Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tensiunea dintre doua puncte A si B

Creat de mateiuli, Martie 29, 2013, 06:20:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mateiuli

Salut,

Ma numesc Iulian si sunt la liceu in clasa a XI-a si am niste nelamuriri in legatura cu masurarea tensiunii dintre doua puncte A si B.
Sa luam de exemplu problema de mai jos:


Mi se cere sa aflu tensiunea dintre punctele A si B.
Am trasat eu in paint sageata accea rosie.
Daca aplic legea a doua a lui kirchhoff imi da ca: E1-E2 = 2Ir + Uab, adica Uab = E1-E2-2Ir.
Am aplicat-o corect? Nu am inteles cand luam +Uab sau -Uab in astfel de situatii.

Care e rezolvarea corecta si cum sta treaba asta cu masurarea tensiunii dintre doua puncte prin metoda asta? Cand iau cu +Uab, cand cu -Uab?

mateiuli

Nimeni, nimic? Chiar asa grea este intrebarea?

mircea_p

In cazul de fata nu ai nevoie sa scrii nimic.
Cat este tensiunea la capetele unui fir de "rezistenta neglijabila"?

valangjed

Corect ar fi a) si d).
d) este corect pentru ca avem caderea de tensiune pe un fir de rezistenta neglijabila , aplicand legea lui Ohm pe o portiune de circuit, U=I*R , unde R=0 rezulta U=0.
Daca aplicam Teorema a II-a a lui Kirchoff obtinem rezultatul de la punctul a) , atentie la sensul curentului , la sensul de parcurgere a ochiului de retea si la semnul tensiunilor electromotoare.Dupa cum am invatat eu , tensiunea electromotoare se ia cu plus daca este "parcursa" de la minus la plus adica de liniuta mai mica la cea mai mare si cu minus daca e parcursa invers.
Oricum , cel mai simplu raspuns este d) pentru ca iti da valoarea numerica a tensiunii si este si mai usor de calculat.Formula de la a) te poate ajuta sa calculezi curentul I sau rezistenta R daca s-ar cere.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Orakle

#4
Citat din: valangjed din Aprilie 04, 2013, 07:47:23 PM
Corect ar fi a) si d).
d) este corect pentru ca avem caderea de tensiune pe un fir de rezistenta neglijabila , aplicand legea lui Ohm pe o portiune de circuit, U=I*R , unde R=0 rezulta U=0.
Daca aplicam Teorema a II-a a lui Kirchoff obtinem rezultatul de la punctul a) , atentie la sensul curentului , la sensul de parcurgere a ochiului de retea si la semnul tensiunilor electromotoare.Dupa cum am invatat eu , tensiunea electromotoare se ia cu plus daca este "parcursa" de la minus la plus adica de liniuta mai mica la cea mai mare si cu minus daca e parcursa invers.
Oricum , cel mai simplu raspuns este d) pentru ca iti da valoarea numerica a tensiunii si este si mai usor de calculat.Formula de la a) te poate ajuta sa calculezi curentul I sau rezistenta R daca s-ar cere.

;D ;D
Corect este doar d
a-nu este corect cu nici un ratinament,faci tu mari erori in aplicarea Teoremei amintite.Vezi ca se cere tensiunea intre A si B.
Ia uneste punctul A cu B si vezi ce se intampla ? :) :) Ies scantei ?  ;D

Si mai grav este ca admiti ca  ambele sunt corecte!  Daca calculezi intr-un fel ai diferenta de potential daca calculezi altfel acesta dispare ?   ;D ;D

valangjed

Cele doua surse de tensiune au rezistenta interna r .E1 nu este egal cu E2 si sursele sunt puse in opzitie.Diferenta de tensiune , intre cele doua surse , cade pe rezistenta echivalent serie a celor doua surse si da curentul I prin circuit.Intre punctele A si B tensiunea e zero , clar.Curentul prin circuit este egal cu diferenta celor doua tensiuni impartita la 2r.
Eu cred ca e genul de "intrebare capcana" care te ajuta , cel mai bine , sa intelegi notiunile de tensiune , tensiune electromotoare si intensitate a curentului electric.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ciureanuc

Incearca sa desenezi altfel circuitul (eu asa fac, de obicei), sa vezi altfel.
De exemplu, eu vad doua baterii puse in paralel si mi se cere sa masor tensiunea din borna plus... si aleg "d", valoare nula. :)


P.S.: stai, ca acum am vazut data postarii. :)