Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Combinari si aranjamente

Creat de Lauryca09, Martie 03, 2012, 06:38:03 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Lauryca09

Buna ziua. Am nevoie de putin ajutor la niste exercitii cu aranjamente si combinari dar din pacate nu stiu cum se scriu in word asa ca am gasit acest link :
https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:vkq-mDz5XYsJ:www.ciocotisan.ro/X/3-combin.Aranjamente.pdf+combinari+aranjamente+exercitii&hl=ro&gl=ro&pid=bl&srcid=ADGEEShfMdV7R952ZTDxybBLNtz9l4HhNc5qwYlU_NGmpuB9hP0c_0w9tkjIf4u0Ok8SzvBm8xtUvkCfjv9Fx80jV4qt09GUkVcIkUsDTlSdb-WEagQeIoZDVslpCpY-qEfiQOJsAxgv&sig=AHIEtbQ5i1ygDF7CewloC6WIPbbBIhZX5g


As avea nevoie din acel document exercitiile: A8, A9 dar nu in intregime ci cate un exemplu de fiecare,(de ex la A9 doar b) ) ca restul le voi face eu . Va multumesc anticipat!

zec

La A8 ar trebui sa remarci solutia x=10 si sa arati ca e si singura solutie.Adica daca ar exita o solutie mai mare 10 sa obti o contradictie si la fel si in cazul unei solutii mai mici 10.
La A9 aceea suma e si nu prea e de combinari.Cn2 se calculeaza usor si desfaci suma.Adica suma de calculat e
1+3+....+n(n-1)/2=[tex]\sum\limits_{k = 2}^n {\frac{{k(k - 1)}}{2}} = \frac{1}{2}(\sum\limits_{k = 2}^n {{k^2}} - \sum\limits_{k = 2}^n k )[/tex] etc