Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Viteza fotonilor si existenta noastra

Creat de Curiosul, Noiembrie 07, 2010, 02:34:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Curiosul

Sal!
Am facut fizica in scoala generala si liceu (liceul a fost tehnic).
Am ajuns la problema urmatoare plecand de la teoria lui Alcubierre http://en.wikipedia.org/wiki/Alcubierre_drive.
Corpul uman are un camp magnetic, care din ce am inteles de la o prietena ne protejeaza de impactul cu fotonii.
Un foton fiind de fapt viteza luminii au masa infinita.
Pamantul are si el un camp magnetic, care teoretic ar trebui sa nu permita trecerea fotonilor asa cum fotonii nu ne ating practic pielea, ca daca ar atingeo, la masa infinita ar fi ca niste gloante din punctul meu de vedere, foarte mici, insa foarte multe.
Ma gandesc acum la alta varianta si anume la pereti unei case, nu circula curent electric prin el, fotoni ii ating (deci nu au camp magnetic) si totusi sunt intregi, nu se dezintegreaza la aceasta bombardare cu fotoni.
Ma poate lamuri cineva cum sta treaba?
Daca nu aveti timp de explicat, ca necesita mult timp, poate imi dati niste link-uri la explicatii mai simple, fara terminologie de fizica multa.
Multumesc anticipat!

Electron

Bine ai venit!

Citat din: Curiosul din Noiembrie 07, 2010, 02:34:59 PM
Corpul uman are un camp magnetic, care din ce am inteles de la o prietena ne protejeaza de impactul cu fotonii.
Ai inteles gresit. Corpul uman este impactat de fotoni in mod neincetat, un camp magnetic nici nu ar putea opri fotonii in vreun fel.
O dovada ca fotonii ajung la corpul uman este ca atunci cand stai vara la soare pielea ti se incalzeste destul de repede. Energia care te incalzeste vine de la fotonii care au fost absorbiti de pielea corpului.

CitatUn foton fiind de fapt viteza luminii au masa infinita.
1) Fotonii nu sunt viteza luminii, nici de fapt nici in alt fel.
2) Fotonii nu au masa de repaus (sau au masa de repaus nula), si nu au masa infinita in nici o circumstanta. Ei transporta energie si ca atare au un echivalent de  masa de miscare, dar aceasta masa este finita.

CitatPamantul are si el un camp magnetic, care teoretic ar trebui sa nu permita trecerea fotonilor
Campul magnetic al Pamantului nu opreste fotonii pentru ca nu are cum, nici macar teoretic. Daca fotonii ar fi incarcati electric ei ar fi eventual deviati de campul magnetic, dar ei nu au sarcina electrica. Ca tot veni vorba, fotonii nu au nici proprietati magnetice.

Citatasa cum fotonii nu ne ating practic pielea, ca daca ar atingeo, la masa infinita ar fi ca niste gloante din punctul meu de vedere, foarte mici, insa foarte multe.
Fotonii nu am masa infinita si ne ating pielea fara nici o problema. Unii sunt reflectati, altii sunt absorbiti de piele. Cei absorbiti incalzesc pielea, in cantitate mare pot sa produca arsuri si daca au frecventa prea mare pot produce boli, inclusiv cancer de piele.

CitatMa gandesc acum la alta varianta si anume la pereti unei case, nu circula curent electric prin el, fotoni ii ating (deci nu au camp magnetic) si totusi sunt intregi, nu se dezintegreaza la aceasta bombardare cu fotoni.
Ma poate lamuri cineva cum sta treaba?
La fel ca si cu pielea, peretii unei case reflecta o parte din fotoni, absorb o alta parte. Partea absorbita produce incalzirea peretilor. Nu este nimic extraordinar in asta.


e-
Don't believe everything you think.

Adi

Intr-adevar, ai intels gresit si Electron a explicat foarte bine. Dar sa punctez in exprimare diferita si eu:
- fotonii nu pot fi deviati din traiectoria lor de un camp magnetic, pentru ca fotonii nu au sarcina electrica.
- organismul uman are un camp magnetic foarte slab, dat de faptul ca orice curent electric produce un camp magnetic si impulsurile nervoase sunt de fapt foarte slabi curenti electrici ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

Citat din: Curiosul din Noiembrie 07, 2010, 02:34:59 PM
....
Ma poate lamuri cineva cum sta treaba?
Daca nu aveti timp de explicat, ca necesita mult timp, poate imi dati niste link-uri la explicatii mai simple, fara terminologie de fizica multa.

Tinind cont de ce ai scris, ca punct de plecare ti-as recomanda manualele de gimnaziu. 
Abia dupa ce parcurgi cu atentie manualele de gimnaziu, treci la alea de liceu.
Nu cred ca e bine sa sari direct la manualele de liceu, judecind dupa mesajul tau - parerea mea.



AlexandruLazar

Citat din: Curiosul din Noiembrie 07, 2010, 02:34:59 PM
Sal!
Corpul uman are un camp magnetic, care din ce am inteles de la o prietena ne protejeaza de impactul cu fotonii.

Nu numai că nu este aşa, dar ar trebui să fii foarte bucuros că nu este aşa fiindcă dacă ai fi protejat de impactul cu fotonii, nu ai mai putea să vezi ;D. Mecanismul văzului exact asta are la bază, efectul pe care impactul fotonilor îl are asupra retinei.

CitatUn foton fiind de fapt viteza luminii au masa infinita.

Categoric nu. Dimpotrivă, având viteza luminii, au masă de repaus nulă.



A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Noiembrie 07, 2010, 09:07:27 PM
Citat din: Curiosul din Noiembrie 07, 2010, 02:34:59 PM
Sal!
Corpul uman are un camp magnetic, care din ce am inteles de la o prietena ne protejeaza de impactul cu fotonii.

Nu numai că nu este aşa, dar ar trebui să fii foarte bucuros că nu este aşa fiindcă dacă ai fi protejat de impactul cu fotonii, nu ai mai putea să vezi ;D. Mecanismul văzului exact asta are la bază, efectul pe care impactul fotonilor îl are asupra retinei.

CitatUn foton fiind de fapt viteza luminii au masa infinita.

Categoric nu. Dimpotrivă, având viteza luminii, au masă de repaus nulă.
Cum arata un foton in repaus?
Adevărul Absolut Este Etern!

bacfizica