Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Reducere radiatii monitor LCD

Creat de bacfizica, Mai 01, 2011, 11:18:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bacfizica

Am citit pe undeva ca monitoarele emit radiatii cel mai mult in partea din spate (carcasa cu fante) si m-am gandit ca ce ar fi daca as pune in spatele monitorului o tabla din plumb, si cred ca ar fi bine sa pun si pe masa in fata monitorului deoarece masa e lucioasa reflecta. Problema e ca cat de groasa sa fie tabla din plumb? ca sa nu se rupa masa, plumbu are greutate.

Anatol

Si cand stai ziua la soare de acum fa-ti o palarie din plumb... :D

AlexandruLazar

Citat din: bacfizica din Mai 01, 2011, 11:18:15 PM
Am citit pe undeva ca monitoarele emit radiatii cel mai mult in partea din spate (carcasa cu fante) si m-am gandit ca ce ar fi daca as pune in spatele monitorului o tabla din plumb, si cred ca ar fi bine sa pun si pe masa in fata monitorului deoarece masa e lucioasa reflecta. Problema e ca cat de groasa sa fie tabla din plumb? ca sa nu se rupa masa, plumbu are greutate.

La monitoarele LCD singurul loc prin care se emit radiații serioase e prin față, dar dacă pui acolo o tablă e cam contraproductiv. În spate n-ai de ce să-i pui.

mircea_p

Ce fel de radiatii emite un monitor LCD? In afara de cele vizibile.

A.Mot-old

Adevărul Absolut Este Etern!

bacfizica

Eu stiu ca emite si radiati gamma, care sunt periculoase, care trec prin pereti etc.

AlexandruLazar

Doar dacă este un model experimental pe bază de plutoniu  ;D.

mircea_p

#7
Citat din: bacfizica din Mai 02, 2011, 04:16:20 PM
Eu stiu ca emite si radiati gamma, care sunt periculoase, care trec prin pereti etc.
Nici vorba. Nici un monitor nu emite radiatii gama.

In monitoarele vechi (cu tub) se produc radiatii X cand electronii sant stopati de ecran. O mare parte este oprita de ecranul gros de sticla. La cativa centimetri de ecran s-ar putea sa mai existe ceva radiatie. Totusi din ce am citit, efectele campului electrostatic ar putea fi mai degraba de temut, la distanta la care se sta fata de un monitor de calculator. Nu stiu daca s-a confirmat sau nu. Intre timp problema a devenit oarecum lipsita de interes.

In LCD nu exista nici un proces care sa produca radiatie ionizanta. Lumina vizibila nu este produsa de display in mod activ ci este fie lumina naturala, fie de la o lampa interna. Se poate sa fie totusi ceva camp de inalta frecventa de la generatorul de baleiaj sau alte anumite blocuri electronice.

Edit. LCD nu are nici generator de baleiaj, in sensul clasic. Nu stiu care e rata de reactualizare a pixelilor.