Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probleme Fizica

Creat de Nisipeanu, Mai 29, 2011, 12:02:23 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Nisipeanu

Pentru confectionarea rezistentei unei plite electrice ,cu puterea de 600W ce functioneaza la 120V se foloseste sarma de crom-nichel cu diametrul de 0,75mm.Cati metri de sarma ne sunt necesari pentru confectionarea rezistentei respective? rezistivitatea =11,196 ori la puterea minus 7 Ohmi

Un generator electric produce  printr-o  rezistenta de 9 ohmi  o putere electrica.Ce rezistenta interioara are generatorul ,daca el produce aceeasi putere printr-o rezistenta de 16 ohmi

Patru resouri de cate 100W suntl legate in toate combinatiile serie si paralel .Fiecare circuit astfel format este conectat la tensiunea de 100 V.Ce putere va disipa fiecare sistem de resouri in parte?

Electron

Ai citit normele acestei sectiuni?

e-
Don't believe everything you think.

Flavius

da am citit regulamentul  ,stii formulele care imi trebuie la probleme ...dar nu mi-au dat raspunsurile dorite,si am crezut ca imi da cineva idei pe acest forum

Electron

Vei primi ajutor sa-ti corectezi erorile si sa te deblochezi unde nu mai ai idei, dar doar dupa ce prezinti exact ce ai facut si unde ai ramas blocat.

e-
Don't believe everything you think.

andrei.92

Spune exact unde te-ai blocat!

Nisipeanu

la prima problema trebuie sa ajung la relatia L=piUpatrat d patrat/4rezistivitate P =9,43 m ,...dar nu-mi dau seama ce formula sa aplic si ce substitutii sa fac ca sa ajung acolo

Electron

Citat din: Nisipeanu din Mai 29, 2011, 12:02:23 AM
Pentru confectionarea rezistentei unei plite electrice ,cu puterea de 600W ce functioneaza la 120V se foloseste sarma de crom-nichel cu diametrul de 0,75mm.Cati metri de sarma ne sunt necesari pentru confectionarea rezistentei respective? rezistivitatea =11,196 ori la puterea minus 7 Ohmi
Rezistivitatea nu se masoara in Ohmi. Chiar asa erori apar in manualele de fizica de azi?

e-
Don't believe everything you think.

andrei.92

Are dreptate Electron. Rezistenta e una..iar rezistivitatea e alta. Stiind tensiunea si puterea afli rezistenta. Apoi trebuie sa aplici formula rezistivitatii, de unde afli lungimea.

Nisipeanu

ma scuzati am gresit la rezistivitate =11,196 ori  10 la minus 7 ohmi ori metru

Electron

Ok. Deci nu manualul gresise...

Acum, ce relatie cunosti intre rezistivitatea unui conductor si rezistenta sa?

e-
Don't believe everything you think.

Nisipeanu

am rezolvat-o pe prima ,dar la urmatoarele cum fac?

Nisipeanu


Electron

Don't believe everything you think.