Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cercul trigonometric la numere Complexe

Creat de Sam, Octombrie 23, 2011, 03:35:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Sam

Imi explicati si mieca nu inteleg cum reprezint in planul complex multimea punctelor de afix z ptr. care :
1.)|z|>=3
2.)|z|>3
3.)|z|<=2
4.)|z|<2
cred ca am ceva de genu:
|z|>=r
|z|>r
|z|<=r
|z|< r

Nu inteleg nici teoria din carte !!!Trebuie desenate pe cercul trigonometric!!!!Si n-am nici un exemplu concret
Si am maine test la mate si nu inteleg cum sa fac aici la Interpretare geometrica !!!Ca nu am nici un exemplu concret   

Electron

Citat din: Sam din Octombrie 23, 2011, 03:35:11 PM
Imi explicati si mieca nu inteleg cum reprezint in planul complex multimea punctelor de afix z ptr. care :
1.)|z|>=3
2.)|z|>3
3.)|z|<=2
4.)|z|<2
cred ca am ceva de genu:
|z|>=r
|z|>r
|z|<=r
|z|< r
A reprezenta grafic nu inseamna inlocuirea constantelor cu litere. A reprezenta grafic inseamna a desena. Ce ai desenat la aceasta problema?

CitatNu inteleg nici teoria din carte !!!
Ce anume nu intelegi? Citeaza aici un exemplu din teorie pe care nu-l intelegi.

CitatTrebuie desenate pe cercul trigonometric!!!!
Nu vi s-a predat la scoala cercul trigonometric si cum se deseneaza el?  :o

Citat[...] si nu inteleg cum sa fac aici la Interpretare geometrica !!!Ca nu am nici un exemplu concret
Nu vi s-a spus la clasa care e interpretarea geometrica a numerelor complexe? Nu vi s-a dat nici un exemplu concret?  :o

e-
Don't believe everything you think.

Sam

Ba da ni s-a dat si am reusit sa rezolv,dar acuma am tot asa de reprezentat acesta:
|z-(1+i)|=6
2<|z-1+3i|<3
am ajuns la forma rad din (a-1)2+(b-1)2=6

Electron

#3
Cum ai ajuns la aceasta expresie? Scrie toti pasii aici.

e-
Don't believe everything you think.

Sam

|z-(1+i)|=6

|a+bi-1-i|=6
|a-1+i(b-1)|=6
rad (a-1)2+(b-1)2=6 |()2
(a-1)+(b-1)=36

si mai departe cum fac?

Electron

Citat din: Sam din Octombrie 23, 2011, 07:04:16 PM
|z-(1+i)|=6

|a+bi-1-i|=6
|a-1+i(b-1)|=6
rad (a-1)2+(b-1)2=6 |()2
Pana aici e ok.

Citat(a-1)+(b-1)=36
Asta nu e bine, de unde ai obtinut aceasta relatie?

Citatsi mai departe cum fac?
In primul rand corecteaza eroarea de mai sus. Apoi, foloseste si a doua relatie din problema pentru a afla pe a si b.


e-
Don't believe everything you think.

Sam


Electron

Citat din: Sam din Octombrie 23, 2011, 07:44:33 PM
Imi rezolvati va rog exercitiul?
Pe acest forum nu dam rezolvari mura in gura. Dam indicatii si ajutam pe cei care fac efortul sa prezinte ce au facut si unde s-au impotmolit.

e-
Don't believe everything you think.

Sam

Dar sincer n-am nico ideea ca altfel daca stiam nu mai apelam aici!

Sam

#9
Dar nici macar un mic sfat nu imi dati ca pana acuma nu am inteles nimic ce mi-ati spus? ??? >:(
Sunt 2 exercitii diferite,nu au nicio legatura unul cu altul!
1.)|z-(1+i)|=6
2.)2<|z-1+3i|<3

Electron

Citat din: Sam din Octombrie 23, 2011, 08:04:00 PM
Dar nici macar un mic sfat nu imi dati ca pana acuma nu am inteles nimic ce mi-ati spus?
Sfatul meu este sa fii mai atent cum te exprimi (ca sa inteleaga lumea ce problema ai), sa citesti atent enuntul problemelor si sa te asiguri ca intelegi ceea ce ti se cere in problema.

CitatSunt 2 exercitii diferite,nu au nicio legatura unul cu altul!
Serios? Si eu de unde trebuia sa-mi dau seama?

Citat1.)|z-(1+i)|=6
Aici, operatia "z - (1+i)" da rezultat un numar complex. Sa-l notam cu k. Stii sa afli care numere complexe k au modulul 6? Stii cum sa le localizezi in planul complex?

Citat2.)2<|z-1+3i|<3
Aceeasi idee ca mai sus. Noteaza "z-1+3i", care e un numar complex, cu o litera, sa zicem m. Acum, unde se afla in planul complex numerele m cu modul intre 2 si 3 ?

Sper ca intelegi ce am scris mai sus si ca te ajuta sa incepi rezolvarea exercitiilor.

e-
Don't believe everything you think.

Sam

#11


Uploaded with ImageShack.us
Aici am scris

Electron

Don't believe everything you think.


Electron

Ok, pe cercul de raza 6 cu centrul in origine se afla numerele "k" ce au modul egal cu 6.

Acum, daca iei un numar concret de pe cerc, stiind ca avem k = z - (1+i), poti sa aflii numarul z care ii corespunde? Ideea e ca pentru fiecare k de pe cerc, ai un z. Multimea numerelor z astfel obtinute e solutia problemei tale.

e-
Don't believe everything you think.