
PO patrat = 48; PO patrat = 4 rad(3).
Cu alte cuvinte, 48 = 4 rad(3) ?

e-
Cu alte cuvinte am gresit (obosit). Pot si eu sa devin ironic.
Si acum ar urma un post al tau in care m-ai ruga sa nu mai scriu daca sunt obosit. Te scutesc de un efort: l-am ajutat pe baiat? I-am aratat cum sa rezolve problema in continuare? Da.

Editare: nu neg greseala, am recunoscut-o si mai sus in post.

Electron

Citat din: Alexandru T din Noiembrie 08, 2011, 06:04:11 PM
Editare: nu neg greseala, am recunoscut-o si mai sus in post.
Interesul meu este ca, mai ales la aceasta sectiune, sa nu ramana erori necorectate, mai ales din partea celor care dau indicatii.
Daca replica de la mine ai simtit-o prea ironica, mi-o asum. Dar nu ma asteptam sa fii asa gingas la observatii.

e-
Don't believe everything you think.

mercur

#10
 :)