Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria relativităţii pe înţelesul tuturor

Creat de cris, August 20, 2010, 05:20:05 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cris

In seria de filmulete cu acest nume de pe 'youtube' se descrie intuitiv cum viteza lumini este constanta in cazul a doua nave care lanseaza fascicule laser. Vreau sa intreb daca fasciculele laser ar fi lansate in sens contrar deplasari uneia dintre nave se poate explica intuitiv ce se intampla?

Electron

Niste link-uri ai, sau trebuie sa le gasim noi?

e-
Don't believe everything you think.


Adi

Citat din: cris din August 20, 2010, 05:20:05 PM
In seria de filmulete cu acest nume de pe 'youtube' se descrie intuitiv cum viteza lumini este constanta in cazul a doua nave care lanseaza fascicule laser. Vreau sa intreb daca fasciculele laser ar fi lansate in sens contrar deplasari uneia dintre nave se poate explica intuitiv ce se intampla?

Fara sa fi vazut filmul, teoria relativitatii prezice ca viteza luminii este constanta indiferent de viteza sistemului de referinta in care este masurata sau de viteza obiectului care o emite.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: cris din August 20, 2010, 05:20:05 PM
Vreau sa intreb daca fasciculele laser ar fi lansate in sens contrar deplasari uneia dintre nave se poate explica intuitiv ce se intampla?
Ce anume din ceea ce se intampla in acest caz ti se pare ca are nevoie de explicatii intuitive?

e-

PS: de ce ai deschis topicul acesta la sectiunea de critici ale paradigmei actuale?
Don't believe everything you think.

cris

Explicatiile care par logice pentru varianta data de ei nu prea se mai potrivesc in cazul unui fascicol laser in sensul opus deplasarii navei.
P.S.Poate ca trebuia la alta rubrica.

Electron

Citat din: cris din August 20, 2010, 10:28:17 PM
Explicatiile care par logice pentru varianta data de ei nu prea se mai potrivesc in cazul unui fascicol laser in sensul opus deplasarii navei.
Ce anume nu se potriveste?

e-
Don't believe everything you think.

florin_try

Citat din: Adi din August 20, 2010, 07:37:32 PM
...... teoria relativitatii prezice ca viteza luminii este constanta indiferent de viteza sistemului de referinta in care este masurata sau de viteza obiectului care o emite.

Am o intrebare: Teoria relativitatii prezice sau postuleaza   ca viteza luminii e invarianta ? Eu credeam ca e postulat din observatiile experimentale si din ecuatiile lui Maxell (c=1/sqrt(mu_0*epsilon_0)), si nu prezis. Ce se prezice e ca timpul si spatiul e relativ - si altele.

cris

#8
Citat din: Electron din August 20, 2010, 11:36:31 PM
Ce anume nu se potriveste?

e-
Nava care se deplaseaza si lanseaza un fascicol in directia de mers,observa ca acesta se indeparteaza tot cu viteza luminii deoarece timpul curge mai greu pentru ei si spatiul e contractat.Perfect.Dar daca ar lansa fascicolul invers?Nu ar observa din aceleas motive ca fascicolul se indeparteaza cu viteza mai mare decat c ?

Electron

Citat din: florin_try din August 21, 2010, 07:26:19 AM
Am o intrebare: Teoria relativitatii prezice sau postuleaza   ca viteza luminii e invarianta ?
Viteza invarianta a luminii e obiectul celui de-al doilea postulat al TR. Nu e vorba deci de o prezicere de nici un fel in legatura cu asta.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: cris din August 21, 2010, 09:24:17 AM
Nava care se deplaseaza si lanseaza un fascicol in directia de mers,observa ca acesta se indeparteaza tot cu viteza luminii deoarece timpul curge mai greu pentru ei si spatiul e contractat.Perfect.Dar daca ar lansa fascicolul invers?Nu ar observa din aceleas motive ca fascicolul se indeparteaza cu viteza mai mare decat c ?
De ce sa observe din aceleasi motive altceva?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: Electron din August 21, 2010, 03:33:35 PM
Citat din: florin_try din August 21, 2010, 07:26:19 AM
Am o intrebare: Teoria relativitatii prezice sau postuleaza   ca viteza luminii e invarianta ?
Viteza invarianta a luminii e obiectul celui de-al doilea postulat al TR. Nu e vorba deci de o prezicere de nici un fel in legatura cu asta.

e-

De acord, am gresit in exprimarea mea.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Don't believe everything you think.

Adrian Copilul Minune

Incerc sa imi imaginez fenomenele care au loc in teoria relativitatii, dar nu prea pot. Am luat mai multe carti din care am citit, dar tot nu sunt lamurit cum stau lucrurile. De exemplu, un personaj dintr-o nava care merge cu 0.99c ne face cu mana. Din cate am inteles pana acum, in loc sa ii ia 1 secunda, noi am vedea ca ii ia mult mai mult timp, sa zicem o ora. In ora respectiva noi am putea face o gramada de lucruri. Deci el in timp ce face o data din mana, ar trebui sa ne vada pe noi ca ne miscam super repede si ca facem multe lucruri. Dar in schimb, el ne va vedea tot ca ne miscam extrem de incet. Nu prea imi pot imagina cum vine asta. Nu as vrea doar sa rezolv probleme aplicand automat postulatele lui Einstein. Vreau sa si imi pot imagina cum vin lucrurile. Stie cineva sa imi explice ?

Adi

#14
Doar ce am postat pe Stiinta Azi un articol care promoveaza un articol scris de cercetatorul Mircea Pentia pe tema dilatarii relativiste a timpului.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro