Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ajutor problema matematica

Creat de dennis_444_005, Noiembrie 27, 2012, 11:33:09 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dennis_444_005

, l-Oanaa intrebat pe bunicul ei:-Bunicule, cat cantareste o gaina?Dar o gasca ?Dar un curcan?    -Stiu ca o gaina cantareste 3Kg,iar 5 gaste,3gaini si 2 curcani cantaresc 50 kg.Afla singura cat cantareste fiecare pasare,daca un curcan cantareste cat o gasca si o gaina la un loc.                                                                                                                                                                 Va rog mult ajutatima ca nu situ ???                                       Multumesc!

mircea_p


Electron

Citat din: dennis_444_005 din Noiembrie 27, 2012, 11:33:09 AM
[, l-Oanaa Oana a intrebat pe bunicul ei:
-Bunicule, cat cantar]este o gaina? Dar o gasca ? Dar un curcan?   
-Stiu ca o gaina cantareste 3Kg, iar 5 gaste, 3gaini si 2 curcani cantaresc 50 kg. Afla singura cat cantareste fiecare pasare, daca un curcan cantareste cat o gasca si o gaina la un loc.                                                                                                                                                                 Va rog mult [ajutatima] ajutati-ma ca nu situ ???                                       Multumesc!
Ai mai multa grija la gramatica pe viitor.

e-
Don't believe everything you think.

dennis_444_005


mircea_p

Trebuie sa mergi pas cu pas, folosind ceea ce se da. Ai primit niste indicatii, in problema, pe care trebuie sa le folosesti, ca pe niste magic tools (daca joci video games).
Am putea imaprti informatiile in trei parti, una sa zicem principala:
a) 5 gaste + 3 gaini +2 curcani =50 Kg

Apoi doua informatii secundare:
b) 1 curcan e cat 1 gaina si 1 gasca
c) 1 gaina are 3 kg.

Acum, folosind ce stim despre curcani, cum am putea rescrie (a)? Cu ce putem inlocui cei 2 curcani?